Turqia shënon 107-vjetorin e fitores së Çanakkalasë

Turqia sot kremton Ditën e Fitores dhe Dëshmorëve të Çanakalasë, e cila shënon përvjetorin e një fitoreje kyçe të vitit 1915 gjatë Luftës së Parë Botërore, raporton Anadolu Agency (AA).Presidenti Recep Tayyip Erdoğan përkujtoi ushtarët e vrarë gjatë fushatës, duke theksuar se Beteja e Çanakalasë është “dëshmi e trimërisë së kombit tonë”.“Betejat Tokësore të Çanakalasë…

Turqia sot kremton Ditën e Fitores dhe Dëshmorëve të Çanakalasë, e cila shënon përvjetorin e një fitoreje kyçe të vitit 1915 gjatë Luftës së Parë Botërore, raporton Anadolu Agency (AA).Presidenti Recep Tayyip Erdoğan përkujtoi ushtarët e vrarë gjatë fushatës, duke theksuar se Beteja e Çanakalasë është “dëshmi e trimërisë së kombit tonë”.“Betejat Tokësore të Çanakalasë janë një epikë e madhe heroike që shfaqin virtytet më të larta të kombit tonë të patriotizmit, sakrificës dhe guximit”, tha ai.Duke thënë se fitorja në Çanakala është e rëndësishme jo vetëm për Turqinë, por edhe për rajonet e largëta të Ballkanit, Lindjes së Mesme dhe vendeve të tjera, Erdoğan theksoi se “Çanakalaja shpreh shoqërinë tonë të përbashkët”.“

Së bashku me fëmijët tanë, do të doja të shihja të rinjtë e Ballkanit dhe Afrikës, Lindjes së Mesme dhe Azisë Qendrore të vijnë këtu për të njohur paraardhësit e tyre”, shtoi Erdoğan.- Fushata e Çanakalasë.

Dhjetëra mijëra ushtarë vdiqën në një nga betejat më të egra në botë 106 vjet më parë, në fushatën e Çanakalasë në Perandorinë Osmane gjatë Luftës së Parë Botërore.Beteja u zhvillua midis 25 prillit 1915 dhe 9 janarit 1916.Britania dhe Franca donin të siguronin aleatin e tyre Rusinë, pasi Gadishulli i Galipolit ofronte një rrugë detare për atë që atëherë ishte Perandoria Ruse.Qëllimi i tyre ishte të pushtonin Stambollin, në atë kohë kryeqytetin e osmanëve.Turqit zmbrapsën një sulm detar dhe pati mijëra viktima nga të dyja palët gjatë ofensivës tetë-mujore.Kur edhe fushata tokësore dështoi, forcat pushtuese u tërhoqën.Fitorja kundër forcave aleate rriti moralin e palës turke, e cila më pas vazhdoi të zhvillojë një luftë pavarësie në vitet 1919-1922, dhe përfundimisht formoi një republikë në vitin 1923 nga hiri i perandorisë së vjetër.