Kriza më e madhe ushqimore nga Lufta e II Botërore
|

Kriza më e madhe ushqimore nga Lufta e II Botërore

Në panairin më të madh ushqimor në botë, Javën e Gjelbër në Berlin kanë ardhur për prezantim 1400 ekspozues nga 60 vende. Kudo aroma dhe gatime, mijëra njerëz shëtisin duke u përtypur. Por ka edhe një anë tjetër të këtij panairi. Në sallën e konferencavë u mblodhën në fundjavë 2000 përfaqësues nga e gjithë bota, ekonomia,…

Qeveria e Suedisë edhe mbron djegien e Kuranit me “lirinë e shprehjes” edhe kritikon veprimin
| |

Qeveria e Suedisë edhe mbron djegien e Kuranit me “lirinë e shprehjes” edhe kritikon veprimin

Kryeministri i Suedisë, Ulf Kristersson dhe ministri i Jashtëm suedez Tobias Billström, djegien e Kuranit pasa ambasadës së Türkiye-s në Stockholm nga lideri i partisë së ekstremit të djathtë danez, Drejtimi i Rreptë (Stram Kurs), Rasmus Paludan e kanë mbrojtur me “lirinë e shprehjes” por edhe e kanë cilësuar veprimin e djegies së librit të…

Medvedev paralajmëron NATO-n: Luftë bërthamore nëse Rusia pëson disfatë në Ukrainë
|

Medvedev paralajmëron NATO-n: Luftë bërthamore nëse Rusia pëson disfatë në Ukrainë

Ish-presidenti rus, Dmitry Medvedev një aleat i shefit të Kremlinit, Vladimir Putin, paralajmëroi NATO-n se një disfatë e Rusisë në Ukrainë mund të shkaktojë një luftë bërthamore. Sipas tij, përpjekja për të shkatërruar Rusinë do të nënkuptonte fundin e botës, shkruan Reuters. “Humbja e një fuqie bërthamore në një luftë konvencionale mund të shkaktojë një luftë…

Shkencëtarët zhvillojnë grurin e modifikuar gjenetikisht që i reziston të nxehtit dhe thatësirës!
| |

Shkencëtarët zhvillojnë grurin e modifikuar gjenetikisht që i reziston të nxehtit dhe thatësirës!

Gruri është një ushqim bazë për miliarda njerëz: fillimisht nga një zonë e vogël në Lindjen e Mesme, kultivimi i tij tani zë zona të gjera të të gjithë planetit. Por edhe ky drith është duke u përkulur ndaj efekteve të ndryshimeve klimatike dhe sa më shumë që Toka ngrohet, aq më shumë të korrat…

Rrëzohet një helikopter afër Kievit, humbin jetën 16 persona përfshirë ministrin e Brendshëm ukrainas
|

Rrëzohet një helikopter afër Kievit, humbin jetën 16 persona përfshirë ministrin e Brendshëm ukrainas

Si pasojë e rrëzimit të helikopterit në afërsi të Kievit, kryeqytetit të Ukrainës, kanë humbur jetën 16 persona, përfshirë ministrin e Brendshëm ukrainas, Denys Monastyrskyi dhe zëvendësin e tij, transmeton Anadolu Agency (AA). Drejtori i policisë së Ukrainës, Igor Klimenko në një deklaratë me shkrim njoftoi se një helikopter i Shërbimeve të Situatave Emergjente u…

25 vendet që kanë borxhin më të madh për frymë
| |

25 vendet që kanë borxhin më të madh për frymë

Sipas një dokumenti kërkimor të Bankës Botërore, qeveritë duhet të zbatojnë politika, institucione dhe mekanizma që u mundësojnë atyre të arrijnë një ekuilibër midis shpenzimeve të deficitit dhe mos arritjes së një niveli dhe shmangies së rreziqeve që vijnë nga akumulimi i tepërt i borxhit. Për vendet me pozicione fiskale të shëndoshë dhe me korniza…

Gjenden dokumente të tjera sekrete të Biden
| |

Gjenden dokumente të tjera sekrete të Biden

Ndihmësit e presidentit amerikan Joe Biden kanë gjetur një grumbull të ri dokumentesh të klasifikuara të qeverisë në një vend tjetër. Nuk është ende e qartë se kur dhe ku u gjet grupi i dytë i dokumenteve shtesë, ndërsa të parat u gjetën në një zyrë private në Uashington DC. Çështja është në shqyrtim nga…

Torturoi dhe mbylli në bodrum fëmijët, dënohet 16.5 vite shqiptari
|

Torturoi dhe mbylli në bodrum fëmijët, dënohet 16.5 vite shqiptari

Një shqiptar nga Kosova është dënuar me 16.5 vite burg nga gjykata e Qarkut në Zyrih, pasi së bashku me bashkëshorten e tij kanë torturuar 2 nga 7 fëmijët e tyre. Dënimit nuk i shpëtoi as nëna e fëmijëve të cilës i duhet të kalojë në burg 10.5 vite. Gjykata e Lartë zviceriane mundi të…

Temperatura e oqeaneve në botë më e larta se kurrë më parë në 2022
|

Temperatura e oqeaneve në botë më e larta se kurrë më parë në 2022

Sipas një studimi të ri, temperatura e oqeaneve të botës në vitin 2022 ishte më e larta që prej kur kanë filluar matjet, raporton Anadolu Agency (AA). “Ciklet e energjisë dhe ujit të Tokës kanë pësuar ndryshime të thellësishme për shkak të emetimit të gazeve serrë nga aktivitetet njerëzore, të cilat kanë shkaktuar ndryshime të…