Tërmeti 7.6 ballë godet Indonezinë, dëmtohen shkolla e shtëpi

Një tërmet i fuqishëm në thellësi të detit dëmtoi ndërtesat e fshatit në një zinxhir ishullor pak të populluar në Indonezinë lindore të martën herët. Mediar e huaja bëjnë me dije se lëkundjet ndjenë gjerësisht në Australinë veriore. Dy ndërtesa shkollash dhe 15 shtëpi u dëmtuan në ishujt Tanimbar.Deri më tani raportohet se vetëm një…

Një tërmet i fuqishëm në thellësi të detit dëmtoi ndërtesat e fshatit në një zinxhir ishullor pak të populluar në Indonezinë lindore të martën herët.

Mediar e huaja bëjnë me dije se lëkundjet ndjenë gjerësisht në Australinë veriore.

Dy ndërtesa shkollash dhe 15 shtëpi u dëmtuan në ishujt Tanimbar.
Deri më tani raportohet se vetëm një person ka mbetur i plagosur.

“Banorët vendas ndjenë lëkundje të forta për tre deri në pesë sekonda. Pati panik kur tërmeti u trondit, kështu që banorët u larguan nga shtëpitë e tyre,” tha në një deklaratë Abdul Muhari, zëdhënës i Agjencisë Kombëtare për Zbutjen e Fatkeqësive, duke cituar agjencinë lokale.

Epiqendra e tërmetit me magnitudë 7.6 ishte në Detin Banda, më afër ishujve Tanimbar në provincën Maluku që kanë rreth 127,000 banorë

Lëkundjet u ndjenë në disa rajone, duke përfshirë provincat Papua dhe East Nusa Tenggara, si dhe në Australinë veriore.

Agjencia e Meteorologjisë, Klimatologjisë dhe Gjeofizikës e Indonezisë lëshoi ​​​​një paralajmërim për cunami që u hoq tre orë më vonë.