“E mora vesh nga mediat”, Shkëlzen Berisha thirret në SPAK, kreu i PD: Është bërë për të larguar vëmendjen nga superskandali ‘Rama-McGonigal’
| |

“E mora vesh nga mediat”, Shkëlzen Berisha thirret në SPAK, kreu i PD: Është bërë për të larguar vëmendjen nga superskandali ‘Rama-McGonigal’

Kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha, i ftuar këtë mbrëmje në emisionin “Open” në News24, foli lidhur me thirrjen e djalit të tij sot në SPAK, për çështjen e Gërdecit. Berisha tha se lajmin që Shkëlzen Berisha ishte thirrur sot në SPAK, e ka mësuar nga mediat. Berisha tha se thirrja e djalit të tij…

“Çfarë do kërkojmë nga SHBA”, Berisha: McGonigal, vrasës me pagesë i opozitës
|

“Çfarë do kërkojmë nga SHBA”, Berisha: McGonigal, vrasës me pagesë i opozitës

“Jemi në një situatë të jashtëzakonshme që mund të kemi qenë ndonjëherë si vend. Vetëm një betejë e gjithë-anshme është shpëtimtare për Shqipërinë. Në anën tjetër theksoj se Rama ka përdorur ish-agjentin e FBI-së si vrarës me pagesë kundër opozitës, Kjo  përbën një megakrim e krim ndërkombëtar, që ne do kërkojmë nga autoritetet amerikane që…

Kina dhe Shqipëria forcojnë raportet në fushën e librit
| |

Kina dhe Shqipëria forcojnë raportet në fushën e librit

Ambasadori i Kinës në Shqipëri, Zhou Ding ka vlerësuar punën e Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit për nxitjen e leximit në vend. Kina, pohoi diplomati- do ndihmojë në botimin e autorëve shqiptarë në gjuhën kineze përmes mbështetjes së programeve të përbashkëta. “Dje vizitova Qendrën Kombëtare të Librit dhe Leximit, duke shkëmbyer mendime për bashkëpunimin…

Komision parlamentar për çështjen “McGonigal”? Përgjigjet Rama: Drejtësia amerikane s’mund të kontestohet nga vetëgjyqësia e Foltores apo vulës
| |

Komision parlamentar për çështjen “McGonigal”? Përgjigjet Rama: Drejtësia amerikane s’mund të kontestohet nga vetëgjyqësia e Foltores apo vulës

Kryeministri Edi Rama ka dhënë detaje në lidhje me marrëdhënien me ish- zyrtarin e FBI Charles McGonigal i cili po përballet me dy akuza në SHBA, mes tyre njëra e lidhur me Shqipërinë. Rama ka hedhur poshtë deklaratën e tij të mëparshme kur tha se e kishte mik ish zyrtarin, ndërsa tani deklaroi se e…

4 muaj përpara zgjedhjeve, PD njofton firmosjen e koalicionit me këtë forcë politike
|

4 muaj përpara zgjedhjeve, PD njofton firmosjen e koalicionit me këtë forcë politike

Partia Demokratike pritet të firmos këtë të mërkurë një marrëveshje koalicionin për zgjedhjet lokale me Parinë Bashkimi për të Drejtat e Njeriut, PBDNJ. Marrëveshja pritet të firomoset në orën 11:00 të ditës së sotme, ku do të të mbahen dhe deklaratat respektive të dejtuesve të dy forcave politike. “Në orën 11:00 firmoset Marrëveshja e Koalicionit…

“Paratë i mori jashtë një restoranti”- Zbardhet dosja e McGonigal, takimet me Ramën
| |

“Paratë i mori jashtë një restoranti”- Zbardhet dosja e McGonigal, takimet me Ramën

Zëri i Amerikës ka zbuluar të tjera detaje nga hetimi i ish zyrtarit te lartë te kundërzbulimit të FBI-së, Charles McGonigal, arrestuar të shtunën nga autoritetet amerikane. Ai pritet të dalë gjate ditës së sotme para gjykatës ne Washington Charles McGonigal ka punuar për sektorin e kundërzbulimit të FBI-së, derisa u largua nga FBI-ja në…

“Zgjedhjet e 14 majit, jetike!”, Berisha: Kandidatët tanë, kandidatë të lirisë, jo të shpellave zarfeve e klaneve mafioze
| |

“Zgjedhjet e 14 majit, jetike!”, Berisha: Kandidatët tanë, kandidatë të lirisë, jo të shpellave zarfeve e klaneve mafioze

Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha në fjalën e tij nga Elbasani me rastin e 32 vjetorit të krijimit të PD në këtë qytet, u shpreh se PD është gati për të rrëzuar regjimin e Edi Ramës. Referuar zgjedhjeve lokale, Berisha tha se opozita paraqet kandidaturat e lirisë dhe jo të zarfeve apo klaneve mafioze….

“Kjo është marrëveshja mes PL dhe PD”, Meta nga Elbasani: Në 14 maj do të triumfojmë, t’i kthejmë qytetin qytetarëve
| |

“Kjo është marrëveshja mes PL dhe PD”, Meta nga Elbasani: Në 14 maj do të triumfojmë, t’i kthejmë qytetin qytetarëve

Në 32 vjetorin e themelimit të PD në degën e Elbasanit, kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, i ka shprehur mbështetjen e tij kandidatit të PD për këtë bashki, Luçiano Boçit. Ai tha se marrëveshja mes PD dhe PL është që të ngrenë në nivel kombëtar llogaridhënien, ndërsa shprehu besim se kandidatët e Elbasanit,…

“Rama solli në Elbasan uzinën më të madhe të ‘miellit” në Ballkan”, Berisha: U vërsul mbi opozitë dhe mori peng kreun e saj
| |

“Rama solli në Elbasan uzinën më të madhe të ‘miellit” në Ballkan”, Berisha: U vërsul mbi opozitë dhe mori peng kreun e saj

Kreu i Partisë Demokratike Sali Berisha ka marrë pjesë ditën e sotme në ceremoninë e 32-vjetorit të themelimit të degës së PD në qytetin e Elbasanit. Nga aty Berisha deklaroi se diktatura i la këtij qyteti si trashëgimi një kombinat “sëundje e vdekje prurës” dhe kryeminsitri Rama solli “uzinën më të madhe të miellit të…

“Po konsultohem me Ramën për kreun e ri të SHISH”, Presidenti Begaj intervistë për VOA: Forcat politike të mos e shohin si armike njëra-tjetrën
| |

“Po konsultohem me Ramën për kreun e ri të SHISH”, Presidenti Begaj intervistë për VOA: Forcat politike të mos e shohin si armike njëra-tjetrën

Në Shqipëri, presidenti Bajram Begaj thotë se forcat politike në vend, nuk duhet ta shohin njëra tjetrën si armike dhe se konfliktualiteti e gjuha e urrejtjes duhet t’I mbeten së shkuarës. Këto komente i bëri gjatë një interviste me Zërin e Amerikës, ku ai flet dhe për shumë çështje të tjera, që nga marrëdhëniet me…