| |

Meta uron Fiter Bajramin me fjalët e Kuranit: Mos e humb zemrën tënde! Ti do të jesh në krye, nëse je i vërtetë në besim

Presidenti Ilir Meta ka uruar të gjithë besimtarëve myslimanë Fitër Bjramin. Me një postim në Facebook, Meta thekson se në thelb të kësaj feste qëndron solidariteti dhe humanizmi duke shpresuar që shëndeti, lumturia, mirësia dhe mbarësia qofshin gjithmonë në familjet shqiptare!

|

Afera me inceneratorët / “Ktheni paratë”, Meta: Ish-ministri Cani e dinte mirë rëndësinë e firmave, këta që nuk e dinë…

Presidenti Ilir Meta ka kërkuar që t’i kthehen qytetarëve 400 milion euro abuzime të aferës së inceneratorëve. Ai tha se ish-ministri i Financës Shkëlqim Cani e dinte mirë rëndësinë e firmave dhe përgjegjësinë për çfarë po firmosej. Pjesë nga fjala e Presidentit: Afera vazhdon dhe treshja e famshme ka dalë jashtë vendit. Zotërinjtë që janë…

| |

Rritja e çmimeve, Meta thirrje qeverisë: Ulni çmimin e karburanteve dhe miratoni një paketë ekonomike për familjen në nevojë

Presidenti Ilir Meta duke iu referuar situatës së rritjes së çmimeve, ka thënë se Greqia ka miratuar një paketë të ndihmës ekonomike me 300-400 euro për familjet me të ardhura të ulëta. Një nismë të tillë sipas tij, kanë ndjekur edhe Maqedonia e Veriut, Kosovës dhe Kroacisë. Meta shton se Shqipëria ka ndërmarrë zero paketë…

Presidenti Meta dekoron me titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut” politikanen nga Kosova: Të angazhohemi për fuqizimin e mëtejshëm të rolit të vajzave dhe grave në shoqëri
| |

Presidenti Meta dekoron me titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut” politikanen nga Kosova: Të angazhohemi për fuqizimin e mëtejshëm të rolit të vajzave dhe grave në shoqëri

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Gruas, me mbështetjen dhe nën kujdesin e veçantë të Presidentit të Republikës Ilir Meta, u organizua sot në Institucionin e Kryetarit të Shtetit, aktiviteti nën moton “Gra që Frymëzojnë”. Në këtë aktivitet, ku ishin të pranishme gra dhe vajza, të cilat kanë spikatur dhe lënë gjurmët e tyre në…

Meta në Akademinë Mesdhetare të Studimeve Diplomatike të Maltës: Mirënjohje për bujarinë dhe mbështetjen profesionale për 25 diplomatë të rinj shqiptarë
| |

Meta në Akademinë Mesdhetare të Studimeve Diplomatike të Maltës: Mirënjohje për bujarinë dhe mbështetjen profesionale për 25 diplomatë të rinj shqiptarë

Presidenti Ilir Meta ka vizituar në Akademinë Mesdhetare të Studimeve Diplomatike të Maltës, një qendër dinjitoze e formimit të diplomatëve të rinj. Meta shkruan se në këto momente sfidash rajonale, europiane dhe botërore nevojitet një diplomaci efektive dhe cilësore, që parandalon konfliktet dhe përshkallëzimin e tyre, si dhe garanton paqen. Një vizitë mbresëlënëse në Akademinë…

“Çmimet në total janë rritur me 5% në janar, ushqimet 9.9%”, Meta kërkon rritje pagash: Koha për një politikë të përgjegjshme ekonomike në interes të qytetarëve
| |

“Çmimet në total janë rritur me 5% në janar, ushqimet 9.9%”, Meta kërkon rritje pagash: Koha për një politikë të përgjegjshme ekonomike në interes të qytetarëve

Presidenti i Republikës Ilir Meta kërkon një politikë të përgjegjshme ekonomike në interes të qytetarëve. Meta citon shifra për rritjen e çmimeve në muajin janar, teksa duke iu referuar të dhënave të EUROSTAT deklaron se Shqipëria ka nivelin më të lartë në rajon në përqindje të mesatares europiane. Kreu i Shtetit thekson se në kushtet…

“Ai më mori në qafë”/ Meta flet për raportin me Ramën e Berishën: Ish-kryeministri është tjetër prerje. Ç’faj kam unë që… (Ja çfarë thotë për Bashën)
| |

“Ai më mori në qafë”/ Meta flet për raportin me Ramën e Berishën: Ish-kryeministri është tjetër prerje. Ç’faj kam unë që… (Ja çfarë thotë për Bashën)

Presidenti Ilir Meta u vu përballë disa fotove, per te cilat duhej te jepte mendimin e tij. Një takim me kryeministrin Rama, pasi ai u zgjodh President, Kreu i Shtetit e konsideron si korrekte. “Ai më mori në qafë më bëri president”, tha Ilir Meta për kryeministrin Rama. Ndërsa teksa komentoi edhe një foto me…

| |

“Proces politik për ta përdorur si mjet shantazhi”, Meta komenton se si e priti vendimin e Kushtetueses për mosshkarkimin e tij: Asnjë lloj emocioni

Pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese për mosshkarkimin e presidentit të Republikës, Ilir Meta ka dhënë qëndrimin e tij. Në një intervistë për RTSH, kreu i shtetit theksoi se nuk ka pasur asnjë emocion për këtë çështje. Ai shtoi se nuk ka shkelur kushtetutën. “Nuk kam pasur asnje lloj emocioni për ceshtjen ne Gjykaten Kushtetuese. Kam…

| |

Meta jep një tjetër mesazh: Nuk më duan President dhunuesit e të drejtave të shqiptarëve

Presidenti Ilir Meta ka dhënë një tjetër mesazh në rrjete sociale. Ai thotë se nuk e duan në Krye të Shtetit dhunuesit e të drejtave të shqiptarëve, e ata që synojnë ndryshimin e kufijve të Kosovës e janë pro “Ballkanit të Hapur”. Postimi i Ilir Metës: Nuk më duan President dhunuesit e të drejtave të…

Meta bën publike përgjigjet e 72 pyetjeve të Gjykatës Kushtetuese
|

Meta bën publike përgjigjet e 72 pyetjeve të Gjykatës Kushtetuese

Presidenti Ilir Meta ka publikuar përgjigjet për 72 pyetjet e drejtuara nga Gjykata Kushtetuese. Presidenti Ilir Meta në një konferencë për mediat mbrëmjen e një dite më parë tha se do të dorëzojë padi, pasi sipas tij Kuvendi çoi në “Kushtetuese” dokumente false. Kreu i shtetit theksoi se kemi të bëjmë me një falsifikim të…