Qeveria e Serbisë shpall ditë zie të mërkurën, për terroristët e vrarë në Kosovë
| |

Qeveria e Serbisë shpall ditë zie të mërkurën, për terroristët e vrarë në Kosovë

Qeveria serbe ka shpallur të mërkurën ditë zie kombëtare për vrasjen e katër terroristëve, të cilët sulmuan me armë policinë e Kosovës, duke lënë të vrarë efektivin Afrim Bunjaku. Vendimi u mor nga qeveria e Republikës së Serbisë gjatë mbledhjes së jashtëzakonshme të kësaj të marte. Në njoftimin publik, thuhet shkurt se të gjitha manifestimet…

Sot ditë zie në Kosovë në nderim të policit Afrim Bunjaku
| |

Sot ditë zie në Kosovë në nderim të policit Afrim Bunjaku

Dita e sotme në Kosovë është ditë zie në nderim të policit të vrarë, Afrim Bunjaku. Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, në mbështetje të Kushtetutës së Kosovës, ka marrë vendim që dita e hënë, 25 shtator, të shpallet ditë zie, shtetërore në nderim të policit Afrim Bunjaku, i vrarë në veri të vendit….

Shiu dhe era e fortë përfshin juglindjen, 40 fshatra pa energji elektrike
|

Shiu dhe era e fortë përfshin juglindjen, 40 fshatra pa energji elektrike

Më shumë se 40 fshatra të juglindjes së vendit nga mëngjesi i ditës së sotme janë pa energji elektrike. Shkak janë bërë kushtet e vështira atmosferike me reshje të shumta shiu shoqëruar me erë të fortë në zonat malore. Vetëm në njësinë administrative Gore të Bashkisë së Maliqit prej disa orësh kanë mungesë të energjisë…

SHBA kundër Kurtit, Escobar: Lajçak nuk largohet, i thashë Osmanit dënoni sulmet
| |

SHBA kundër Kurtit, Escobar: Lajçak nuk largohet, i thashë Osmanit dënoni sulmet

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar këkron përqasje të re në dialogun Kosovë-Serbi, nga kryeministri Albin Kurti ndërsa tha se ai e ka marrë dialogun si një opsion vetëm “po apo jo”. Në një intervistë për Zërin e Amerikës i dha mbështetje edhe deklaratës së Bashkimit Europian ku Kosovës…

Shqiptarët kanë pagat më të ulëta, por punojnë me orët më të zgjatura në Europë e rajon; Rekordin e mbajnë gratë
| |

Shqiptarët kanë pagat më të ulëta, por punojnë me orët më të zgjatura në Europë e rajon; Rekordin e mbajnë gratë

Një i punësuar me pagë ë Shqipëri mesatarisht punoi 43.7 orë në javë në vitin 2022, nga 43.3 orë vitin e mëparshëm, sipas të dhënave që janë bërë publike nga INSTAT. Të dhënat e tjera të Euostat, që matin orët e punës për shtetet e Europës dhe disa vende të tjera të rajonit bëjnë të…

BE thirrje Kosovës dhe Serbisë: Po rrezikoni rrugën evropiane
| |

BE thirrje Kosovës dhe Serbisë: Po rrezikoni rrugën evropiane

Bashkimi Evropian ka dalë me një deklaratë të gjatë rreth kërkesave dhe pritjeve që ajo ka prej kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe presidenti serb Aleksandër Vuçiç. Sipas komunikatë, si Kosova edhe Serbia po rrezikojnë të humbasin mundësitë për të përparuar në rrugën e tyre evropiane. Kjo pasi, BE ka shprehur shqetësimin e saj për mungesën…

Gruaja humbi jetën pas lindjes, bashkëshorti: Kërkoj drejtësi
|

Gruaja humbi jetën pas lindjes, bashkëshorti: Kërkoj drejtësi

Një grua në Berat humbi jetën pas lindjes së fëmijës së saj. 39-vjeçari nga Kosova, Fisnik Habibi tregoi se bashkëshortja po sillte në jetë fëmijën e tretë me operacion. Operacioni kaloi me vështirësi dhe mundime, derisa gjendja e gruas pas lindjes vetëm sa shkonte keqësohej. Kështu ata u detyruan të nisen për në Itali, me shpresë që Miljeta…

Ndryshimi i ligjit për asistencën sociale/ Pse po hiqet bonusi i bebeve që lindin jashtë
|

Ndryshimi i ligjit për asistencën sociale/ Pse po hiqet bonusi i bebeve që lindin jashtë

Komisioni për Çështjet Ligjore diskutoi sot për shtesat e reja në ligjin për asistencën sociale, ku në fokus ishte bonusi i bebeve. Sipas propozimit të Ministrisë së Shëndetësisë, ky bonus nuk do të jepet më për familjet që jetojnë jashtë territorit shqiptar. Zëvendësministrja e Shëndetësisë, Denada Seferi, tha se me këtë propozim do të shmangen…

Ministrat akuza ndaj Borrell: Po mbani anën e Serbisë
| | |

Ministrat akuza ndaj Borrell: Po mbani anën e Serbisë

Pas dështimit të negociatave mes Kosovës dhe Serbia, funksionarë të qeverisë së kryeministri Kurti kanë hedhur akuza te forta ndaj ndermjetesve europian duke aluduar se ata po mbajnë anën e Serbisë në bisedime. Jeton Zulfaj, këshilltar i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, ka publikuar një dokument që sipas tij gjashtë muaj më parë është propozuar…

Shtyhen deri më 30 shtator regjistrimet e nxënësve në e-Albania
| |

Shtyhen deri më 30 shtator regjistrimet e nxënësve në e-Albania

Ministria e Arsimit dhe Sportit njofton se të gjithë nxënësve në arsimin parauniversitar, të cilët ende nuk janë regjistruar nëpërmjet portalit e- Albania, por vijojnë mësimin fizikisht, të regjistrohen online brenda datës 30 shtator. Kjo, nisur nga fakti se, viti 2023-2024 është viti i parë shkollor, ku, i gjithë dokumentacioni shkollor (regjistra, fletë informuese për…