BE-ja e konsideron energjinë bërthamore si “investim të gjelbër”
| | |

BE-ja e konsideron energjinë bërthamore si “investim të gjelbër”

Bashkimi Evropian ka klasifikuar projektet e reja të energjisë bërthamore dhe gazit natyror si investime të qëndrueshme, transmeton Anadolu Agency (AA). Komisioni Evropian ka shpallur propozimin legjislativ që përfshin rregulla të reja për klasifikimin e investimeve energjetike në vendet anëtare. Sipas kësaj, projektet e gazit dhe ato bërthamore që kontribuojnë në arritjen e objektivave klimatike…

BE i jep shpresa Tiranës dhe Shkupit për arritjen e negociatave për anëtarësim
|

BE i jep shpresa Tiranës dhe Shkupit për arritjen e negociatave për anëtarësim

Porositë e përfaqësuesve ndërkombëtarë se Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria duhet sa më parë të nisin bisedimet me Bashkimin Evropian për anëtarësim, në Shkup janë pritur me interesim dhe besimin se deri në dhjetor, Bullgaria do të heqë veton, që është pengesa e vetme e procesit të integrimit evropian. Zyrtarët e lartë evropianë, si presidentja e…

BE jep 5.7 milion euro për digjitalizimin e pronave në Shqipëri
|

BE jep 5.7 milion euro për digjitalizimin e pronave në Shqipëri

Bashkimi Europian i ka dhuruar një fond prej 5.7 milionë € kadastrës shqiptare, me anë të së cilës forcohet dhe mbrohet e drejta e pronësisë në vendin tonë. Ambasadori i BE në vendin tonë, Luigi Soreca shkruan se falë ndihmës së  Bashkimit Europian, tashmë do të ketë një hartë të re të regjistrimit të pronës…

COVID-19, BE vendos: Heq Shqipërinë nga lista e vendeve të sigurta nga virusi
|

COVID-19, BE vendos: Heq Shqipërinë nga lista e vendeve të sigurta nga virusi

Bashkimi Evropian ka hequr Shqipërinë nga Lista e vendeve të sigurta të COVID-19. Vendimi është marrë nga Këshilli i Bashkimit Evropian. Veç Shqipërisë, në këtë listë janë shtuar vende si Armenia, Azerbajxhani, Brunei Darussalam, Japonia dhe Serbia. Ky vendim do të jetë në fuqi për 2 javët në vazhdim, e pas këtij afati kohor, do…

Përfiton dhe Shqipëria/ BE miraton 14.2 miliardë euro si ndihmë financiare për vendet e zgjerimit
| |

Përfiton dhe Shqipëria/ BE miraton 14.2 miliardë euro si ndihmë financiare për vendet e zgjerimit

Vendet anëtare të Bashkimit Evropian dhanë dritën jeshile për ndarjen e 14.2 miliardë eurove si ndihmë financiare për shtetet që janë në proces të zgjerimit. Mjetet do të vlejnë për periudhën 2021-2027. Shtetet që do të përfitojnë janë: Shqipëria, Bosnje e Hercegovina, Islanda, Kosova, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut, Serbia dhe Turqia. Në një…

BE-ja heq Kosovën nga lista e vendeve të sigurta
|

BE-ja heq Kosovën nga lista e vendeve të sigurta

Këshilli i Bashkimit Evropian ka konfirmuar heqjen e Kosovës nga lista e vendeve të sigurta, ndaj të cilave nuk ka pasur kufizime për udhëtime në BE për shkak të pandemisë. Në njoftimin e Këshillit të BE-së thuhet se Këshilli ka rifreskuar listën e vendeve të sigurta dhe nga ajo kanë hequr Kosovën, Maqedoninë e Veriut,…

Më 1 korrik mori presidencën e BE-së, zotohet kryeministri i Sllovenisë: Do përshpejtojmë procesin e integrimit për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut
| | |

Më 1 korrik mori presidencën e BE-së, zotohet kryeministri i Sllovenisë: Do përshpejtojmë procesin e integrimit për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Kryeministri i Sllovenisë, Janez Jansha u zotua ditën e sotme se do të shtyjë përpara përpjekjet për përshpejtimin e procesit të integrimit për vendet e Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian (BE).

Ruçi uron kryparparlamentarin Zorčič për Presidencën e BE: Tryeza e Parë Ndërqeveritare me Shqipërinë gjatë Presidencës Sllovene
|

Ruçi uron kryparparlamentarin Zorčič për Presidencën e BE: Tryeza e Parë Ndërqeveritare me Shqipërinë gjatë Presidencës Sllovene

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi i ka dërguar një letër Kryetarit të Asamblesë Kombëtare të Sllovenisë, Igor Zorčič, me rastin e marrjes nga Sllovenia të Presidencës së Këshillit Europian.