Sulmi rus pranë kufirit është mesazh për NATO-n, pretendon Polonia

Sulmi rus me raketa në një bazë ushtarake ukrainase pranë kufirit polak të dielën, ishte një përpjekje për të “kërcënuar” NATO-n, tha për BBC zëvendësministri i Jashtëm i Polonisë, Marcin Przydacz. Të paktën 35 njerëz vdiqën për shkak të sulmit në bazën ushtarake Yavoriv, rreth 20 km nga kufiri me Poloninë, që është anëtare e…

Sulmi rus me raketa në një bazë ushtarake ukrainase pranë kufirit polak të dielën, ishte një përpjekje për të “kërcënuar” NATO-n, tha për BBC zëvendësministri i Jashtëm i Polonisë, Marcin Przydacz.

Të paktën 35 njerëz vdiqën për shkak të sulmit në bazën ushtarake Yavoriv, rreth 20 km nga kufiri me Poloninë, që është anëtare e NATO-s.

Przydacz e konsideroi “shumë provokues” veprimin e Rurisë.

“Ata me siguri e dinin se kjo bazë ushtarake ishte vendosur shumë afër kufirit polak,” u shpreh ai.

“Pra, natyrisht, rusët e dinin se çfarë po goditnin dhe donin të kërcënonin NATO-n. Ata donin t’i dërgonin NATO-s një mesazh.”

Przydacz thotë se ka frikë se vendi i tij, dhe disa vende të tjera janë në rrezik, pasi Putin “po përpiqet të shkatërrojë botën në të cilën po jetojmë”.