Kina i del në krah Putinit: Duhet të forcojmë bashkëpunimin në këtë situatë
| |

Kina i del në krah Putinit: Duhet të forcojmë bashkëpunimin në këtë situatë

Kryediplomati i Kinës i tha presidentit rus, Vladimir Putin, se Kina dhe Rusia duhet të punojnë për të forcuar bashkëpunimin në dritë të “një situate të ndërlikuar ndërkombëtare”, raportoi media shtetërore kineze. Duke folur gjatë takimit me Putinin në Shën Petersburg, kryediplomati kinez, Wang Yi, tha se “bota po lëviz shpejt drejt polarizimit”. Gjatë këtij…

Borxhi kombëtar në SHBA shënon rekord – Për herë të parë kalohet pragu prej 33 trilionë dollarë
|

Borxhi kombëtar në SHBA shënon rekord – Për herë të parë kalohet pragu prej 33 trilionë dollarë

Borxhi kombëtar i SHBA-së shënoi një moment historik duke kaluar 33 trilionë dollarë për herë të parë, më pak se dy javë përpara se qeveria federale të përballet me një mbyllje të mundshme për shkak të mungesës së autorizimit të financimit. Borxhi, i cili është i barabartë me shumën e parave të huazuara nga qeveria…

OKB: Mbi 700 milionë njerëz nuk e dinë nëse do të ushqehen më
|

OKB: Mbi 700 milionë njerëz nuk e dinë nëse do të ushqehen më

Një krizë globale e urisë i ka lënë më shumë se 700 milionë persona me dilemat nëse apo kur do të mund të ushqehen sërish, ka thënë shefja e Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Ushqim, Cindy McCain. Ajo ka thënë në një takim të Këshillit të Sigurimit të OKB-së se për shkak të mungesës…

Kush janë qytetet me transportin publik më të mirë në botë?
| |

Kush janë qytetet me transportin publik më të mirë në botë?

Në shumicën e qyteteve të botës, transporti publik luan një rol të rëndësishëm në jetën e banorëve dhe vizitorëve. Autobusët, metrotë, tramvajet, trenat dhe tragetet janë krijuar për ta bërë jetën më të lehtë për të gjithë. Transporti publik pakëson trafikun dhe është i mirë për planetin. Për vendasit, mund të jetë një vend ku…

Falimenton qyteti i dytë më i madh në Britaninë e Madhe
|

Falimenton qyteti i dytë më i madh në Britaninë e Madhe

Këshilli i qytetit britanik të Birmingham ka shpallur falimentin. Një ndër autoritetet lokale më të mëdha në Europë, ka deklaruar të martën se nuk ishte në gjendje të shlyente detyrimet financiare të administratës. Qyteti i dytë më i madh pas Londrës, me mbi një milion banorë, deklaroi se ka pasur vështirësi financiare të paprecedenta. Borxhi…

Pentagoni pretendon se “Grupi Wagner ka marrë fund”
|

Pentagoni pretendon se “Grupi Wagner ka marrë fund”

Zëdhënësi i Pentagonit, gjeneral brigade Patrick Ryder, në lidhje me vdekjen e themeluesit të “Wagner”-it, Yevgeny Prigozhin, “Grupi Wagner në thelb ka marrë fund”, transmeton Anadolu. Një gazetar duke kujtuar akuzat e bëra vitin e kaluar se Koreja e Veriut i shiti armë “Wagner”-it shtroi pyetjen: “A besoni se marrëveshja e armëve midis ‘Wagner’-it dhe…

Zvicra mbulohet nga bora në gusht, bien me 30 gradë temperaturat
|

Zvicra mbulohet nga bora në gusht, bien me 30 gradë temperaturat

Një fenomen i pazakontë ka ndodhur në Zvicër, ku fill pas temperaturave të larta vendi është goditur nga reshje të dendura shiu, por dhe reshje bore në disa zona. MeteoSuiss bën me dije se temperaturat kanë rënë me 30 gradë celcius brenda katër ditëve, duke bërë që ditët me diellin e nxehtë të zëvendësohen nga…

Italia nuk gjen qetësi, veriu përmbytet nga shiu, jugu vijon të digjet
|

Italia nuk gjen qetësi, veriu përmbytet nga shiu, jugu vijon të digjet

Italia duket se nuk po gjen qetësi për shkak të motit të keq. Këtë të hënë alarmi i kuq ka rënë në Lombardi, ndërsa ai portokalli është dëgjuar në 6 rajone të tjera. Mbrëmjen e djeshme një stuhi e fortë goditi Ligurinë. Në Genova ranë 155 milimetra ujë. Përmbytje pati  në të gjithë qytetinnga stacioni Principe në zonat qendrore….

Danimarka: Do ndalojmë djegien e librave fetarë në protesta
|

Danimarka: Do ndalojmë djegien e librave fetarë në protesta

Danimarka po shqyrton ndalimin e protestave, në të cilat përfshihet djegia e Kuranit ose teksteve të tjera fetare, për shkak të shqetësimeve të sigurisë dhe diplomatike. Ministria e Jashtme daneze tha se ndërsa mbrojtja e lirisë së shprehjes është thelbësore, nga protesta të tilla përfitojnë ekstremistët të cilët përbëjnë një kërcënim për sigurinë. Kopenhagen po…

U kap me heroine, Singapori ekzekuton një grua për herë të parë në 20 vjet
|

U kap me heroine, Singapori ekzekuton një grua për herë të parë në 20 vjet

Singapori ka ekzekutuar një grua për herë të parë në pothuajse 20 vjet, konfirmuan zyrtarët. Saridewi Djamani, 45 vjeçe nga Singapori u shpall fajtore për trafikimin e 30 gr heroinë në vitin 2018. Ajo është e dënuara e dytë për drogë që ekzekutohet këtë javë, pas shokut të saj nga Singapori, Mohd Aziz bin Hussain….