Divorc ndaj divorcit!
| |

Divorc ndaj divorcit!

Nga Redi Shehu Të eklipsuar pas zhvillimeve politike të cilat ndjekin një rend të njëpasnjëshëm dhe të pandalshëm, të cilat dhunshëm bllokojnë pothuaj të gjithë hapësirën tonë botëkuptimore, kishim harruar të kujtonim që problematika jonë shfaqej edhe në shumë dimensione të tjera të cilat kapërcenin diskursin dhe retorikën politike dhe shtriheshin në pragun e çdo…

Një letër për ju
|

Një letër për ju

Nga Evans Drishti Dikush u fejua… “I qoftë për hajr!”- foli tjetri dhe asgjë më shumë… Krejtësisht thatë dhe pa asnjë emocion… Dikush pati ditëlindjen… “Edhe 100!” -foli tjetri dhe asgjë më shumë… Krejtësisht thatë dhe pa asnjë emocion… Dikush u sëmur… “T’shkuara!” -foli tjetri dhe asgjë më shumë… Krejtësisht thatë dhe pa asnjë emocion……

Një akt i shëmtuar që priret të destabilizoje
| | |

Një akt i shëmtuar që priret të destabilizoje

Nga Redi Shehu Që data 6 Dhjetor do të linte gjurmë në vëmendjen e të gjithëve, kjo as që nuk kishte fare diskutim, por, që të befasonte audiencat deri në atë masë sa të eklipsonte të gjithë ngjarjen më të rëndësishme politike, atë të Samitit BE- Ballkanit Perëndimior në Tiranë, këtë nuk e kishte imagjinuar…

Analiza/ Dy foto, dy vëllezër, dy legjenda, megjithatë Taulanti mbetet shumë më lart
| |

Analiza/ Dy foto, dy vëllezër, dy legjenda, megjithatë Taulanti mbetet shumë më lart

Nga Roland Qafoku: Kjo foto është realizuar mbrëmë nga fotoreporteri zyrtar i agjencisë së lajmeve serbe “Tanjug”. Ka bërë xhiron e rrjetit jo vetëm për ne shqiptarët por edhe për serbët dhe më gjerë. Gazetari i gazetës së Beogradit “Blic” ka shkruar në diçiturë: Futbollistët e Serbisë dhe Zvicrës përplasen mes tyre. Në fakt është…

Mos e quani zh”veshjen” kulturë, ajo është arrogancë…
| |

Mos e quani zh”veshjen” kulturë, ajo është arrogancë…

Nga Evans Drishti Del në rrugët e qytetit dhe syri të sheh paraqitje veshjesh nga më intrigueset: – Pantallona të shqyera, me fije të dalura, me cepa të përvëluar pa asnjë lloj hijeshije – Bluza me “gjokse” të hapura deri në të skajshme, mundësisht pa lidhëza fare ose me një “lidhëse” false pa asnjë funksion…

Të kolovitur mes dy dimensioneve
| |

Të kolovitur mes dy dimensioneve

Nga Redi Shehu Çfarë e shtyn njeriun i cili i përmbytur në një tajfun çrregullimesh shumë shtresore dhe shumë përmasore, vazhdon të ecë në të përditshmen e tij me pothuaj të njëjtin nivel optimizmi të përdorur si pelerinë kundra qullosjes së pesimizmit dhe rutinës vrasëse ? Shkalla e madhe e të padrejtës e së mbrapshtës…

Një turizëm jashtë rendit të pasivitetit dhe parazitizmit
| |

Një turizëm jashtë rendit të pasivitetit dhe parazitizmit

Nga Redi Shehu E për çfarë mund të flitet tjetër në mesin e një vape përvëluese përveçse për turizmin? Në fillimet e sezoneve turistike, pyetja e përhershme e cila lodhshëm çdo vit kumbon nga studiot e debateve televizive deri tek qytetari i thjeshtë, është se çfarë turizmi do të kemi sivjet? Kjo pyetje vërtitet mundësisht…

Të qenurit besimtar kërkon inteligjencë.
|

Të qenurit besimtar kërkon inteligjencë.

A je inteligjent për të qenë një besimtar? Nga Evans Drishti Ti… Thua se je një besimtar, sepse Falesh, Agjëron Lutesh Jep zeqat Lexon Kur’an Kryen adhurimin e Haxhit… Secili prej këtyre obligimeve ka specifikat e veta, të bazuara në një “arsyetim” për të kuptuar peshën dhe domethënien e kryerjes së këtij adhurimi. Falja e…

Ju lutem, mos e përqafoni naivitetin!
|

Ju lutem, mos e përqafoni naivitetin!

Evans Drishti Një udhëtim në autobus… Teksa rehatohesh në vendin që zë dhe përpiqesh të përfshihesh në atë “meditimin” e çastit, si një mundësi e mirë çlodhjeje, nga prapa teje të vijnë ca “zëra rinorë” të shoqëruar me disa qeshje apo nënqeshje të pakuptimta, që sa vijnë e bëhen më turbulluese. Në përpjekje për të…

Godina brënda shoqërisë së spektaklit
| |

Godina brënda shoqërisë së spektaklit

Nga Redi Shehu Ngjarjet politike brënda Partisë Demokratike, nuk janë tashmë thjesht vetëm ngjarje që i përkasin një organizmi politik, ato janë zhvillime që implikojnë secilin qytetar, për ta thënë ndryshe, nuk janë zhvillime thjesht partie por janë edhe zhvillime Shqipërie. Kjo, për shkak se ajo çfarë po ndodh me Partinë Demokratike, do përcaktojë të…