‘Farmacia e Zotit’: 19 ushqimet që duken njësoj si organet të cilave ato u shërbejnë
|

‘Farmacia e Zotit’: 19 ushqimet që duken njësoj si organet të cilave ato u shërbejnë

Përgatituni të mbeteni absolutisht të shtangur me këtë listë ushqimesh që duken njësoj si organet të cilat ato i ndihmojnë të shërohen apo të qëndrojnë të shëndetshme! Ushqimi që konsumojmë, i cili vjen nga natyra, është, në shumë mënyra, bekimi i Zotit për njerëzimin. Frutat dhe perimet njihen botërisht për mënyrat se si ato e…

Situata me Covid-19 në vend/ Asnjë humbje jete dhe 11 infektime të reja në 24 orët e fundit
| |

Situata me Covid-19 në vend/ Asnjë humbje jete dhe 11 infektime të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar të dhënat e fundit në lidhje me situatën me Covid-19 në vend. Sipas MSH, nga 464 testime të kryera, kanë rezultuar pozitivë 11 qytetarë në vend në 24 orët e fundit. Ndërkohë, asnjë qytetar nuk ka humbur jetën si pasojë e virusit dhe janë shëruar 26 persona. Njoftimi i Ministrisë:…

Rreth 11 mijë shqiptarë kërkuan azil në BE në janar-tetor 2022; me gjithë Britaninë arrijnë në 24 mijë të ikur
|

Rreth 11 mijë shqiptarë kërkuan azil në BE në janar-tetor 2022; me gjithë Britaninë arrijnë në 24 mijë të ikur

Tendenca e shqiptarëve për t’u larguar nga vendi nuk duket se po fashitet, përkundrazi. Të dhënat e reja të publikuara nga Eurostat tregojnë se në gjysmën e dytë të vitit 2022, ritmet e ikjes janë përshpejtuar. Sipas statistikave të INSTAT në periudhën janar-tetor 2022 kanë kërkuar azil në një nga vendet e Bashkimit Europian 10,975…

Bilanci i COVID-19, MSH: Asnjë humbje jete dhe vetëm 4 raste me koronavirus në 24 orët e fundit
| |

Bilanci i COVID-19, MSH: Asnjë humbje jete dhe vetëm 4 raste me koronavirus në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë ka bërë bilancin lidhur me situatën epidemiologjike në vend. Në një njoftim zyrtar nga MSH bëhet me dije se nga 224 teste të kryera për COVID-19, vetëm 4 qytetarë kanë rezultuar të infektuar. Fatmirësisht në 24 orët e fundit nuk është shënuar asnjë viktimë. Njoftimi i plotë: Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes…

Rrahu brutalisht 47-vjeçarin dhe e qëlloi për vdekje, shpallet në kërkim 38-vjeçari shqiptar në Greqi
|

Rrahu brutalisht 47-vjeçarin dhe e qëlloi për vdekje, shpallet në kërkim 38-vjeçari shqiptar në Greqi

Një shtetas shqiptar është shpallur në kërkim në Greqi, pasi akuzohet si vrasësi i një 47-vjeçari në zonën e Kalamatës. Paraditen e djeshme dy persona të panjohur në një makinë i janë afruar 47-vjeçarit i cili lëvizte me motor dhe pasi i kanë bllokuar fillimisht rrugën me automjetin e tyre, më pas kanë zbritur dhe…

E rëndë në Tiranë, 63-vjeçari vetëvritet me çifte në banesë
| |

E rëndë në Tiranë, 63-vjeçari vetëvritet me çifte në banesë

Një 63-vjeçar i ka dhënë fund jetës duke u vetëvrarë me çifte. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Prush të Tiranës, ndërsa policia po punon për zbardhjen e plotë të ngjarjes. “Më datë 19.01.2023, në Prush, Gropaj, dyshohet se është vetëvrarë, me çifte, në banesën e tij, shtetasi B. B., 63 vjeç. Grupi hetimor ndodhet në…

Ishte shpallur e humbur, gjendet i pajetë trupi i 59-vjeçares shqiptare në ujërat italiane
| |

Ishte shpallur e humbur, gjendet i pajetë trupi i 59-vjeçares shqiptare në ujërat italiane

Trupi i pajetë i një gruaje 59-vjeçare nga Shqipëria është gjendur ditën e sotme në zonën e Marina di Massa në Milano të Italisë pasi për të ishte bërë një denoncim ku ishte shpallur e humbur. Kufoma u gjet nga një burrë i cili po ecte në plazh dhe që më pas ka njoftuar autoritetet…

Bilanci i COVID-19 në vend, MSH: 20 raste të reja me koronavirus dhe asnjë viktimë në 24 orët e fundit
| |

Bilanci i COVID-19 në vend, MSH: 20 raste të reja me koronavirus dhe asnjë viktimë në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar të dhënat e reja lidhur me situatën epidemiologjike në vend. MSH bën me dije se nga 429 teste të kryera, 20 qytetarë kanë rezultuar të infektuar. Fatmirësisht nuk është shënuar asnjë viktimë. Njoftimi: Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin…

Reshjet e shiut shoqëruar me erë të fortë, probleme me energjinë elektrike në disa qytete
|

Reshjet e shiut shoqëruar me erë të fortë, probleme me energjinë elektrike në disa qytete

Probleme me energjinë elektrike raportohen në qytetet ku reshjet e shiut kanë vazhduar gjatë natës me intensitet të lartë deri në mesatarë. Në të gjitha njësitë administrative të Shkodrës ka probleme me energjinë elektrike, ndërkohë që nuk raportohen probleme përmbytjesh. Niveli i lumit Drin shënon kuotën 6.05 m me një rritje prej 25 cm me…

Aksidentet rrugore, INSTAT: U ulën me 15.3% në vitin 2022
|

Aksidentet rrugore, INSTAT: U ulën me 15.3% në vitin 2022

Aksidentet rrugore gjatë vitit 2022 ruajtën një tendencë rënëse muaj pas muaji duke bërë që në finale numri i tyre të jetë 15.3 për qind më i ulët sesa viti paraardhës. Për gjithë vitin 2022, numërohen 1.165 aksidente rrugore nga 1.376 aksidente, të ndodhura në vitin 2021. Shifrat zyrtare të aksidenteve rrugore të publikuara nga…