Vizita e fundit si kancelare në Ballkanin Perëndimor, Merkel takim bilateral me Kurtin, zëdhënësi i qeverisë: Do diskutohet për bashkëpunimin rajonal, Procesin e Berlinit dhe temat në interes

KosovaPress shkruan se vizita e kësaj të fundit në Ballkanin Perëndimor po shihet si mbështetje për bashkëpunimin rajonal brenda agjendës evropiane. Featured image of article: Vizita e fundit si kancelare në Ballkanin Perëndimor, Merkel takim bilateral me Kurtin, zëdhënësi i qeverisë: Do diskutohet për bashkëpunimin rajonal, Procesin e Berlinit dhe temat në interes Angela Merkel…

KosovaPress shkruan se vizita e kësaj të fundit në Ballkanin Perëndimor po shihet si mbështetje për bashkëpunimin rajonal brenda agjendës evropiane.
Featured image of article: Vizita e fundit si kancelare në Ballkanin Perëndimor, Merkel takim bilateral me Kurtin, zëdhënësi i qeverisë: Do diskutohet për bashkëpunimin rajonal, Procesin e Berlinit dhe temat në interes Angela Merkel dhe Albin Kurti
11 Shtator, 2021 12:44
KOSOVË- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, të martën do të ketë një takim bilateral me kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel në Tiranë. KosovaPress shkruan se vizita e kësaj të fundit në Ballkanin Perëndimor po shihet si mbështetje për bashkëpunimin rajonal brenda agjendës evropiane. Në këtë takim Merkel do të jap mesazhin e saj mbështetës për vazhdimin e Procesit të Berlinit, ndërkohë, njohësit e integrimeve evropiane presin nga Merkel që të japë opinionin e saj për iniciativën rajonale të “Ballkanit të hapur”.

Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu i pyetur nga KosovaPress ka konfirmuar takimin ndërmjet, kryeministrit Kurti dhe kancelares Merkel, ndërsa tha se aty do të diskutohet për bashkëpunimin rajonal, Procesin e Berlinit dhe temat në interes të dy vendeve.

“Samitit të radhës të shteteve të Ballkanit Perëndimor dhe Bashkimit Evropian që pritet të mbahet në Slloveni më 6 tetor të këtij viti, po i paraprinë një vizitë e kancelares Merkel në rajon. Ky është mesazh i fuqishëm e mbështetës për Procesin e Berlinit, për bashkëpunimin rajonal brenda agjendës evropiane dhe po ashtu mesazh edhe për rolin e rëndësishëm që Gjermania ka në gjithë këtë proces. Andaj në takimin që pritet të mbahen gjatë javës së ardhshme në Tiranë, mes kryeministrit Kurti dhe kancelares Merkel pritet të bisedohet për bashkëpunimin rajonal dhe Procesin e Berlinit dhe për çështje dhe tema bilaterale në interes të dy vendeve tona”, thotë Kryeziu.

Nënkryetarja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Shqipe Mjekiqi e pyetur për vizitën e Merkel në Ballkanin Perëndimor, u shpreh se e konsideron atë si të rëndësishme.

“Vizita e zonjës Merkel në Ballkan është e rëndësisë së jashtëzakonshme, e dimë që zonja Merkel ka qenë ideatorja kryesore e themelimit të Procesit të Berlinit në vitin 2014. Është mëkat që ajo s’do të vazhdojë të paktën në pozicionin e saj të angazhohet për të promovuar Ballkanin Perëndimor në kuptim të integrimit në BE. Por është mesë e rëndësishme që të paktën në përmbyllje të mandatit të bëjë edhe një vizitë të fundit në këto vende”, thotë Mjekiqi.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al
Ndërsa, drejtori i institutit Epik, Demush Shasha duke paraqitur dy skenarët që mund të ndodhin gjatë vizitës së Merkel në Ballkanin Perëndimor, thotë se iniciativa “Open Ballkan” do të refuzohet në tërësi ose do të kërkohet të inkorporohet brenda margjinave të BE-së.

“Kancelarja do të e bëjë jashtëzakonisht të qartë se iniciativa e ‘Open Ballkan’ nuk do të ketë mbështetjen e Qeverisë Gjermane, pastaj të BE-së si tërësi. Kjo është e para që besoj do të thuhet, jo aq zëshëm në publik, por patjetër në takimet e mbyllura. E dyta, nëse kjo e para nuk ndodh është se zonja Merkel do të bëjë të qartë se iniciativa “Open Ballkan”, ashtu siç është konceptuar dhe nisë nuk do të ketë mbështetjen gjermane nëse nuk inkorporohet brenda Procesit të Berlinit. Pra me fjalë të tjera, samitet siç i kemi pa deri tani në Novi-Sad, Tiranë, Ohër nuk do të zhvillohet në këtë formë, por do të jenë në koordinim të plotë me BE-në dhe si të tilla do të kenë aprovimin e BE-së. Njëra nga këto dyja do të ndodhë”, tha Shasha.

Javën e ardhshme, më saktësisht më 13 dhe 14 shtator, kancelarja Merkel do të qëndrojë në Ballkanin Perëndimor. Ajo fillimisht do të vizitojë Serbinë, e pastaj Shqipërinë, pas takimeve bilaterale me kryeministrin Edi Rama, ajo do të pres në takime dypalëshe edhe kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Malit të Zi dhe të Bosnje të Herzegovinës.