7,5% e popullsisë së vendit ka emigruar në 10 vitet e fundit sipas INSTAT, 2021 rekordi i dekadës
| |

7,5% e popullsisë së vendit ka emigruar në 10 vitet e fundit sipas INSTAT, 2021 rekordi i dekadës

Emirgracioni në vend ka shënuar një cikël tjetër rritës pas vitit 2017. Një nga metodat e INSTAT (rishikimi vjetor i popullsisë) evidenton se nga viti 2011-2022 janë larguar në emigracion 7.5 % e popullsisë së vendit ose 213,748 persona. Kjo përllogaritje është akumulim i emigracionit neto (diferenca ndërmjet të ikurve dhe të kthyerve) në 10…

351 ukrainas kanë ardhur në Shqipëri nga lufta, 170 jetojnë në Durrës
| |

351 ukrainas kanë ardhur në Shqipëri nga lufta, 170 jetojnë në Durrës

Po jetojnë në Durrës, por jeta e tyre vijon të jetë e lidhur me Ukrainën. 88 fëmijët ukrainas, çdo ditë shkojnë në shkollë. Përmes platformave online ata nuk kanë humbur asnjë orë mësimi, edhe pse shumë prej mësuesve të tyre, ndodhen ende në Ukrainë, në rrezik për jetën. “Dita ime nis me mëngjesin, mësimet dhe…

Çifti në Indi padisin djalin pasi nuk i bëri me nip
| |

Çifti në Indi padisin djalin pasi nuk i bëri me nip

Një çift në veri të Indisë kanë paditur djalin e tyre të vetëm dhe gruan e tij pasi “nuk u dhanë një nip” pas gjashtë vitesh martesë. Sanjeev dhe Sadhana Prasad, 61 dhe 57 vjeç, thanë se i kanë shpenzuar të gjitha kursimet e tyre për të rritur të birin. Ata kanë paguar trajnimin e tij për…

Bien lindjet, shtesa natyrore negative për të dytin tremujor radhazi
|

Bien lindjet, shtesa natyrore negative për të dytin tremujor radhazi

Treguesit demografikë të tremujorit të parë të këtij viti të publikuar nga Instituti i Statistikave reflektojë rënie të lindjeve si dhe konfirmimin e për të dytin tremujor radhazi të shtesës natyrore negative në vend. Sipas INSAT Numri i lindjeve për tremujorin e parë 2022 është 6.056, duke shënuar një rënie me 4,2 %, krahasuar me…

Me celular në timon shkelja më e madhe në rrugë
|

Me celular në timon shkelja më e madhe në rrugë

Shqiptarët rezulton të jenë ngushtësisht të lidhur me aparatin celular të tyre, aq sa nuk ngurojnë ta përdorin edhe në drejtimin e mjetit, pavarësisht apeleve nga policia se kjo shkelje është e rrezikshme dhe shkaktare e shumë aksidenteve. Bazuar në të dhënat e policisë kjo është shkelja më e shpeshtë që kryeqytetasit kanë bërë gjatë…

Rruga e Rinasit rikthehet sërish me dy sense lëvizje
|

Rruga e Rinasit rikthehet sërish me dy sense lëvizje

Vetëm 4 ditë pas vendimit që rruga e Rinasit do të ishte një segment me një sens, rruga do të kthehet në gjendjen e mëparshme. Prej 4 ditësh banorët e Riansit kanë protestuar për këtë devijimi, duke ndaluar edhe fëmijet të shkojnë në shkollë. “Kthehet në gjendjen e mëparshme Rruga e Rinasit, qarkullimi do të…

COVID19/ MSH: Regjistrohen 60 raste të reja dhe asnjë humbje jete në 24 orë
| |

COVID19/ MSH: Regjistrohen 60 raste të reja dhe asnjë humbje jete në 24 orë

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 859 testime, 60 qytetarë të infektuar, asnjë humbje jete dhe 41 të shëruar në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë…

Rritet me 60 lekë vaji dhe 5 lekë orizi, ulen mielli e sheqeri. Ja vendimet e reja të Bordit të Transparencës
| | |

Rritet me 60 lekë vaji dhe 5 lekë orizi, ulen mielli e sheqeri. Ja vendimet e reja të Bordit të Transparencës

Rritet me 60 lekë vaji dhe 5 lekë orizi, ulen mielli e sheqeri. Ja vendimet e reja të Bordit të Transparencës Bordi i Transparencës ka njoftuar çmimet e reja tavan për produktet e shportës. Rritje ka pasur në produktet e vajit dhe orizit. Në markete, vaji do të shitet me çmimin 381 lekë për litër,…

Shoqata “Istanbul” shtroi iftarin tradicional për muajin e shenjtë të Ramazanit
| | |

Shoqata “Istanbul” shtroi iftarin tradicional për muajin e shenjtë të Ramazanit

Pas ndërprerjes së detyrueshme 2 vjeçare për shkak të pandemisë, shoqata “Istanbul” shtroi iftarin tradicional për muajin e shenjtë të Ramazanit. Çelja e iftarit u bë në ambjentet e komleksit të ri modern kulturor arsimor “Hanım Sabuncu” në Shkodër, pranë Medresesë “Haxhi Sheh Shamia”, që ofron shërbime arsimore dhe kulturore për vajzat nga e gjithë…

Pas 20 vitesh në Kopshtin Zoologjik të Shkupit lindën tre luanë të bardhë
| | |

Pas 20 vitesh në Kopshtin Zoologjik të Shkupit lindën tre luanë të bardhë

Kohën e fundit vëmendje të madhe tërhoqi Kopshti Zoologjik i Shkupit, ku pas njëzet vjetësh lindën luanë të bardhë, falë luaneshës Bella, e cila lindi tre këlyshë. Aleksandar Maxhovski, kujdestar i kopshtit zoologjik, për Anadolu Agency (AA) rrëfeu për emocionin dhe sfidën që ai dhe kolegët e tij përjetuan këtë vit më 7 mars, kur…

End of content

End of content