-6.5 C
Tiranë
E mërkurë, 26 Janar, 2022

Shifra rekord infektimesh në Europë, thirrje për vaksinim masiv

Stafi mjekësor në spitalin në Kremona në veri të vendit u bën thirrje italianëve të vaksinohen.

Franca është një nga shumë shtetet evropiane që raporton një rritje të lartë të të infektuarve me COVID dhe shkak është transmetueshmëria e lartë nga varianti Omicron. Në 24 orët e fundit në vend janë regjistruar 360 mijë raste të të prekurve.

Ministri i Shëndetësisë, Olive Veran, e cilëson një valë të re të pandemisë.

“Nuk kemi pasur shifra të tilla që nga nisja e krizës shëndetësore. Është një valë e re. Shifrat flasin qartë 22 mijë pacientë të shtruar në spital me COVID-19 dhe 3900 ndodhen në kujdes intesiv në reanimacion”, u shpreh ministri.

Italia po ashtu raporton një rritje rekord të të infektuarve, më shumë se 220 mijë të prekur, dyfishi i një dite më parë. Edhe pse infektimet janë më pas serioze sesa variantet e tjera, qytetarët e pavaksinuar janë më të rrezikuar.

Stafi mjekësor në spitalin në Kremona në veri të vendit u bën thirrje italianëve të vaksinohen.

“Vaksina është mjeti kryesor që ne kemi dhe që garanton se personat e infektuar do të kenë më pak dëme në shëndet. Ajo siguron më pak shtrime në spital dhe më pak të sëmurë në njësitë e kujdesit intensiv”, u shpreh Enrico Storti, drejtor i kujdesit intensiv në spitalin në Cremona.

Turqia është një tjetër shtet ku po regjistrohet një rritje e lartë e të infektuarve, më shumë se 74 mijë infektime të reja. Në dhjetor u raportua për 20 mijë të prekur.

Për tu Lexuar

Të Fundit

Lajme të Ngjashme