Erdoğan: Bisedimet në Stamboll midis palëve ruse dhe ukrainase rrisin shpresat për paqe
| | |

Erdoğan: Bisedimet në Stamboll midis palëve ruse dhe ukrainase rrisin shpresat për paqe

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, në një bisedë telefonike me homologun e tij rus, Vladimir Putin, tha se bisedimet “pozitive dhe konstruktive” midis Rusisë dhe Ukrainës këtë javë në Stamboll kanë rritur shpresat për paqe, raporton Anadolu Agency (AA). Në një deklaratë të Drejtorisë së Komunikimeve të Turqisë, thuhet se presidenti Erdoğan përsëriti gjithashtu…

Erdoğan: Populli ynë nuk do t’i harrojë ata që kundërshtuan, si dhe ata që duartrokitën puçistët
| |

Erdoğan: Populli ynë nuk do t’i harrojë ata që kundërshtuan, si dhe ata që duartrokitën puçistët

Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, tha se populli i këtij vendi nuk do të harrojë ata që kundërshtuan fuqishëm, si dhe ata që duartrokitën grusht shtetin dhe puçistët të procesit të njohur si “28 Shkurti”, raporton Anadolu Agency (AA). Procesi i njohur më mirë si “28 Shkurti” është përshkruar në historinë politike…

Erdoğan: Turqia në kontakt të ngushtë me Rusinë dhe Ukrainën për uljen e tensioneve
| | |

Erdoğan: Turqia në kontakt të ngushtë me Rusinë dhe Ukrainën për uljen e tensioneve

Turqia është në kontakt të ngushtë me liderët rusë dhe ukrainas për të ndihmuar në uljen e tensioneve midis dy vendeve, tha sot presidenti Recep Tayyip Erdoğan, raporton Anadolu Agency (AA). Duke folur me gazetarët në avionin presidencial gjatë kthimit nga Emiratet e Bashkuara Arabe, Erdoğan tha se do të flasë me presidentin rus Vladimir…

Presidenti Erdoğan niset për vizitë në Emiratet e Bashkuara Arabe
| |

Presidenti Erdoğan niset për vizitë në Emiratet e Bashkuara Arabe

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, me ftesë të Princit të Kurorës së Abu Dhabit, Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan u nis për në Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) ku do të zhvillojë takime zyrtare gjatë periudhës 14-15 shkurt, raporton Anadolu Agency (AA). Përpara nisjes drejt kryeqytetit Abu Dhabi, presidenti Erdoğan dha deklarata dhe…

Erdoğan: Do të kapërcejmë të gjitha sfidat, në radhë të parë inflacionin
| |

Erdoğan: Do të kapërcejmë të gjitha sfidat, në radhë të parë inflacionin

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, sot deklaroi se vendi i tij do të kapërcejë të gjitha sfidat, në radhë të parë problemin e inflacionit, raporton Anadolu Agency (AA). Erdoğan mori pjesë sot në ceremoninë e hapjes së disa tuneleve në rrugën Zonguldak – Kilimli përmes videokonferencës. “Falë këtij projekti me një investim prej 1…

Të gjithë habiten, por emri i këtij të riu është Recep Tayyip Erdoğan: Kur e mori vesh Presidenti më trajtoi…
| | |

Të gjithë habiten, por emri i këtij të riu është Recep Tayyip Erdoğan: Kur e mori vesh Presidenti më trajtoi…

I riu nga Samsun, i cili mban të njëjtin emër me presidentin turk Recep Tayyip Erdoğan, është përballur me situata interesante kur thotë emrin e tij. Duke thënë se është shumë i lumtur që është emnak me presidentin Recep Tayyip Erdoğan, 24-vjeçari madje thotë se edhe babai i tij mban të njëjtin emër me babain…

Erdoğan: Turqia është vendi që ka përmirësuar më shumë pagat e mësuesve në 19 vitet e fundit në Evropë
| |

Erdoğan: Turqia është vendi që ka përmirësuar më shumë pagat e mësuesve në 19 vitet e fundit në Evropë

Presidenti Recep Tayyip Erdoğan tha sot se Turqia është shteti që ka përmirësuar më së shumti pagat e mësuesve në 19 vitet e fundit në Evropë, raporton Anadolu Ageny (AA). Në një ceremoni për emërimin e 15.000 mësuesve të rinj në Kongresin Popullor dhe Qendrën Kulturore Baştepe në Ankara, Erdoğan tha se kjo forcon më…

Gjuha turke në shkollat e Shqipërisë? Vizita e Erdogan “shpejton” aplikimin e projektit pilot. Zbardhet e-maili i DAR drejtuar shkollave 9-vjeçare
| | |

Gjuha turke në shkollat e Shqipërisë? Vizita e Erdogan “shpejton” aplikimin e projektit pilot. Zbardhet e-maili i DAR drejtuar shkollave 9-vjeçare

Fill pas vizitës e së presidentit turk Rexhep Taip Erdogan ne vendin tone, shkollat po vlerësojnë kërkesat per te mësuar gjuhen turke si lende me zgjedhje te lire. Shkollat 9-vjeçare kanë nisur të pyesin prinderit e nxënësve te klasave te 6 deri ne klasën e 9 në lidhje me vendosjen ose jo të gjuhës turke…

Kosova regjistron mbi 3.200 raste të reja me COVID-19
| |

Kosova regjistron mbi 3.200 raste të reja me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë së Kosovës në raportin 24-orësh ka njoftuar se asnjë person i infektuar me COVID-19 nuk ka ndërruar jetë, derisa numri i viktimave nga ky virus mbetet 2.997, transmeton Anadolu Agency (AA). Bazuar në të dhënat e fundit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK), vendi ka regjistruar 3.206 raste të…

Erdoğan për tensionet Rusi-Ukrainë: Turqia dëshiron paqe në rajon
| | | |

Erdoğan për tensionet Rusi-Ukrainë: Turqia dëshiron paqe në rajon

Turqia dëshiron që paqja të mbizotërojë dhe shpreson që të mos ndodhin zhvillime të tjera negative në rajon, tha presidenti turk duke iu referuar tensioneve midis Rusisë dhe Ukrainës, raporton Anadolu Agency (AA). “Shpresa jonë është që t’i takojmë (Presidentin e Rusisë Vladimir) Putinin dhe (Presidentin e Ukrainës Volodymyr) Zelenskin sa më shpejt të jetë…