Rritja e çmimeve, sa i ndikoi shqiptarët në blerjen e makinave?
|

Rritja e çmimeve, sa i ndikoi shqiptarët në blerjen e makinave?

Kriza e çmimeve në vendin tonë ka bërë që gjatë vitit 2022 shqiptarët të mendohen dy herë përpara se të blejnë një automjet për shkak të stepjes nga çmimet e rritura të blerjes si dhe të karburantit.  Kështu, SCAN TV ka analizuar shifrat e Drejtorisë së Përgjithshme të Shërbimit dhe Transportit rrugor sa i takon…

Hidhet nga pallati, ndërron jetë një person

Hidhet nga pallati, ndërron jetë një person

Një 80-vjeçar dyshohet se është vetëhedhur nga kati i tretë i një pallati në qytetin e Fushë Krujës, duke ndërruar jetë. Paraprakisht dyshohet se 80-vjeçari e ka ndërmarrë aktin e rëndë në gjendje të rënduar psikologjike. Policia dhe grupi hetimor po vijojnë punën për zbardhjen e rrethanave të ngjarjes. “Në Fushë Krujë, në lagjen “Punëtori”,…

2.54 milionë shqiptarë kishin depozitë bankare në 2021
|

2.54 milionë shqiptarë kishin depozitë bankare në 2021

Numri i shqiptarëve me një depozitë në bankë arriti në rreth 2.54 milionë në fund të vitit 2021. Sipas të dhënave nga Banka e Shqipërisë, numri i depozituesve në sistem për vitin 2021 u rrit me 1% ose afërsisht 26 mijë individë. Rreth 56.7% e depozituesve në sektorin bankar janë burra dhe pesha e tyre…

Përdhunimi i 11 vjeçares në Prishtinë, do të lirohen dy të dyshuarit
|

Përdhunimi i 11 vjeçares në Prishtinë, do të lirohen dy të dyshuarit

Gjykata Themelore në Prishtinë, Departamenti për të Mitur, e ka hedhur poshtë aktakuzën e ushtruar ndaj pesë të dyshuarve: E.R. dhe Sh.K, (madhor), si dhe ndaj tre të miturve, të përfshirë në rastin e dhunimit të 11-vjeçares i cili ka ndodhur në muajin gusht të vitit 2022. Aktvendimi është marrë nga gjyqtari Adnan Isufi, ku…

Anijet ushtarake të NATO-s pozicionohen në Shqipëri, ankorohen në Durrës

Anijet ushtarake të NATO-s pozicionohen në Shqipëri, ankorohen në Durrës

Tre anije luftarake janë pozicionuar në brigjet shqiptare. Siç shihet dhe nga pamjet e siguruara nga Euronews Albania 3 fregatat, 2 turke dhe një italiane janë ankoruar në portin e qytetit të Durrësit. Burime bëjnë me dije se një anije e katërt francize pritet të mbërrijë në brigjet shqiptare më datë 30 janar në kuadër…

“E mora vesh nga mediat”, Shkëlzen Berisha thirret në SPAK, kreu i PD: Është bërë për të larguar vëmendjen nga superskandali ‘Rama-McGonigal’
| |

“E mora vesh nga mediat”, Shkëlzen Berisha thirret në SPAK, kreu i PD: Është bërë për të larguar vëmendjen nga superskandali ‘Rama-McGonigal’

Kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha, i ftuar këtë mbrëmje në emisionin “Open” në News24, foli lidhur me thirrjen e djalit të tij sot në SPAK, për çështjen e Gërdecit. Berisha tha se lajmin që Shkëlzen Berisha ishte thirrur sot në SPAK, e ka mësuar nga mediat. Berisha tha se thirrja e djalit të tij…

Dyshohet se u transportua nga Shqipëria/ Kapet kamioni me 122 kg kokainë në Stamboll, arrestohet shoferi shqiptar(emri)

Dyshohet se u transportua nga Shqipëria/ Kapet kamioni me 122 kg kokainë në Stamboll, arrestohet shoferi shqiptar(emri)

122 kilogramë kokainë janë sekuestruar ditën e sotme në Stamboll në një kamion, i cili dyshohet se e ka transportuar atë nga Shqipëria. Bëhet me dije se është ndaluar drejtuesi i kamionit, shqiptari Fatmir Ferko. Ekipet e policisë së Tekirdagut ishin udhëzuar në lidhje me këtë ngarkesë, të cilën e kanë vëzhguar para kapjes.

Ambasadori i ri i OSBE! Veliaj takon Guido De Sanctis në nisje të misionit

Ambasadori i ri i OSBE! Veliaj takon Guido De Sanctis në nisje të misionit

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti në zyrën e tij ambasadorin e ri të OSBE-së në Tiranë, Guido De Sanctis, të cilit i uroi sukses në misionin e tij në Shqipëri. Veliaj tha se Bashkia e Tiranës me OSBE-në kanë ndërmarrë nisma të përbashkëta me fokus ndërveprimin e të rinjve nga i gjithë…

Lajm i fundit/ Lirohet nga burgu ish-kryebashkiaku i Lushnjës, Fatos Tushe

Lajm i fundit/ Lirohet nga burgu ish-kryebashkiaku i Lushnjës, Fatos Tushe

Ish-kryebashkiaku i Lushnjës, Fatos Tushe, është liruar nga burgu ditën e sotme me vendim të Gjykatës së Posaçme e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar. “Gjykata e Posaçme e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar, me trup gjykues të përbërë nga gjyqtarët Florjan Kalaja kryesues, Igerta Hysi anëtare dhe Dhimitër Lara anëtar, sot…

Bullgaria përplaset me Maqedoninë Veriore, tërheq ambasadorin nga Shkupi!

Bullgaria përplaset me Maqedoninë Veriore, tërheq ambasadorin nga Shkupi!

Janë tensionuar sërish tensionet mes Bullgarisë e Maqedonisë së Veriut, deri në pikën që Sofja njoftoi se do të tërheqë ambasadorin e saj nga Shkupi, dhe do të ndërpresë të gjitha projektet e përbashkëta ndërshtetërore. Ministri i Jashtëm bullgar, Nikolai Milkov u tregua i prerë në seancën e Komisionit Parlamentar për Çështjet me Jashtë, ku…