“Gjermania pro liberalizimit të vizave për Kosovën”
| | |

“Gjermania pro liberalizimit të vizave për Kosovën”

Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporës i Kuvendit të Kosovës ka pritur sot në takim ambasadorin e Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, raporton Anadolu Agency (AA). Pas mbledhjes e cila zgjati për rreth një orë, kryetari i këtij komisioni Haki Abazi tha se me ambasadorin gjerman Rohde kanë diskutuar disa çështje, me theks të…

Gjermania ekipi i parë që kualifikohet në Botërorin e 2022-it
|

Gjermania ekipi i parë që kualifikohet në Botërorin e 2022-it

Gjermania siguroi vendin e saj për Kupën e Botës 2022 me dy ndeshje të mbetura duke mposhtur Maqedoninë e Veriut 4:0 në ndeshjet kualifikuese të hënën, raporton Anadolu Agency (AA). Golat e shënuar në pjesën dytë nga Kai Havertz, Timo Werner (2) dhe Jamal Musiala u sollën mysafirëve një fitore në arenën Todor Proeski në…

Gjermania përballet me negociata të gjata për një qeveri koalicioni
| |

Gjermania përballet me negociata të gjata për një qeveri koalicioni

Gjermania po hyn në një fazë negociatash për krijimin e qeverisë së re, që ka gjasa të zgjasin pasi rezultatet paraprake të zgjedhjeve të së dielës tregojnë se socialdemokratët e qendrës së majtë, fituan numrin më të madh të votave, por me një diferencë të vogël. Bëhet fjalë për një garë që do të përcaktojë…

Gjermani, mijëra persona protestojnë kundër padrejtësisë sociale dhe racizmit
|

Gjermani, mijëra persona protestojnë kundër padrejtësisë sociale dhe racizmit

Në kryeqytetin e Gjermanisë, Berlin mijëra persona protestuan kundër padrejtësisë sociale dhe racizmit, transmeton Anadolu Agency (AA). Mijëra persona morën pjesë në protestën e organizuar nga nisma “#unteilbar” e mbështetur nga mbi 300 shoqata me sloganin “Shoqëri e drejtë në solidaritet”. Protestuesit u mblodhën në sheshin mes portës historike Brandenburg dhe bulevardit Leipziger dhe më…

Nga 5 shtatori! Gjermania fut Shqipërinë në listën e vendeve me rrezik të lartë prej COVID-19, ja rregullat e reja
|

Nga 5 shtatori! Gjermania fut Shqipërinë në listën e vendeve me rrezik të lartë prej COVID-19, ja rregullat e reja

Gjermania nga 5 shtatori konsideron Shqipërinë vend me rrezik të lartë nga COVID-19. Nga kjo datë, shqiptarët për të hyrë në Gjermania duhet të paraqesin dëshmi shërimi nga një infeksion me COVID-19 ose të jesh i vaksinuar plotësisht. Dokumentet duhet të regjistrohen në  faqen zyrtare të internetit www.einreiseanmeldung.de. Nëse shqiptarët nuk kanë asnjë nga këto të…

Gjermania ndryshon rregullat për shqiptarët, ambasada: Ja kushtet e reja, çfarë ju duhet para se të udhëtoni
|

Gjermania ndryshon rregullat për shqiptarët, ambasada: Ja kushtet e reja, çfarë ju duhet para se të udhëtoni

Gjermania ka ndryshuar kushtet e hyrjes në kufijtë e saj për të gjithë udhëtarët shqiptarë, si pasojë e pandemisë së Covid-19. Përmes një mesazhi në “Facebook”, ambasada gjermane në Tiranë iu bën thirrje të gjithë qytetarëve, që të njihen me kushtet e reja, duke filluar nga testi për koronavirusin, te dëshmia e vaksinimit ose dëshmia…