Temperatura të lartë edhe në tetor – Sa nxehtë do të jetë në Europë këtë muaj?

Vendet në të gjithë Europën përjetuan shtatorin e tyre më të nxehtë në rekord me mot të ngrohtë të papërshtatshëm që pritet të vazhdojë deri në tetor. Austria, Belgjika, Franca, Gjermania, Polonia, Zvicra dhe Britania e Madhe panë temperatura rekord muajin e kaluar, deri në 3.6°C mbi normat sezonale.

Shërbimi i BE-së për Ndryshimet Klimatike Copernicus (C3s) pret që viti 2023 të jetë viti më i nxehtë që njerëzimi ka përjetuar ndonjëherë. Shërbimi francez i motit Meteo-France regjistroi një mesatare prej 21.5°C, duke shënuar shtatorin më të nxehtë që nga fillimi i matjeve në vitin 1900. Kjo është më shumë se 3.6°C mbi normalen 1991-2020 dhe mbi mesataren e korrikut dhe gushtit të këtij viti prej 21.1°C.

Alarmet për valën e të nxehtit të shtatorit u lëshuan në vend për herë të parë, me departamentin qendror-perëndimor të Vjenës që regjistroi 38.8°C në fillim të muajit – temperatura më e lartë e vendit në shtator. Gjermania regjistroi një mesatare prej 17.2°C në shtator – gati 4°C mbi mesataren e viteve 1961-1990. Në Poloni, temperaturat ishin 3.6°C mbi mesataren dhe më të nxehtat për shtatorin që nga fillimi i mbajtjes së të dhënave mbi një shekull më parë.

Mbretëria e Bashkuar pa temperaturat mesatare prej 22°C, një rritje e konsiderueshme me rekordin e mëparshëm prej 20,9°C të vendosur në 1895. Temperaturat e larta pritet të vazhdojnë këtë muaj në disa pjesë të Europës. Mbretëria e Bashkuar përjetoi një valë të nxehti gjatë fundjavës – të dielën Londra regjistroi temperaturën e saj më të nxehtë për tetorin në pesë vitet e fundit.

Një kube nxehtësie u zhvillua mbi Europën Perëndimore javën e kaluar, me temperatura që u rritën deri në 37°C në Portugali dhe Spanjë dhe 35°C në Francën jugperëndimore. Agjencia spanjolle e motit AEMET thotë se temperaturat janë vendosur të rriten 10 gradë Celsius mbi normale për këtë periudhë të vitit, duke sjellë një rrezik të shtuar të zjarrit në disa vende.

Disa vende në Kroaci kanë regjistruar temperatura rekord të tetorit gjatë fundjavës dhe vala e të nxehtit parashikohet të vazhdojë këtë javë. Gazrat serrë që bllokojnë nxehtësinë dhe ngjarja e motit El Niño kanë bërë që temperaturat të arrijnë nivele rekord këtë vit, një prirje që do të vazhdojë gjatë pesë viteve të ardhshme, sipas Organizatës Botërore Meteorologjike (WMO).

Megjithatë, fenomeni mund të sjellë edhe mot më të freskët. Në Britaninë e Madhe, temperaturat pritet të ulen këtë javë me reshje shiu që vijnë nga veriu.

Shirat e dendur në Skoci dhe Anglinë veriore shkaktuan përmbytje të rënda gjatë fundjavës dhe një paralajmërim i verdhë i motit është në fuqi për pjesë të Skocisë perëndimore të martën. Ekspertët e motit po paralajmërojnë se El Niño gjithashtu mund të sjellë ulje të temperaturave dhe borë të madhe në Mbretërinë e Bashkuar në dhjetor.

Samiti COP28 muajin e ardhshëm do të shohë liderët botërorë të debatojnë se si të frenojnë ndryshimet klimatike dhe t’i përmbahen qëllimeve të Marrëveshjes së Parisit. Heqja graduale e lëndëve djegëse fosile për të reduktuar emetimet e gazeve serrë që ngrohin planetin do të jetë një temë kryesore.

Edel Strazimiri / SCAN