Divorc ndaj divorcit!
| |

Divorc ndaj divorcit!

Nga Redi Shehu Të eklipsuar pas zhvillimeve politike të cilat ndjekin një rend të njëpasnjëshëm dhe të pandalshëm, të cilat dhunshëm bllokojnë pothuaj të gjithë hapësirën tonë botëkuptimore, kishim harruar të kujtonim që problematika jonë shfaqej edhe në shumë dimensione të tjera të cilat kapërcenin diskursin dhe retorikën politike dhe shtriheshin në pragun e çdo…

Lidhja ime me Turqinë dhe raportet e mia me Erdoganin!

Lidhja ime me Turqinë dhe raportet e mia me Erdoganin!

Njerëzit vazhdimisht më pyesin për luftën në Ukrainë, sikur më parë për Lindje të Mesme e për Turqinë. Interesohen shumë edhe për Erdoganin. Më kritikojnë pse merrem ‘palidhje’ me politikë(!) e nuk shkruaj për tema siç bëja vite më parë. Ndoshta kanë të drejtë. Gjithsesi, interesimi i tyre për ta njohur atë pjesë të botës…

Bashkim apo bashkëpunim?
|

Bashkim apo bashkëpunim?

Nga Redi Shehu Ajo çka turbulloi politikën këto ditë është aksioni i beftë opozitar për të gjetur një rrugë bashkëpunimi mes dy fraksioneve kryesore të saj. Grupi i deputetëve të Partisë Demokratike të udhëhequr nga z. Alibeaj, mandaton ish -sekretarin e përgjithshëm të kësaj partie z. Bardhi për të nisur bisedimet me përfaqësuesit e grupimit…

Mbyllja e shkollave gyleniste, reagimet e politikës dhe të gylenistëve
|

Mbyllja e shkollave gyleniste, reagimet e politikës dhe të gylenistëve

Nga: Floriar Arapi Pas shumë kërkesave dhe trysnive nga shteti turk, më në fund qeveria shqiptare ndërmori një hap për mbylljen e disa intitucioneve arsimore të organizatës Gylen, kopshtin Zybejde Hanëm, (Turgut Ozal) dhe shkollën e vajzave Mehmet Akif. Në publik Rama dhe ministrja e tij, nuk nxorrën arsyen reale të mbylljes, por nxorrën si…

Shëndetësi pa humanizëm
|

Shëndetësi pa humanizëm

Nga Redi Shehu Teksa përpiqesh të kalosh postbllokun e ri fringo të instaluar në hyrjet kryesore të korpusit më të madh spitalor të kryeqytetit, përmes lëvizjeve rrobotike të punonjësve me shirita fosforeshent, që të paralajmërojnë pa folur për hyrjen në një territor ku rregulli dhe disiplina do të shkatërrojnë çdo tentativë tënden prej aventurieri, e…

Irani duhet marrë seriozisht
|

Irani duhet marrë seriozisht

Nga Redi Shehu Kur dy vite me pare, në Janar te 2020-tes, Ajatollah Khamenei e cilësonte Shqipërinë si “një vend i vogel djallëzor evropian”, Kryeministri Rama, me një lehtësi të çuditshme u thoshte shqiptarëve se nuk ka rrezik për ne se jemi anëtarë të NATO-s. Kur dy vjet më vonë, sulme kibernetike të njëpasnjëshme në…

Ejani të ngrejmë zërin kundër paturpësisë!…
|

Ejani të ngrejmë zërin kundër paturpësisë!…

Nga Evans Drishti Në mbështetje të plotë të nismës që studiuesi i nderuar Dr Fabian Zhilla ndërmori pak ditë më parë nëpërmjet një peticioni për të luftuar programet “Reality show” që prezantojmë “të pamoralshmen” në vend të “moralit” në emër të “lirisë së veprimit” dhe “lirisë së mendimit” e aq më keq në emër të…

Shamia dhe imagjinarja naive e superioritetit!
| |

Shamia dhe imagjinarja naive e superioritetit!

Një nga antropologët më të njohur në botë, francezi Claud Levi-Stross, në librin e tij “Tropikë të trishtë”, ka veçuar si një karakteristikë të shumë shoqërive, “tendencën” e mendjes njerëzore për të kryer shpesh dallime në formë binare: i keq – i mirë, i bukur – i shëmtuar, i vlefshëm – i pavlefshëm. Shkruan: Agim…