Kundër islamit dhe emigrantëve/ Politikani suedez djeg Kuranin ditën e Pashkëve, shpërthejnë protesta të dhunshme në të gjithë vendin, mbi 40 të plagosur (VIDEO)

Më shumë se 40 persona janë arrestuar dhe dhjetëra janë plagosur pas përleshjeve të dhunshme që shpërthyen kundër policisë në të gjithë Suedinë, të shkaktuara nga deklarimi i një politikani të krahut të djathtë se dëshironte të digjte kopje të Kuranit. Partia anti-imigruese dhe anti-islamike e Rasmus Paludan Stram Kurs  Hard Line  kishte kërcënuar se…

Më shumë se 40 persona janë arrestuar dhe dhjetëra janë plagosur pas përleshjeve të dhunshme që shpërthyen kundër policisë në të gjithë Suedinë, të shkaktuara nga deklarimi i një politikani të krahut të djathtë se dëshironte të digjte kopje të Kuranit.

Partia anti-imigruese dhe anti-islamike e Rasmus Paludan Stram Kurs  Hard Line  kishte kërcënuar se do të digjte kopje të librit të shenjtë islamik gjatë mitingjeve gjatë fundjavës së Pashkëve, duke shkaktuar kundërprotesta të zhurmshme dhe konfrontime me policinë gjatë katër ditëve.

Jonas Hysing, komandanti i policisë kombëtare të Suedisë, tha sot se 26 policë dhe 14 protestues ose kalimtarë ishin lënduar, me 20 automjete të policisë të shkatërruara ose dëmtuara në trazirat që nga e enjtja.

Por ai shtoi se dhuna në disa qytete dhe qyteza mund të ishte nxitur nga bandat kriminale që synonin qëllimisht policinë, si dhe në përgjigje të komenteve të Paludan.

Politikani danezo-suedez kishte pranuar se kishte djegur një kopje të Kuranit dhe deklaroi se dëshironte ta bënte këtë përsëri përpara mitingjeve në të gjithë vendin, duke shkaktuar një reagim të ashpër.

Në qytetin lindor të Norrkoping dje oficerët qëlluan të shtëna paralajmëruese ndaj një grupi demonstruesish që hodhën gurë dhe bomba benzine. Njëzet e gjashtë persona u arrestuan, duke përfshirë tre të cilët morën lëndime të lehta nga plumbat rikoset.

Në një protestë të ngjashme në Malmo, qyteti i tretë më i madh i Suedisë, një turmë e zemëruar kryesisht të rinjsh u vunë flakën gomave të makinave, mbeturinave dhe koshave të plehrave në lagjen Rosengard. Protestuesit hodhën gurë ndaj policisë, e cila u përgjigj duke hedhur gaz lotsjellës në drejtim të turmës. Një shkollë dhe disa makina u dogjën dhe 11 persona u arrestuan por situata u qetësua herët sot. Protesta dhe trazira të ngjashme u panë në Stokholm, Orebro dhe Landskrona. Arabia Saudite ka dënuar atë që e quajti “abuzimin e qëllimshëm të Kuranit të shenjtë nga disa ekstremistë në Suedi, dhe provokimin dhe nxitjen kundër muslimanëve”.

Irani dhe Iraku më herët thirrën ambasadorët suedezë për të protestuar.

Hysing dhe Anders Thornberg, shefi më i lartë i policisë suedeze, theksuan se objektivi kryesor i rebelëve ishte policia suedeze dhe shoqëria jo Paludan – i parë nga shumë suedezë thjesht si një agjent provokator – dhe partia e tij. Paludan, një avokat 40-vjeçar, krijoi Stram Kurs për të protestuar kundër muslimanëve në Danimarkë dhe vende të tjera evropiane, me një politikë të deklaruar “se Islami është një fe budallaqe dhe ideologji politike pushtuese që kurrë nuk do të jetë në gjendje të punojë në harmoni me danezët në Danimarkë”.

Ai duket se fajëson policinë për mospërmbajtjen e dhunës së drejtuar ndaj tij këtë fundjavë. Duke postuar një fotografi të një këmbe të gjakosur në Instagramin e tij të shtunën, Paludan shkroi se “një kriminel më hodhi një gur dhe më goditi në këmbë, ndërsa unë isha ‘i mbrojtur’ nga policia suedeze jashtë Malmos sot”.

Ai njoftoi në faqen e partisë së tij në Facebook se vendosi të anulojë demonstratat e djeshme në Norrkoping, rreth 85 milje në jugperëndim të Stokholmit, dhe afër Linköping, pasi autoritetet suedeze në rajon kanë “treguar se janë plotësisht të paaftë për të mbrojtur veten dhe mua. Nëse do të lëndohesha rëndë ose do të vritesha për shkak të papërshtatshmërisë së autoritetit policor, atëherë do të ishte shumë e trishtueshme për suedezët, danezët dhe veriorët e tjerë”. Thornberg tha në një konferencë shtypi sot se disa nga të përfshirët në trazirat ishin të njohur për policinë, duke shtuar: “Ne dyshojmë se ata që janë përfshirë kanë lidhje me bandat kriminale… Unë kam qenë në kontakt me prokurorin publik për të ndjekur penalisht këta individë.”

Hysing tha: “Ka shumë për të sugjeruar se policia ishte në shënjestër.” Ai shtoi se disa protestues dyshohen për tentativë vrasje, sulm të rëndë dhe dhunë ndaj një zyrtari.

Skandinavia ka qenë prej kohësh një pikë qendrore për tensionet mes myslimanëve ekstremistë dhe provokatorëve anti-myslimanë. Gazeta më e madhe e Danimarkës, Jyllands-Posten , botoi karikatura të profetit islamik Muhamed në 2005, duke rezultuar në dy komplote të veçanta për të bombarduar zyrat e gazetës së bashku me shpërthime dhune dhe sulme ndaj misioneve daneze dhe të tjera evropiane në disa vende me shumicë myslimane. Morgan Johansson, ministri i drejtësisë, tha se kishte besim të plotë te policia.

“Kur përfundoni në këto situata kritike dhe agresive, oficerët e policisë nuk mund të bëjnë asgjë tjetër veçse të bëjnë një luftë të ashpër,” tha ai.