Mbahen zgjedhjet më të mëdha në botë, rreth 1 miliardë njerëz votojnë në Indi

Indianët kanë nisur sot votimin për të zgjedhur Parlamentin e tyre të ardhshëm në të parën nga shtatë ditët e votimit që përfundojnë më 1 qershor.

Sipas mediave të huaja, pothuajse një miliard njerëz kanë të drejtë të votojnë. Kryeministri Narendra Modi kërkon një mandat të tretë radhazi në pushtet.

Disa parti kryesore opozitare, duke përfshirë Kongresin, kanë krijuar një aleancë në shumë shtete për të përballur partinë e Modit.

Çështjet e mëdha që do të përcaktojnë zgjedhjet përfshijnë krizën e vendeve të punës, rritjen e çmimeve, goditjen e disidencës e opozitës dhe politikën e fesë.

Rezultatet e votimit, që njihet si votimi më i madh në botë, do të shpallen më 4 qershor.

Më poshtë janë disa nga emrat kryesorë në garë:

Narendra Modi: Kryeministri indian është fytyra e qeverisë dhe partisë së tij, Bharatiya Janata. Ai synon për një mandat të tretë radhazi në pushtet.

Rahul Gandhi: Anëtar i partisë opozitare të Kongresit, e cila dikur ishte forca politike mbizotëruese në Indi. Ai i përket familjes më të shquar politike të Indisë, por ende nuk ka fituar zgjedhjet kombëtare për partinë e tij.

Arvind Kejriwal: Kryeministri popullor i Delhi dhe udhëheqësi i Partisë opozitare Aam Aadmi (AAP) është në burg për akuza korrupsioni që ai thotë se janë të sajuara. Ish-burokrati është një kundërshtar i zjarrtë, por mbështetësit e tij kanë frikë se burgimi i tij do të pengojë fushatën e AAP-së.

Amit Shah: Ministri i Brendshëm i Indisë, i cili është gjithashtu i besuari më i ngushtë i z. Modi, njihet si një strateg politik efikas.

Mamata Banerjee dhe MK Stalin: Kryeministrat e shteteve të Bengalit Perëndimor dhe Tamil Nadu, përkatësisht, janë liderë të fuqishëm të opozitës. Asnjëri nuk kandidon për zgjedhje, por shtetet e tyre – me 42 dhe 39 vende, respektivisht – pritet të shohin gara interesante.

Midis shumë emrave të tjerë që mund të prisni të dëgjoni janë udhëheqësi i BJP Yogi Adityanath (kryeministri i shtetit më të populluar të Indisë Uttar Pradesh) dhe liderët e opozitës Sharad Pawar, Uddhav Thackeray dhe Akhilesh Yadav.