Turqia kritikon përpjekjen e Gjermanisë për të ndërhyrë në gjykatat e pavarura turke
| |

Turqia kritikon përpjekjen e Gjermanisë për të ndërhyrë në gjykatat e pavarura turke

Duke reaguar fuqishëm ndaj përpjekjeve të Berlinit për të ndërhyrë në gjykatat e pavarura turke, Turqia të premten thirri të dërguarin e lartë gjerman në Ankara pasi Gjermania thirri ambasadorin e Turqisë në Berlin lidhur me vendimin e kësaj jave për Osman Kavalan, raporton Anadolu Agency (AA). Sipas burimeve diplomatike, ambasadori gjerman Jurgen Schulz është…

“Turqia mund të ndihmojë për evakuimin e civilëve dhe të plagosurve nga Mariupoli”
| |

“Turqia mund të ndihmojë për evakuimin e civilëve dhe të plagosurve nga Mariupoli”

Turqia mund të ofrojë mbështetje nga anijet për evakuimin e civilëve dhe të plagosurve në Mariupol, tha ministri i Mbrojtjes i vendit, Hulusi Akar, raporton Anadolu Agency (AA). “Koordinimi me zyrtarët rusë dhe ukrainas në këtë drejtim po vazhdon”, u tha gazetarëve ministri Akar. Akar deklaroi se Turqia vazhdon përpjekjet e saj diplomatike për t’i…

Turqia paralajmëron qytetarët e saj për udhëtimet në zonat e Ukrainës lindore
| | |

Turqia paralajmëron qytetarët e saj për udhëtimet në zonat e Ukrainës lindore

Turqia paraljmëroi qytetarët e saj që të shmangin udhëtimet në zonat kufitare në Ukrainën lindore, përveç rasteve kur është absolutisht e nevojshme, transmeton Anadolu Agency (AA). Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Turqisë ka lëshuar një deklaratë në lidhje me sigurinë dhe udhëtimin në Ukrainë. Më tej në deklaratë theksohet se janë duke…

Turqia kritikon OKB-në: Kriza në Siri nuk mund të zgjidhet me ndihma humanitare
| |

Turqia kritikon OKB-në: Kriza në Siri nuk mund të zgjidhet me ndihma humanitare

I ngarkuari me punë i Përfaqësisë së Përhershme të Turqisë në OKB, Öncü Keçeli deklaroi se kriza në Siri nuk mund të zgjidhet me ndihma humanitare, transmeton Anadolu Agency (AA). Keçeli foli në seancën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, ku u diskutua situata humanitare në Siri. Ai tha se OKB-ja është shndërruar në “shërbim…

Turqia do të dërgojë “tren bamirësie” me 700 tonë ushqime, veshje dhe produkte shëndetësore në Afganistan
| |

Turqia do të dërgojë “tren bamirësie” me 700 tonë ushqime, veshje dhe produkte shëndetësore në Afganistan

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, njoftoi se vendi i tij do të dërgojë një “tren bamirësie” në Afganistan që do të transportojë mallra emergjente, raporton Anadolu Agency (AA). Duke folur pas një takimi të kabinetit në kryeqytetin Ankara, Erdoğan tha se treni, me 700 tonë ushqime, veshje dhe produkte shëndetësore dhe emergjente, do të…

Mbahet në Tiranë paneli me teme: Paqja, Stabiliteti dhe Zhvillimi në Ballkan – Marrëdhëniet Turqi-Shqipëri
|

Mbahet në Tiranë paneli me teme: Paqja, Stabiliteti dhe Zhvillimi në Ballkan – Marrëdhëniet Turqi-Shqipëri

Drejtoria e Komunikimeve e Presidencës së Turqisë ka organizuar sot në Tiranë panelin me temë “Paqja, Stabiliteti dhe Zhvillimi në Ballkan – Marrëdhëniet Turqi-Shqipëri”. Aktiviteti është mbajtur në ambientet e Universitetit New York në Tiranë ndërsa është drejtuar nga gazetarja dhe anëtarja e bordit drejtues të TRT-së, Meryem Ilayda Atlas Çetin. Në këtë aktivitet të…

“Turqia duhet të gëzojë financimin e BE-së për Marrëveshjen e Gjelbër”
| | |

“Turqia duhet të gëzojë financimin e BE-së për Marrëveshjen e Gjelbër”

Zv/ministri i Jashtëm i Turqisë, Faruk Kaymakcı, tha se financimi nga komuniteti ndërkombëtar është thelbësor për kalimin në një ekonomi të gjelbër, duke shtuar se si një vend kandidat, Turqia duhet të jetë në gjendje të gëzojë një pjesë të fondeve të ndara për vendet tjera kandidate, raporton Anadolu Agency (AA). Duke folur në Samitin…

Turqia shpreson që Qiproja Turke të jetë në mesin e anëtarëve të këshillit të vendeve turqisht-folëse
| | |

Turqia shpreson që Qiproja Turke të jetë në mesin e anëtarëve të këshillit të vendeve turqisht-folëse

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan, ka deklaruar se Turqia shpreson të shohë Republikën Turke të Qipros Veriore (TRNC) në mesin e anëtarëve të Këshillit Turk, raporton Anadolu Agency (AA). “Unë besoj në mbështetjen tuaj të vlefshme në lehtësimin e izolimit dhe embargos ndaj turqve qipriotë, të cilët janë pjesë e pandashme e botës turke”, u…

Erdoğan: Turqia do të arrijë shifra dyshifrore të rritjes ekonomike deri në fund të vitit
| | | |

Erdoğan: Turqia do të arrijë shifra dyshifrore të rritjes ekonomike deri në fund të vitit

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan deklaroi se beson që Turqia do të arrijë shifra dyshifrore të rritjes ekonomike deri në fund të vitit, raporton Anadolu Agency (AA). “Edhe pse agjencitë ndërkombëtare vlerësojnë një rritje prej 9 për qind, ne besojmë se deri në fund të vitit do të arrijmë shifra dyshifrore të rritjes ekonomike”, tha…

Ministri turk Dönmez: Në 26 lokacione kemi gjetur rezerva nafte në sasi 60 milionë fuçi
| | | |

Ministri turk Dönmez: Në 26 lokacione kemi gjetur rezerva nafte në sasi 60 milionë fuçi

Ministri turk i Energjisë dhe Burimeve Natyrore, Fatih Dönmez, tha se përveç zbulimeve në Detin e Zi, këtë vit janë gjetur rezerva me vlerë 60 milionë fuçi naftë në 26 lokacione në tokë, raporton Anadolu Agency (AA). Dönmez sot në Ankara prezantoi planin e buxhetit të ministrisë për vitin 2022 para Komisionit të Planifikimit të…