Goli i anuluar padrejtësisht, Liverpooli kërkon regjistrimin audio të dhomës së VAR-it

Liverpooli i ka kërkuar PGMOL-it (Bordit të Arbitrave, që cakton gjyqtarët në ndeshjet e kampionatit anglez) audion e diskutimeve mes zyrtarëve të ndeshjes në humbjen 2-1 të së shtunës në fushën e Tottenhamit.

Asistenti i VAR-it nuk e ktheu vendimin e gabuar që anuloi një gol të Luis Diaz për pozicion jashtë loje.

PGMOL, organi drejtues për gjyqtarët, tha se vendimi për të anuluar golin ishte “një gabim i rëndësishëm njerëzor”.

Të dielën, Liverpool lëshoi një deklaratë duke thënë se shpjegimi ishte “i papranueshëm” dhe se “integriteti sportiv është minuar”.

Klubi bëri thirrje për një “rishikim me transparencë të plotë” dhe shtoi se ata “do të eksplorojnë gamën e opsioneve të disponueshme duke pasur parasysh nevojën e qartë për përshkallëzim dhe zgjidhje”.