Shtyhen deri më 30 shtator regjistrimet e nxënësve në e-Albania
| |

Shtyhen deri më 30 shtator regjistrimet e nxënësve në e-Albania

Ministria e Arsimit dhe Sportit njofton se të gjithë nxënësve në arsimin parauniversitar, të cilët ende nuk janë regjistruar nëpërmjet portalit e- Albania, por vijojnë mësimin fizikisht, të regjistrohen online brenda datës 30 shtator. Kjo, nisur nga fakti se, viti 2023-2024 është viti i parë shkollor, ku, i gjithë dokumentacioni shkollor (regjistra, fletë informuese për…

Sot nis viti i ri shkollor! 29 mijë fëmijë nisin klasën e parë
|

Sot nis viti i ri shkollor! 29 mijë fëmijë nisin klasën e parë

Rreth 450 mijë nxënës të arsimit parauniversitar në vend nisin sot vitin e ri shkollor. 70 mijë i përkasin kopshteve, rreth 100 mijë janë gjimnazistë dhe 280 mijë në arsimin 9-vjeçar. Për herë të parë do të ulen në bankat e shkollave rreth 29 fëmijë që nisin klasën e parë. Për herë të parë në këtë…

Renditja e Webometrics, ja universitetet më “të mirë” në Shqipëri
|

Renditja e Webometrics, ja universitetet më “të mirë” në Shqipëri

Prej 20 vitesh, grupi spanjoll Cybermetrics Lab përgatit një renditje të universiteteve në nivel botëror, mbështetur në volumin e përmbajtjes së tyre në internet, por shikueshmërinë dhe ndikimin e punimeve të këtyre universiteteve, bazuar kryesisht në citimet e tyre në punimet e studiuesve të tjerë (Webometrics Ranking of World Universities). Cybermetrics Lab është një grup…

“Studentët shqiptarë që kanë studiuar me bursat e shtetit turk kanë një prestigj në tregun vendas”
| |

“Studentët shqiptarë që kanë studiuar me bursat e shtetit turk kanë një prestigj në tregun vendas”

Shtetasit shqiptarë, kryesisht të rinjtë, që kanë studiuar në Türkiye me bursa të shtetit turk vazhdojnë të kontribuojnë dhe të angazhohen në sektorë të ndryshëm në Shqipëri. Një prej tyre është edhe Vehap Kola, i cili në vitet 2015-2022 ka kryer studimet e doktoratës pranë Departamentit të Administrimit të Biznesit në Universitetin e Marmarasë, në…

“Arsimtarët nuk kanë marrë rrogën e dhjetorit”, Berisha: Qëndrim cinik! Me lekët e tyre luhet bixhoz qeveritar
| | |

“Arsimtarët nuk kanë marrë rrogën e dhjetorit”, Berisha: Qëndrim cinik! Me lekët e tyre luhet bixhoz qeveritar

Kreu i Partisë Demokratike ka denoncuar sot se arsimtarët ende nuk kanë marrë rrogën për muajin dhjetor të vitit që lamë pas. Në një postim në Facebook, Berisha u shpreh se rrogat nuk ndahen pasi sipas tij me ato para luhen bixhozi qeveritar, ndërsa ka dënuar më forcë aktin. Postimi i plotë: Arsimtarët nuk kanë…

Zjarri në shkollën 9-vjeçare në Ballsh, reagon ministria e Arsimit: Po marrim masa që shkolla të jetë gati ditën e enjte
| |

Zjarri në shkollën 9-vjeçare në Ballsh, reagon ministria e Arsimit: Po marrim masa që shkolla të jetë gati ditën e enjte

Pas përfshirjes nga flakët të shkollës 9-vjeçare në Ballsh, ka reaguar ministria e Arsimit. Në një deklaratë për mediat, Ministria bën me dije se po ndjekin nga afër zhvillimet në lidhje me ngjarjen e ndodhur në shkollën 9-vjeçare “5 Shkurti” dhe se po merren masat që shkolla të jetë gati për të pritur nxënësit ditën…

Cilat janë 10 universitetet më të mira në botë
| |

Cilat janë 10 universitetet më të mira në botë

8 universitete amerikane dhe 2 britanike përbëjnë 10 universitetet më të mira të botës sipas një studimi të kryer në Shangai dhe të publikuar nga World Index. Harvard, Stanford, Instituti i Teknologjisë së Masachusets Cambridge, Berkeley, Princeton, Oxford, Columbia, Instituti i Teknologjisë në Kaliforni, Universiteti i Chicago janë 10 universitetet më të mira në botë…

Kosovë, Fakulteti i Studimeve Islame shënon 30 vjetorin e themelimit
| | | | | |

Kosovë, Fakulteti i Studimeve Islame shënon 30 vjetorin e themelimit

Me ceremoni festive është shënuar në Prishtinë 30 vjetori i themelimit të Fakultetit të Studimeve Islame (FSI), raporton Anadolu Agency (AA). Në këtë ceremoni kanë marrë pjesë ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Invoacionit (MASHTI), Arbërie Nagavci, ish-udhëheqës dhe udhëheqës aktual të Fakultetit të Studimeve Islame, përfaqësues të Bashkësisë Islame, profesorë, studentë dhe mysafirë të…

Ministrja Kushi: Libra falas për nxënësit nga klasa e 1 në të 3
|

Ministrja Kushi: Libra falas për nxënësit nga klasa e 1 në të 3

Ministrja e Arsimit Evis Kushi u shpreh pas mbledhjes së qeverisë se do të ketë libra falas për nxënësit nga klasa e parë deri në të tretën çdo vit. Ministrja e Arsimit, Evis Kushi njoftoi edhe një tjetër vendim, trashëgimi i teksteve për nxënësit më të rritur se klasa e 4 nga një brez në…

Begaj dhe Nikolla mesazhe urimi për Ditën e Alfabetit të Gjuhës Shqipe
| | |

Begaj dhe Nikolla mesazhe urimi për Ditën e Alfabetit të Gjuhës Shqipe

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj dhe Kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë, Lindita Nikolla, kanë përcjellë mesazhet e tyre të urimit me rastin e 114-vjetorit të Kongresit të Manastirit dhe Ditës së Alfabetit të Gjuhës Shqipe, transmeton Anadolu Agency(AA). Në mesazhin e tij të publikuar në rrjetet sociale, Begaj shkruan se 114 vjet më parë, Kongresi…