Blinken mbërrin në Izrael për armëpushimin e mundshëm në Gaza

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken mbërriti në Izrael të mërkurën për të takuar zyrtarë të lartë izraelitë mbi zhvillimet e ofensivës së vazhdueshme të Izraelit kundër Gazës dhe arritjes së marrëveshjes së mundshme të armëpushimit, raporton Anadolu.

Axhenda e Blinken në Izrael përfshin diskutimet mbi “negociatat e vazhdueshme të pengjeve, luftën e Izraelit në Gaza dhe përkeqësimin e krizës humanitare, si dhe planifikimin e pasluftës”, sipas të përditshmes “Haaretz”.

Në deklaratën e mëparshme të Departamentit amerikan të Shtetit thuhet se Blinken do të takohet me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu, shefin e shtabit të ushtrisë izraelite Herzi Halevi, ministrin e Mbrojtjes Yoav Gallant dhe presidentin Isaac Herzog.

Blinken deri më tani ka vizituar Arabinë Saudite, Egjiptin dhe Katarin si pjesë e turneut të tij aktual në rajon, dhe gjithashtu është planifikuar të vizitojë Ramallahun për të takuar presidentin palestinez Mahmoud Abbas.

Kjo është vizita e tij e gjashtë në Izrael që nga 7 tetori, si pjesë e turneut të tij të pestë në rajon, që synon gjetjen e një zgjidhjeje për luftën e vazhdueshme izraelite në Rripin e Gazës.

Para mbërritjes së tij në Izrael, grupi Hamas tha se kishte dhënë përgjigjen e tij Egjiptit dhe Katarit në lidhje me “marrëveshjen kornizë” për marrëveshjen e propozuar të shkëmbimit të të burgosurve dhe armëpushimin në Rripin e Gazës.

Hamasi besohet se ende mban rreth 136 izraelitë.

Izraeli nisi një fushatë të egër në Gaza pas sulmit të 7 tetorit nga grupi palestinez Hamas, duke vrarë të paktën 27.585 palestinezë dhe duke plagosur 66.835 të tjerë.

Ofensiva izraelite ka çuar në zhvendosjen e brendshme të 85 për qind të popullsisë së Gazës në mes të mungesës akute të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa 60 për qind e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar, sipas OKB-së.