Kancelari gjerman viziton Ballkanin Perëndimor në qershor
| |

Kancelari gjerman viziton Ballkanin Perëndimor në qershor

Kancelari gjerman Olaf Scholz thotë se do të udhëtojë në Ballkanin Perëndimor përpara se të mbahet një takim i Këshillit Evropian muajin e ardhshëm, duke përcjellë mesazhin se rajoni i përket Bashkimit Evropian, raporton Aljazeera. Gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor me aspirata për anëtarësim në BE – Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Kosova, Mali i Zi,…

Orban rizgjidhet kryeministër i Hungarisë për të pestën herë
| |

Orban rizgjidhet kryeministër i Hungarisë për të pestën herë

Viktor Orban, kreu i Aleancës Qytetare Fidesz-Hungaria, u rizgjodh të hënën kryeministër nga parlamenti për herë të pestë, raporton Anadolu Agency (AA). Orban bëri betimin pasi siguroi 133 vota në asamblenë 199-vendëshe të Hungarisë. Aleanca e tij Fidesz-KDNP fitoi zgjedhjet e përgjithshme më 3 prill duke siguruar 54 për qind të votave.

Negociatat me Shqipërinë dhe RMV, Borrell: Vonesat janë të papranueshme
| |

Negociatat me Shqipërinë dhe RMV, Borrell: Vonesat janë të papranueshme

Bashkimi Europian nuk duhet të humbasë më kohë në procesin e anëtarësimit për vendet e Ballkanit Perëndimore. Përfaqësuesi i Lartë i BE, Josep Borrell deklaroi pas takimit me ministrat e Jashtëm të vendeve të Bashkimit Europian se negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut duhet të hapen brenda presidencës franceze. “Duhet të fillojmë negociatat e…

Shqipëria me numrin më të lartë të azilkërkuesve në rajon gjatë 2021
|

Shqipëria me numrin më të lartë të azilkërkuesve në rajon gjatë 2021

Shqipëria ka numrin më të lartë në rajon të azilkërkuesve gjatë vitit 2021 për në vendet e Bashkimit Europan. Në përgjigjen e “Eurostat” për emisionin  “Mirëmëngjes”, theksohet se 8845 shqiptarë kërkuan azil për herë të parë. Shifrat rriten kur shtohen edhe ata që kanë aplikuar më herët dhe janë në pritje të një përgjigjeje, por edhe për minorenët e pashoqëruar. Gjatë vitit 2021, së…

Kosova aplikoi në KiE, Vuçiç: Do të mbledh Këshillin Kombëtar
| |

Kosova aplikoi në KiE, Vuçiç: Do të mbledh Këshillin Kombëtar

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka reaguar pas aplikimit të Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Europës. Vuçiç është shprehur se do të mbledhë Këshillin Kombëtar këtë të enjte dhe shtoi se me këtë aplikim, Kosova ka shkelur marrëveshjen e Uashingtonit, të Brukselit dhe Rezolutën 12 44. Sipas tij, SHBA-të kanë mbështetur Kosovën për anëtarësimin…

Kuvendi rrëzon rezolutën për gjenocidin serb, Berisha filmon deputetët
|

Kuvendi rrëzon rezolutën për gjenocidin serb, Berisha filmon deputetët

Ditën e sotme Kuvendi ka rrëzuar kërkesën e deputetit Tritan Shehu për të votuar rezolutën që dënon gjenocidin serb në Serbrenicë në Bosnjë-Hercegovinë. Ndërkohë gjatë kohës së votimit, Sali Berisha filmoi deputetët që votuan kundër. Ish-kryeministri Sali Berisha deklaroi se njohja e gjenocidit në Srebrenicë është një akt i domosdoshëm për kombet dhe shoqëritë e…

Borrell mbledh liderët e rajonit në Bruksel
| |

Borrell mbledh liderët e rajonit në Bruksel

Joseph Borell do të mbledhë në një darkë jozyrtare në Bruksel liderët e Ballkanit Perëndimor, të mërkurën. Këtë e konfirmoi Zëdhënësi i BE-së Peter Stano. Stano tha se gjatë darkës do të diskutohet për të ardhmen e rajonit dhe sfidat kryesore me të cilat ky i fundit po përballet. “Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për…

Kosovë, shënohet festa kombëtare e komunitetit turk
| | |

Kosovë, shënohet festa kombëtare e komunitetit turk

Në qytetin e Prizrenit u organizua një program iftari me rastin e 23 Prillit – Festës Kombëtare të Turqve të Kosovës, raporton Anadolu Agency (AA). Në këtë ditë e cila është festa kombëtare më e rëndësishme e turqve të Kosovës, në recepsionin e organizuar nga kryetari i Partisë Demokratike Turke të Kosovës (KDTP) dhe ministri…

Çmimi i naftës, Vasili: 33% më i shtrenjtë se në Maqedoninë e Veriut, atje s’ka det e porte, por…
| | |

Çmimi i naftës, Vasili: 33% më i shtrenjtë se në Maqedoninë e Veriut, atje s’ka det e porte, por…

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili shkruan në rrjete sociale se me kambanat e vjedhjes me çmimin e naftës, nuk mbulohen teneqet për zgjedhjen e Presidentit. Ai thotë se çmimi i naftës në Maqedoninë e Veriut është 33% më i ulët se në vendin tonë, në një kohë sipas tij që Maqedonia e Veriut nuk nxjerr…

Qeveria e Abazoviç në Mal të Zi, shqiptarët marrin dy ministri
| |

Qeveria e Abazoviç në Mal të Zi, shqiptarët marrin dy ministri

Kreu i partisë URA, Dritan Abazoviç pritet që të bëjë të ditur emrat e kabinetit të tij qeveritar sot në mesditë. Qeveria e ‘Abazoviç’ pritet të ketë në përbërje katër zv.kryeministra dhe 20 ministra. Ilmira Lika, gazetare nga Mali i Zi, thotë se shqiptarët mund të arrin drejtimin e dy ministrave dhe një zv.kryeministri. “Po…

End of content

End of content