Kancelari gjerman viziton Ballkanin Perëndimor në qershor
| |

Kancelari gjerman viziton Ballkanin Perëndimor në qershor

Kancelari gjerman Olaf Scholz thotë se do të udhëtojë në Ballkanin Perëndimor përpara se të mbahet një takim i Këshillit Evropian muajin e ardhshëm, duke përcjellë mesazhin se rajoni i përket Bashkimit Evropian, raporton Aljazeera. Gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor me aspirata për anëtarësim në BE – Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Kosova, Mali i Zi,…

Gjykata e Hagës dënon Haradinajn dhe Gucatin me 4 vjet e gjysmë burgim
| |

Gjykata e Hagës dënon Haradinajn dhe Gucatin me 4 vjet e gjysmë burgim

Dhomat e Specializuara të Hagës shpallën fajtorë Drejtuesit e Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (OVL-UÇK), Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj, duke i dënuar me 4 vjet e gjysmë burgim, të mërkurën. Atyre do t’iu llogaritet edhe koha e kaluar në paraburgim, rreth dy vjet, e si rezultat do të qëndrojnë…

Sot raundi i ri i bisedimeve Kosovë-Serbi, çfarë pritet të diskutohet
| |

Sot raundi i ri i bisedimeve Kosovë-Serbi, çfarë pritet të diskutohet

Delegacionet e Kosovës dhe Serbisë do të zhvillojnë raundin e ri të bisedimeve këtë të enjte në Bruksel, me ndërmjetësimin e Bashkimit Europian. Takimi midis zëvendës kryeministrit të Kosovës Besnik Bislimi dhe drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Serbi, Petar Petkoviç do të bisedojnë për të gjetur një zgjidhje për targat e automjeteve,…

Kosova aplikoi në KiE, Vuçiç: Do të mbledh Këshillin Kombëtar
| |

Kosova aplikoi në KiE, Vuçiç: Do të mbledh Këshillin Kombëtar

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka reaguar pas aplikimit të Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Europës. Vuçiç është shprehur se do të mbledhë Këshillin Kombëtar këtë të enjte dhe shtoi se me këtë aplikim, Kosova ka shkelur marrëveshjen e Uashingtonit, të Brukselit dhe Rezolutën 12 44. Sipas tij, SHBA-të kanë mbështetur Kosovën për anëtarësimin…

Thaçi në Gjykatën Speciale: Akuzat të pakuptueshme, jam i pafajshëm
|

Thaçi në Gjykatën Speciale: Akuzat të pakuptueshme, jam i pafajshëm

Ish-presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është paraqitur këtë të martë në seancën e radhës në Gjykatën Speciale në Hagë, pasi më 29 prill 2022, Zyra e Prokurorit Special ka dorëzuar aktakuzën e ndryshuar ndaj tij. Gjatë fjalës në seancë, Thaçi u shpreh se nuk i ka lexuar aktakuzat e reja pasi kanë qenë të redektuara…

Sot seancat e radhës në Hagë ndaj Thaçit, Veselit, Selimit dhe Krasniqit
| |

Sot seancat e radhës në Hagë ndaj Thaçit, Veselit, Selimit dhe Krasniqit

Të martën do të mbahen seanca të ndara në Hagë ndaj ish-drejtuesve të UÇK-së, Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit. Më 29 prill 2022, Zyra e Prokurorit Special ka dorëzuar aktakuzën e ndryshuar kundër Thaçit, Veselit, Selimit dhe Krasniqit. Në këtë aktakuzë të re, Prokuroria Speciale ka rënduar akuzat ndaj katër ish-zyrtarëve…

Kosova kthen në rrugë automjetet e vjetra
| |

Kosova kthen në rrugë automjetet e vjetra

Qeveria e Kosovës tashmë ka bërë gati një propozim për lejimin e importit të makinave të vjetra. Në draft-dokumentin që është bërë nga ekzekutivi tregohen detaje se si do të behët lejimi i importit të tyre dhe si do të ndryshojnë akcizat. Sipas ligjeve në fuqi mjetet rrugore që importohen në Kosovë, nuk mund të…

Fondacioni Maarif i Turqisë shtroi iftar në Kosovë
| |

Fondacioni Maarif i Turqisë shtroi iftar në Kosovë

Përfaqësia e Fondacionit Maarif të Turqisë (TMV) në Kosovë priti në një iftar të premten përfaqësuesit e institucioneve dhe organizatave turke dhe vendore, raporton Anadolu Agency (AA). Të pranishëm në iftarin e organizuar në ndërtesën e Shkollave Ndërkombëtare Maarif në Prishtinë, ishin Ambasadori i Turqisë në Prishtinë Çağrı Sakar, kryetari i Partisë Demokratike Turke të…

Kosovë, ushtarët Simone Bice dhe Haxhi Krasniqi shpallen “Ushtarët më të mirë 2022”
| |

Kosovë, ushtarët Simone Bice dhe Haxhi Krasniqi shpallen “Ushtarët më të mirë 2022”

Në kazermën e Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) “Adem Jashari” në Prishtinë është mbajtur ceremonia e përmbylljes së Garës Ndërkombëtare Tradicionale “Ushtari më i mirë 2022”, ku janë shpallur dy ushtarët më të mirë nga pjesëmarrësit vendas dhe të huaj, raporton Anadolu Agency (AA). Në kuadër të garuesve ndërkombëtarë më i miri në këtë…

Sulmohet me granatë dore dhe kallash policia në veri të Kosovës
| |

Sulmohet me granatë dore dhe kallash policia në veri të Kosovës

Policia e Kosovës në veri të vendit u sulmua mëngjesin e të premtës, bëri me dije Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla. Përmes një konferencë të jashtëzakonshme për mediat, Sveçla tha se policia është sulmuar me granatë dore dhe kallash. Policët u sulmuan ndërsa po ndërronin turnet në pikën kufitare. Sveçla e krahasoi sulmin…

End of content

End of content