-5.5 C
Tiranë
E martë, 25 Janar, 2022

Open Balkan, Vuçiç e Zaev mbërrijnë sot në Tiranë

Ditën e sotme në Tiranë do të mbahet takimi i radhës në kuadër të Open Balkan, që kësaj here veç Këshillit të Atlantikun do të përfshijë edhe Komisionin Evropian.

Sot dhe nesër, liderët e tri vendeve të përfshira në këtë proces, kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, ai maqedonas Zoran Zaev dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç do të zyrtarizojnë këtë iniciativë që synon lëvizjen e lirë të njerëzve, mallrave, shërbime dhe kapitaleve duke nënshkruar pesë marrëveshje.

Zaev dhe Vuçiç, të shoqëruar nga disa ministra të tyre dhe krerët e dhomave të tregtisë së vendeve të tyre, do të mbërrijnë në Tiranë sot pasdite.

Ditën e parë është parashikuar një darkë zyrtare në një resort në Elbasan, ku do jenë të pranishëm dhe një përfaqësues i Këshillit Atlantik Jim O’Brien si dhe Alex Soros, drejtuesi i fondacioni Shoqëri e Hapur.

Të martën takimi do të nisë në orën 9 në pallatin e Brigadave. Ekipeve të tri vendeve do t’i bashkohet dhe komisionari për zgjerim Oliver Varhely online, si dhe drejtori i CEFTA-s Emir Gjikiq, si dhe Majlinda Bregu si sekretarja e përgjithshme e Këshillit i Bashkëpunimit rajonal.

Marrëveshja e parë që do të nënshkruhet nga Rama, Vuçiç e Zaev është për kushtet për qasjen e lirë në tregun punës. Marrëveshjet e tjera kanë të bëjnë me skemat e përbashkëta për identifikimin elektronik të qytetarëve në pikat kufitare, për bashkëpunimin në fushën e sigurisë ushqimore, për njohjen e ndërsjellë dhe për operatorët ekonomikë. Ndërkohë, Kosova, Mali i Zi dhe Bosnja e Hercegovina nuk kanë pranuar të jenë pjesë e kësaj nisme, edhe pas thirrjeve për bashkëpunim.

Takimi i Tiranës mbyllet me konferencën e përbashkët për shtyp të tre liderëve.

Për tu Lexuar

Të Fundit

Lajme të Ngjashme