Rritet në 34.262 numri i palestinezëve të vrarë nga sulmet izraelite në Gaza

Është rritur në 34.262 numri i palestinezëve të vrarë në sulmet që ushtria izraelite vazhdon prej 201 ditësh në Rripin e Gazës, transmeton Anadolu.

Në një deklaratë nga Ministria palestineze e Shëndetësisë në Gaza, informohet lidhur me sulmet që Izraeli vazhdon prej 201 ditësh ndaj Rripit të Gazës.

Në sulmet që ushtria izraelite ka kryer në 24 orët e fundit ndaj Rripit të Gazës kanë humbur jetën 79 palestinezë, ndërsa 86 të tjerë janë plagosur.

Në sulmet e Izraelit kundër Rripit të Gazës që nga 7 tetori 2023 e deri më tani numri i personave që kanë humbur jetën ka arritur në 34.262 ndërsa i të plagosurve në 77.229.

Më tej theksohet se nën rrënoja dhe përreth rrugëve ende ka kufoma të të vrarëve dhe se ekipet shëndetësore dhe të Mbrojtjes Civile nuk kanë mundur të mbërrijnë tek trupat për shkak se pengohen nga forcat izraelite.