Zjarri i frikshëm në fabrikën e tullave në Maminas, dyshohet se kanë mbetur të bllokuar 8 punonjës, njëri nxirret i lënduar

Fabrika e tullave në Maminas është përfshirë nga flakët paraditen e sotme, ndërsa në pamjet e siguruara nga Faxweb.al, shihet se zjarri është i përmasave të mëdha.

Si pasojë e flakëve tymi i zi ka përshkruar të gjithë zonën, ndërsa në momentin e rënies së zjarrit burimet bëjnë me dije se brenda në fabrikë kanë qenë 8 persona.

Derimë tani raportohet i lënduar shtetasi Besnik Bojaku, ndërsa nuk konfirmohet nëse ka persona që janë aktualisht brenda fabrikës.

Burime bëjnë me dije se shkak për zjarrin është bërë shpërthimi i një bombule gazi.

Përveç evakuuimit të punonjësve të fabrikës, Policia dhe zjarrfikësit kanë bërë evakuuimin dhe të banorëve të zonës, për shkak se niveli i ndotjes që po çlirohet nga fabrika është shumë i lartë.

Njoftimi i Policisë:

Më datë 28.05.2021, rreth orës 11:15, në rrugën dytësore në Maminas,  Shijak ka rënë zjarr, në fabrikën e re të tullave.

Menjëherë në vendngjarje kanë shkuar Efektivet e Policisë dhe Zjarrëfikëset, të cilët kanë avakuuar personelin dhe po punojnë për shuarjen e flakëve dhe sqarimin e shkaqeve  të  rënies së zjarrit.