Importi nga Serbia u rrit 21.7%, gjatë vitit 2022 Kosova bleu 371 mln euro mallra serbe
| | |

Importi nga Serbia u rrit 21.7%, gjatë vitit 2022 Kosova bleu 371 mln euro mallra serbe

Kosova vazhdon të jetë e varur nga importi i mallrave nga shtetet e huaja. Vetëm gjatë vitit 2022 në vendin kanë hyrë mbi 5 miliardë euro mallra, ku 371 milionë euro mallra vetëm nga Serbia. Importet nga Serbia në vitin që lamë pas janë rritur me gati 21.7 për qind apo mbi 66 milionë euro….

Vuçiç drejt dorëheqjes? Çfarë pritet të deklarojë sot para popullit serb
|

Vuçiç drejt dorëheqjes? Çfarë pritet të deklarojë sot para popullit serb

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç do t’u drejtohet sot qytetarëve të Serbisë për t’i informuar me problemet dhe zgjedhjet me të cilat sipas tij, po përballet vendi pas vizitës së delegaçionit të BE-së dhe SHBA. “Ishte një nga ditët më të vështira për vendin tonë. Dhe kurrë nuk fshihem nga njerëzit kur ndodhin gjëra të…

Erdoğan: Türkiye ndër vendet e shquara në sektorin e aviacionit
| | |

Erdoğan: Türkiye ndër vendet e shquara në sektorin e aviacionit

Presidenti i Türkiye-s, Recep Tayyip Erdoğan, ka deklaruar se vendi i tij është bërë një nga vendet e shquara në sektorin e aviacionit, transmeton Anadolu Agency (AA). “Jo vetëm aeroporti i Istanbul-it, por secili prej aeroporteve tanë, të cilët i kemi rritur nga 26 në 57, u lë përshtypje vizitorëve me komoditetin, teknologjinë, arkitekturën dhe…

Serbia kundër Rusisë: Ndaloni thirrjen për qytetarët serbë që të luftojnë në Ukrainë
|

Serbia kundër Rusisë: Ndaloni thirrjen për qytetarët serbë që të luftojnë në Ukrainë

Vullnetarët e parë nga Serbia kanë mbërritur në rajonin e pushtuar të Zaporizhzhia në Ukrainë dhe kanë filluar stërvitjen si pjesë e një batalioni vullnetar rus, bën të ditur agjencia ruse e lajmeve “Tass”. “Ne erdhëm për të mbështetur vëllezërit rusë, pasi e mbajmë mend mirë rolin që ata luajtën në Jugosllavi në vitet 1990”,…

Republika Srpska – “Shteti” në shtetin e Bosnjë-Hercegovinës
|

Republika Srpska – “Shteti” në shtetin e Bosnjë-Hercegovinës

Republika Srpska është një nga dy entitetet e Bosnjë-Hercegovinës, i krijuar në bazë të Marrëveshjes së Dejtonit për përfundimin e luftës në këtë vend. Kjo Marrëveshje është arritur pas bisedimeve të gjata në SHBA mes ish-presidentëve të Bosnjë-Hercegovinës Alija Izetbegoviq, Serbisë Sllobodan Millosheviq dhe Kroacisë Franjo Tugjman. Nënshkrimi i Marrëveshjes së Dejtonit – Izetbegoviq, Tugjman…

Kosovë, serbët në veri organizojnë protestë kundër presidentit të Serbisë Vuçiq
|

Kosovë, serbët në veri organizojnë protestë kundër presidentit të Serbisë Vuçiq

Në Komunën e Mitrovicës së Veriut është mbajtur një protestë nga serbët lokalë në shenjë pakënaqësie me qasjen e presidentit serb Aleksandar Vuçiq ndaj Kosovës, raporton Anadolu Agency (AA). Në protestën e organizuar nga Lëvizja për Mbrojtjen e Kosovës dhe ku morën pjesë rreth 200 persona, të pranishmit brohoritën parulla kundër presidentit serb Aleksandar Vuçiq,…

Kroacia hyn në Eurozonë dhe Shengen
| | |

Kroacia hyn në Eurozonë dhe Shengen

Me ngritjen simbolike të parmakut dhe dritës së gjelbër për kalim të lirë në vendin e ish-kontrollit kufitar në vendkalimin Bregana-Obrezhje në mesnatë u shënua hyrja e Kroacisë në Shengen, zona më e madhe e lëvizjes së lirë në botë, raporton Anadolu Agency (AA). Zëvendëskryeministri dhe ministri i Brendshëm kroat, Davor Bozhinoviq priti ministren sllovene…

Maqedonia e Veriut do të marrë presidencën e OSBE-së nga Polonia
| | |

Maqedonia e Veriut do të marrë presidencën e OSBE-së nga Polonia

Maqedonia e Veriut me një seancë zyrtare që do mbahet më 12 janar në kryeqytetin e Austrisë, Vjenë, do të marrë nga Polonia presidencën e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), transmeton Anadolu Agency (AA). Në një deklaratë me shkrim nga OSBE-ja, janë përfshirë vlerësimet e ministrit të Punëve të Jashtme të Maqedonisë…

Kurti kërkon rritjen e pranisë ushtarake të NATO-s në Kosovë
| | | |

Kurti kërkon rritjen e pranisë ushtarake të NATO-s në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti kërkoi rritjen e pranisë ushtarake të NATO-s në vendin e tij, transmeton Anadolu Agncy (AA). Në një deklaratë për gazetën gjermane “Welt”, Kurti theksoi se rritja e ushtarëve dhe pajisjeve ushtarake të NATO-s në Kosovë do të përmirësojë sigurinë dhe paqen në vendin e tij dhe në të gjithë Ballkanin…

Erdoğan: Türkiye mbështet anëtarësimin e plotë të Malit të Zi në BE
| | |

Erdoğan: Türkiye mbështet anëtarësimin e plotë të Malit të Zi në BE

Presidenti i Türkiye-s, Recep Tayyip Erdoğan, përsëriti mbështetjen e vendit të tij për procesin e anëtarësimit të Malit të Zi në Bashkimin Evropian (BE), transmeton Anadolu Agency (AA). “Ne inkurajojmë dhe mbështesim sinqerisht anëtarësimin e plotë të Malit të Zi, aleatit tonë në NATO, në BE”, tha presidenti Erdoğan në një konferencë për media me…