“Pse nuk sanksiononi Serbinë?”- Kongresmeni amerikan “zë ngushtë” Escobar

Kryetari i Komitetit për punë të Jashtme, ligjëvënsi republikan i Neë Jersey -t, Thomas Kean, tha në seancën dëgjimore me të dërguarin e SHBA-ve për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, se “i takon Shteteve të Bashkuara të marrin një rol udhëheqës në Ballkanin Perëndimor”.

SHBA ka një rol të rëndësishëm për të luajtur në rajon. Deri më sot, përpjekjet e BE-së kanë qenë të komplikuara, dhe fakti që pesë nga shtetet e saj anëtare nuk e njohin Kosovën e bënë dhe më të vështirë, prandaj i takon Shteteve të Bashkuara të marrin një rol udhëheqës në Ballkanin Perëndimor, tha kongresmeni amerikan.

Kongresmeni ishte kritik ndaj administratës Biden por dhe ndaj sjelljes së kryeministrit Kurti.

Ai tha se qasja aktuale e SHBA-së po dështon të mbajë nën kontroll tensionet dhe qëndrueshmërine etnike.

“Veprimet e pakoordinuara të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, duke përdorur forcat policore për të vendosur kryebashkiakët lokalë në zyra, ishin të pakujdesshme dhe destabilizuese. Dua të shtoj se dhuna e protestuesve serbë që pasoi nuk është dënuar mjaftueshëm nga administrata Biden. Duhet të dënohet siç duhet çdo rol direkt apo indirekt që ka luajtur Beogradi për t’i organizuar dhe për t’i armatosur ata protestues”, tha Kean.

Ai shtoi: “Vendimi i fundit i SHBA-së për të sanksionuar shefin pro-rus të spiunazhit Vulin është një kujtesë që aktorët keqdashës vazhdojnë të ushtrojnë ndikimin rus në Serbi.

Mjerisht, këto kërcënime ndaj paqes dhe stabilitetit po rriten edhe gjetkë në Ballkanin Perëndimor. Milorad Dodik është në thelb politikat e tij dhe sulmi ndaj autoritetit të Bosnjës dhe ajo që është e përciptë është se gjykata kushtetuese minon seriozisht marrëveshjen e Dejtonit. Fatkeqësisht, ky kërcënim i rëndë për paqen nuk është përballur nga një seri përgjigje e SHBA-së. Në veçanti, tani nevojiten më shumë sanksione.

Ne po presim gjithashtu me padurim formimin e një qeverie të re në Mal të Zi. Koalicioni i ri qeverisës do të ketë pritshmëri të mëdha për të luftuar kundër korrupsionit të rrënjosur dhe krimit të organizuar”.

Kongresmeni Keith Self e pyeti Escobar: “Pse nuk është sanksionuar Serbia”, duke e lidhur edhe bojkotin e zgjedhjeve.

“Dëgjoj një lloj jonkonsistence. Ju keni qenë në anën e Kosovës në çdo moment, kështu thatë. Por, që tani po shohim një qasje më të balancuar. Por nuk ka dyshim që Vuçic ka nxitur bojkotimin e zgjedhjeve të Kosovës, nuk ka kurrfarë dyshimi në këtë. Kjo nuk është Ukraina, por është në kufi të NATO-s dhe kjo mund të jetë më shumë rrezik në kuptimin e përhapjes së dhunës. Nuk jam fort i qartë pse nuk kemi sanksione ndaj Serbisë sot sepse kanë importuar armatim të rëndë nga Rusia që nga viti 2017, që është dashur të çonte drejt sanksioneve”, thakongresmeni.

Përgjigja Escobarit ishte sanksionimi i Aleksandër Vulnit, shefit të shërbimit sekret serb.

“Nuk është zyra ime që merret me sanksionet. Sanksionet nuk kanë të bëjnë vetëm me blerjen e armatimit rus, po të ishte kështu do të kishim probleme edhe me Turqinë dhe të tjerët. Është niveli i blerjeve dhe kapaciteteve teknologjike të këtyre blerjeve. Për këtë kemi vazhduar komunikimin me Serbinë”, ka thënë ai.