Hulumtimi i ri: Kriptomonedhat po luftojnë me një problem reputacioni
| |

Hulumtimi i ri: Kriptomonedhat po luftojnë me një problem reputacioni

Industria e kriptomonedhave po përpiqet të përmirësojë reputacionin e saj, sipas hulumtimit nga kompania e mbrojtjes së blockchain CoinCover. Raporti i bazuar në një anketë me 16,316 njerëz në nëntë vende, zbuloi se dy pengesat më të rëndësishme për adoptimin masiv të kriptove ishin paqëndrueshmëria dhe rreziqet e sigurisë. Hulumtimi i CoinCover u bazua gjithashtu…

iPhone i ri, karikues i ri: Apple i përkulet rregullave të BE-së
|

iPhone i ri, karikues i ri: Apple i përkulet rregullave të BE-së

iPhone i fundit i Apple pothuajse me siguri do të ketë një pikë ngarkimi USB-C kur të zbulohet më 12 shtator. Telefonat e firmës aktualisht përdorin përshtatësin e saj të pronarit Lightning, ndryshe nga rivalët, përfshirë Samsung. Një ligj i Bashkimit Evropian kërkon që prodhuesit e telefonave të miratojnë një lidhje të përbashkët karikimi deri…

Ankorohet në Portin e Durrësit jahti 500 milionë dollarë i Jeff Bezos
|

Ankorohet në Portin e Durrësit jahti 500 milionë dollarë i Jeff Bezos

Jahti “Koru” i themeluesit të “Amazon”, Jeff Bezos, ka mbërritur mëngjesin e kësaj të premteje në Portin e Durrësit. Anija e cila kap vlerën e 500 milionë dollarëve është ankoruar në kalatën nr.5 të portit, ku do të qëndrojë për rreth 5 orë. Burime bëjnë me dije se shkak i ardhjes së superjahtit të Bezos…

Tjetër përplasje BE-Google, Brukseli akuzon kompaninë për abuzim
|

Tjetër përplasje BE-Google, Brukseli akuzon kompaninë për abuzim

Brukseli i ka dhënë një goditje të re gjigantit të internetit Google. Komisioni Evropian ka akuzuar kompaninë mëmë të motorit të kërkimit, Alfabet, për abuzim me pozicionin dominues në fushën e reklamave të sektorit të teknologjisë. “Në këtë fazë të hetimit ne besojmë se sjellja e Google mund të kthehet në një abuzim me pozicionin…

Aksion kundër piraterisë IPTV – Bllokohen 300 servera, të cilët vidhnin edhe kanalet e DigitAlb!
|

Aksion kundër piraterisë IPTV – Bllokohen 300 servera, të cilët vidhnin edhe kanalet e DigitAlb!

Në kuadër të procesit të veprimeve kundër piraterisë televizive, nga organet ligjzbatuese në Evropë, udhëhequr nga Interpol, së fundmi është ndërmarrë një fushatë gjigante bllokimi në shkallë të gjerë të kanaleve që piratohen nga operatorë ilegalë. Falë këtij aksioni të Europol, në datën 24 Maj është bllokuar IPTV pirat më i madh në Evrope, duke…

Roboti i inteligjencës artificiale që po zëvendëson njerëzit si roje sigurie në Zvicër!
|

Roboti i inteligjencës artificiale që po zëvendëson njerëzit si roje sigurie në Zvicër!

Mes mungesës së fuqisë punëtore dhe vëmendjes në rritje ndaj sigurisë, kompanitë e sigurisë në mbarë botën kanë kërkuar të vendosin robotë në detyrën e patrullimit. Në Europë, njerëzit që jetojnë në Zvicër kanë parë një robot autonom me dy rrota që bredh nëpër vend gjatpë gjashtë muajve të fundit. Roja patrullues, i zhvilluar nga…

Bie shërbimi i WhatsApp, përdoruesit nuk kanë akses
|

Bie shërbimi i WhatsApp, përdoruesit nuk kanë akses

Aplikacioni WhatsApp ka dalë jashtë funksionit mëngjesin e kësaj të marte. Për pasojë, përdorues të shumtë nuk kanë mundësi të kenë akses në të dhe ta përdorin. Ende nuk dihet shkaku se pse shërbimi i WhatsApp ka rënë. Ky aplikacion, është ndër më të përdorurat në botë. Downdetector, një faqe interneti që gjurmon ndërprerjet në…

Teleskopi James Webb mahnit me foto të universit
|

Teleskopi James Webb mahnit me foto të universit

Teleskopi James Webb arriti të kapë imazhe të disa prej objekteve ndëryjore më të njohura nga astronomët. Hulumtuesit kapën imazhin më të detajuar të Shtyllave të Krijimit, një grumbull yjesh në Eagle Nebula afro 6500 vite dritë larg. Imazhi tregon shumë më tepër detaje sesa ai I kapur nga teleskopi Hubble në 2014 e madje…

NASA devijon asteroidin, realizohet me sukses operacioni hapësinor
|

NASA devijon asteroidin, realizohet me sukses operacioni hapësinor

Agjencia amerikane e Hapësirës, NASA njofton realizimin me sukses të devijimit të rrugës së një asteroidi. Sipas NASA-s, shkëmbit hapësinor 160 metra të gjerë, të njohur si Dimorfos, i është devijuar rruga me goditjen nga sonda Dart muajin e kaluar. Misioni kishte gjithashtu për qëllim të testonte strategjitë e mbrojtjes së planetit Tokë nga objektet…

TIKA mbështetje për kanalin e bashkësive etnike në Radio Televizionin e Maqedonisë
| | | |

TIKA mbështetje për kanalin e bashkësive etnike në Radio Televizionin e Maqedonisë

Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA) ka mbështetur kanalin e bashkësive etnike në Radio Televizionin e Maqedonisë (RTM), respektivisht me studio, pajisje teknike dhe mbështetje të softuerit, raporton Anadolu Agency (AA). Me rastin e përfundimit të projektit u mbajt një ceremoni, ku morën pjesë zëvendëskryetari i TIKA-s, Mahmut Çevik, kryeredaktori i kanalit dokumentar pranë…