BE dhe Irani do të diskutojnë mbi vendimin e Trump-it
|

BE dhe Irani do të diskutojnë mbi vendimin e Trump-it

Ministrat e Jashtëm të Gjermanisë, Francës dhe Britanisë së Madhe (E3) me ministrin e Jashtëm të Iranit, Xhevad Zarif do të diskutojnë në lidhje me vendimin e SHBA-ve për t’u tërhequr nga marrëveshja bërthamore, raporton Anadolu Agency (AA). Përfaqësuesja e Lartë për Marrëdhënie të Jashtme dhe Politika të Sigurisë e BE-së, Federica Mogherini, në një…

Yıldırım: Vazhdojnë aspiratat e Turqisë drejt BE-së
|

Yıldırım: Vazhdojnë aspiratat e Turqisë drejt BE-së

Kryeministri i Turqisë, Binali Yıldırım, deklaroi se vendi i tij do t’i vazhdojë aspiratat për anëtarësim në Bashkimin Evropian (BE) dhe se fakti që Turqia ka marrëdhënie të mira me Rusinë nuk do të thotë se ato janë alternativë ndaj Evropës, raporton Anadolu Agency (AA). “Ne do të vazhdojmë vendosmërinë tonë për anëtarësim në BE. Fakti…

Papunësia në Eurozonë ra në 8.5 përqind në shkurt
| |

Papunësia në Eurozonë ra në 8.5 përqind në shkurt

Papunësia në Eurozonë ka rënë në 8.5 përqind në shkurt, krahasuar me 8.6 përqind në muajin paraprak, bëri të ditur Agjencia për Statistika e Bashkimit Evropian – Eurostat. Sipas saj, shifra e shkurtit tregon nivelin më të ulët të papunësisë në zonën prej 19 vendesh qysh në dhjetor të vitit 2008. Papunësia në Bashkimin Evropian…

BE dhe Turqia takim në prill për liberalizimin e vizave
| |

BE dhe Turqia takim në prill për liberalizimin e vizave

Ministri turk për Çështje të Bashkimit Evropian (BE), Omer Çelik, deklaroi sot se një delegacion i BE-së pritet të vizitoj Turqinë këtë muaj për të diskutuar liberalizimin e vizave për shtetasit e Turqisë, raporton Anadolu Agency (AA). Në një fjalim të tij në Komisionin parlamentar për Punë të Jashtme, Çelik tha se tashmë propozimi për…

Çfarë fshihet pas vardisjes së BE-së ndaj Ballkanit
| | |

Çfarë fshihet pas vardisjes së BE-së ndaj Ballkanit

Në hartën e vendeve anëtare të Bashkimit Europian ekziston një hapësirë e madhe, qartësisht e dukshme ku ndodhen pesë shtetet e ish-Jugosllavisë dhe Shqipëria. Liderët e këtyre shteteve janë entuziastë se do të bëhen pjesë e këtij Bashkimi. Të shqetësuar për ruajtjen e stabilitetit dhe sidomos për ndikimin në rritje të Rusisë në këtë rajon,…