Ekonomia e Turqisë regjistroi rritje prej 11 për qind në vitin 2021
| | |

Ekonomia e Turqisë regjistroi rritje prej 11 për qind në vitin 2021

Ekonomia e Turqisë ka regjistruar rritje prej 11 për qind në vitin 2021, njoftoi Instituti Statistikor i Turqisë (TurkStat), transmeton Anadolu Agency (AA). “Produkti i brendshëm bruto në çmimet aktuale u rrit me 42.8 për qind krahasuar me vitin e kaluar dhe arriti në 7,2 trilionë lira turke (pothuajse 518 miliardë dollarë) në 2021”, theksohet…

Turqi, arrestohet ish-polici anëtar i organizatës terroriste FETO duke ikur në Greqi
| | |

Turqi, arrestohet ish-polici anëtar i organizatës terroriste FETO duke ikur në Greqi

Arrestohet një ish-polic që tentoi të kalonte ilegalisht në Greqi në Edirne, raporton Anadolu Agency (AA). Gjatë inspektimeve që kryen në zonën e ndaluar ushtarake të shkallës 1 pranë rrethit Uzunköprü, forcat turke të sigurisë kapën policin S.K. në tentimin për të ikur në Greqi, i cili ishte pushuar nga puna në kuadër të hetimit…

Turqi, mbi 118,2 milionë doza të vaksinës kundër COVID-19 të administruara deri më tani
| | |

Turqi, mbi 118,2 milionë doza të vaksinës kundër COVID-19 të administruara deri më tani

Turqia ka administruar mbi 118,2 milionë doza të vaksinës kundër COVID-19 që kur nisi fushatën e vaksinimit masiv në janar, treguan shifrat e fundit të Ministrisë së Shëndetësisë së vendit, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, mbi 55,75 milionë njerëz kanë marrë dozën e tyre të parë, ndërsa mbi 49,5 milionë janë vaksinuar…

Turqi, arrestohen 9 të dyshuar të DEASH-it
| |

Turqi, arrestohen 9 të dyshuar të DEASH-it

Së paku nëntë të dyshuar të DEASH-it u arrestuan në Turqinë qendrore, theksuan sot burime të sigurisë, transmeton Anadolu Agency (AA). Policia në provincën Eskişehir kapi të dyshuarit në një operacion paralel. Në vitin 2013, Turqia u bë një nga vendet e para që e shpalli DEASH-in një organizatë terroriste. Vendi që atëherë është sulmuar…

Turqi, ceremoni shtetërore me rastin e 83-vjetorit të ndarjes nga jeta të Mustafa Kemal Ataturk
| | |

Turqi, ceremoni shtetërore me rastin e 83-vjetorit të ndarjes nga jeta të Mustafa Kemal Ataturk

Udhëheqësi i madh, themeluesi i Republikës së Turqisë, Mustafa Kemal Atatürk, është përkujtuar me një ceremoni shtetërore të mbajtur në mauzoleun Anıtkabir në Ankara në 83-vjetorin e ndarjes nga jeta, raporton Anadolu Agency (AA). Në kortezhin e kryesuar nga presidenti, Recep Tayyip Erdoğan ishin të pranishëm kryetari i Parlamentit, Mustafa Şentop, zv.presidenti Fuat Oktay, anëtarë…

Turqi, mbi 117,8 milionë doza të vaksinës kundër COVID-19 të administruara deri më tani
| | |

Turqi, mbi 117,8 milionë doza të vaksinës kundër COVID-19 të administruara deri më tani

TurqiTurqia ka administruar mbi 117,8 milionë doza të vaksinës kundër COVID-19 që kur nisi fushatën e vaksinimit masiv në janar, treguan shifrat e fundit të Ministrisë së Shëndetësisë së vendit, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, mbi 55,72 milionë njerëz kanë marrë dozën e tyre të parë, ndërsa mbi 49,4 milionë janë vaksinuar…

Ndalohen 65 migrantë të parregullt në Turqi
| |

Ndalohen 65 migrantë të parregullt në Turqi

Së paku 65 migrantë të parregullt janë ndaluar në rajonet kufitare turke, thanë sot burime të sigurisë, raporton Anadolu Agency (AA). Rreth 35 migrantë të parregullt u ndaluan në provincën veriperëndimore Kırklareli, afër kufirit bullgar, theksuan burimet. Migrantët, nga Maroku, Pakistani, Afganistani dhe Siria, u dërguan në zyrën provinciale të migracionit. Dy persona janë arrestuar…

Turqi, studentët e huaj, përfshirë një kosovar, formojnë korin për të interpretuar muzikën turke
| |

Turqi, studentët e huaj, përfshirë një kosovar, formojnë korin për të interpretuar muzikën turke

Një grup studentësh të huaj në Turqi, përfshirë një kosovar, kanë formuar një kor për të interpretuar këngë turke popullore, klasike dhe sufi. Drejtori i Shoqërisë Ndërkombëtare të Artit, Özgür Ahmet Şarman, për Anadolu Agency (AA) tha se kori i tyre përbëhet nga 30 studentë, të cilët janë përfitues të bursave shtetërore “Türkiye”. “Ne studiojmë…

Ëndrra e një studenteje afgane që do të studiojë mjekësinë në Turqi, t’i shërbejë vendit të saj në të ardhmen
| |

Ëndrra e një studenteje afgane që do të studiojë mjekësinë në Turqi, t’i shërbejë vendit të saj në të ardhmen

Selgey Ismailhil, e cila kishte fituar vendin e parë në provimin pranues universitar në Afganistan, deklaroi se dëshiron të kthehet në vendin e saj pas përfundimit të shkollimit në Turqi dhe të shërbejë veçanërisht në fushën e mjekësisë. Ismailhil për Anadolu Agency (AA) shpalosi mendimet e saj për studentet femra në vendin e saj dhe…

S&P rrit parashikimin e PBB -së për Turqinë në 8.6% për vitin 2021
|

S&P rrit parashikimin e PBB -së për Turqinë në 8.6% për vitin 2021

Agjencia ndërkombëtare e vlerësimit të kreditit Standard & Poor’s (S&P) ka ndryshuar parashikimin e saj për rritjen e prodhimit të brendshëm bruto për Turqinë në 8.6 për qind për vitin 2021, nga 6.1 për qind që kishte parashikuar më parë. S&P la të pandryshuar parashikimet për 2022 dhe 2023, duke i mbajtur ato në 3.3%…