Ministrat akuza ndaj Borrell: Po mbani anën e Serbisë

Pas dështimit të negociatave mes Kosovës dhe Serbia, funksionarë të qeverisë së kryeministri Kurti kanë hedhur akuza te forta ndaj ndermjetesve europian duke aluduar se ata po mbajnë anën e Serbisë në bisedime. Jeton Zulfaj, këshilltar i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, ka publikuar një dokument që sipas tij gjashtë muaj më parë është propozuar…

Pas dështimit të negociatave mes Kosovës dhe Serbia, funksionarë të qeverisë së kryeministri Kurti kanë hedhur akuza te forta ndaj ndermjetesve europian duke aluduar se ata po mbajnë anën e Serbisë në bisedime.

Jeton Zulfaj, këshilltar i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, ka publikuar një dokument që sipas tij gjashtë muaj më parë është propozuar nga Serbia.

Ai thotë se i njëjti dokument është propozuar sot nga shefi i Bashkimit Evropian për Siguri dhe Politikë të Jashtme, Josep Borrell dhe Miroslav Lajçak, emisari i BE-së për dialogun Kosovë – Serbi.

”Një dokument gjashtëmujor i vjetër u përdor sot nga lehtësuesi për të mbuluar mungesën e pjesëmarrjes së Serbisë në përpjekjet për një plan . Megjithatë, dokumenti është shumë i dobishëm për të kuptuar se si gjendja e Vuçiçit u bë pozicion i BE-së”, ka shkruar Zulfaj.

Në dokument thuhet se deri në fund të marsit duhet të ketë një draft status për Asociacionin e komunave me shumicë serbe.

Ky proces do të vazhdojë sipas propozimit deri në fund të tetorit 2023 ku do të përfundojë themelimi i Asociacionit.

Albin Kurti, kryeministër i Kosovës, ka thënë pas takimit me presidentin serb, Aleksandër Vuçiç se ka refuzuar të bëjë kompromisin ku Asociacioni është në qendër.

Nderkohe Hekuran Murati, ministër i Financave, Punës dhe Transfereve, ka akuzuar  ndërmjetesit europian se po mbajnë anën Serbisë.

”Në vend të një propozimi real, HR Borrell i BE-së paraqiti një nga kërkesat 6-mujore të Serbisë, duke e maskuar atë si një propozim kompromisi që vjen nga BE-ja. Borrell dhe Lajçak as nuk po përpiqen ta fshehin më”, ka shkruar Murati.