Kuzhinat më të mira në botë, ja ku renditet Shqipëria
|

Kuzhinat më të mira në botë, ja ku renditet Shqipëria

Sipas një renditjeje nga TasteAtlas Awards (2022), rezulton se kuzhinat më të mira në botë janë ato të Italisë, Greqisë, Spanjës, Japonisë, për të vijuar me atë indiane, meksikane, turke, amerikane, franceze e më tej. Kuzhina shqiptare renditet në vendin e 68-të. Ndër ushqimet që përmenden në Shqipëri janë: flija, tava e kosi, qoftet e fërguara, fërgesë, petulla, jani me fasule, ballokume, paçe koke, qifqi, qumështor, gjizë e të tjerë.

A do rikthehet i nxehti afrikan në gusht? Sa do shkojnë temperaturat
|

A do rikthehet i nxehti afrikan në gusht? Sa do shkojnë temperaturat

Meteorologu Hakil Osmani ishte i ftuar këtë të hënë në një intervistë për Euronews Albania ku bëri një parashikim të shkurtër të motit për muajin gusht. Ai tha se nuk do të kemi më valë të të nxehtit aq të gjata sa I patëm në muajin korrik, ai tha se mund të ketë valë të…

Studimi shkencor: Gjuha shqipe 6 mijë vjeçare, autoktone në Ballkan
|

Studimi shkencor: Gjuha shqipe 6 mijë vjeçare, autoktone në Ballkan

Në një artikull të fundit shkencor, përmes përdorimit të metodave të sofistikuara, studiohet origjina e gjuhëve indo-evropiane, përfshirë gjuhën shqipen së bashku me armenishten dhe greqishten. Nga të dhënat e e publikuara vërtetohet se shqipja është një nga gjuhët më të vjetra indoevropiane që flitet ende. Për më tepër, kërkimet e kryera kryesisht përmes studimeve gjuhësore kompjuterike…

Ndahet nga jeta Milan Kundera, shkrimtari i nominuar disa herë për çmimin Nobel
|

Ndahet nga jeta Milan Kundera, shkrimtari i nominuar disa herë për çmimin Nobel

Shkrimtari me origjinë çeke Milan Kundera, autor i romanit “Lehtësia e padurueshme e qenies” ka vdekur në moshën 94-vjeçare. Lajmin e dha këtë të mërkurë biblioteka çeke në të cilin ndodhet  koleksioni i tij personal. “Milan Kundera vdiq dje në Paris pas një sëmundjeje të gjatë”, tha Anna Mrazova, zëdhënëse e Bibliotekës Moraviane. Kundera lindi…

100 vjetori i marrëdhënieve Shqipëri-Turqi përmes një vizatimi
| |

100 vjetori i marrëdhënieve Shqipëri-Turqi përmes një vizatimi

Nxënësit e shkollave të fondacionit turk Maarif në Shqipëri kanë zgjedhur të shpalosin mendimet e tyre në lidhje me 100 vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe Turqisë përmes vizatimeve dhe eseve.  Një mori vizatimesh ku njëri ishte më i bukur se tjetri tregonin miqësinë, bashkëpunimin dhe afrimitetin e dy shteteve dhe popujve…

Përkthimi i Kuranit në Europë, Rektori i universitetit te Napolit: Ishte libri që njihte Dante
| |

Përkthimi i Kuranit në Europë, Rektori i universitetit te Napolit: Ishte libri që njihte Dante

Rektori i Universitetit të Studimeve orientale në Napoli, Roberto Tottoli, ka mbajtur në Akademinë e Shkencave të Shqipërisë, ligjëratën “Kurani, Shkrimi i Shenjtë i Islamit dhe Islami në Europë”, ku shpërfaqi udhëtimin e tekstit të Shenjtë në kontinentin e vjetër. “Përkthimi i parë i teksteve islamike dhe i Kuranit u krye në gadishullin Iberik në…

U botua libri, “Berati – Pasuria ndërtimore e kulturore e trashëguar në shekuj”
| |

U botua libri, “Berati – Pasuria ndërtimore e kulturore e trashëguar në shekuj”

Koha, lëvizja, pështjellimi njerëzor dhe intelektual, e kanë sjellë në nivelin e sfidës së njëmendtë ruajtjen e trashëgimisë kolektive. Gjuha e nënës është diçka e mbartur vetvetiu ngado ku shkohet, pa pyetur për largësi, e ruajtur qoftë dhe në pak fjalë deri në frymën e fundit. Ndryshe themelit të njeriut global, të endur në një…

“Aty dhe ashtu siç ishte!”, Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit jep lajmin: Gjykata e Strasburgut merr për gjykim çështjen e Teatrit Kombëtar
|

“Aty dhe ashtu siç ishte!”, Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit jep lajmin: Gjykata e Strasburgut merr për gjykim çështjen e Teatrit Kombëtar

Gjykata e Strasburgut do të marrë në shqyrtim çështjen e mos ekzekutimit të vendimit të Gjykatës Kushtetuese për shembjen e Teatrit Kombëtar dhe pretendimet e ngritura nga Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit. Ky lajm bëhet i ditur nga Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit, e cila ka publikuar në faqen zyrtare të saj dhe shkresën e…

Ali Bardhi: Gërmimet arkeologjike në Shas në vitin 1864 sipas një dosjeje të arkivit Osman të shtetit në Stamboll
|

Ali Bardhi: Gërmimet arkeologjike në Shas në vitin 1864 sipas një dosjeje të arkivit Osman të shtetit në Stamboll

Arkeologjia (shkenca për të vjetrën) në Evropë i ka rrënjët në shek. XV-XVI me renesancën. Studiues të ndryshëm, nën emra tëshkencave të ndryshmefilluan tëhulumtonin trashëgiminë kulturore të periudhës antike dhe asaj mesjetare. Ndërsa si degë më vete, ajo fillon tëzhvillohet në shek. XVIII gjatë hulumtimeve të bëra në Pompei dhe Herculaneum. Kurse themelet e shkencës…

Turistë të shumtë shijuan fluturimin me balona në Kapadokya në ditën e parë të vitit 2023
| | |

Turistë të shumtë shijuan fluturimin me balona në Kapadokya në ditën e parë të vitit 2023

Në ditën e parë të vitit të ri 2023, turistë të shumtë kanë shijuar fluturimin me balona në Kapadokya-n e famshme në Nevşehir të Türkiye-s, raporton Anadolu Agency (AA). Dhjetëra balona shumëngjyrëshe mund të shiheshin tashmë herët në mëngjes në qiellin mbi Kapadokya. Balona me ajër të nxehtë në forma dhe ngjyra të ndryshme fluturuan…