Rrethimi dhe bombardimi i Mariupol, Zelensky: Terror që do të mbahet mend ndër shekuj! Shembull i krimeve të luftës

Presidenti Zelensky ka reaguar në lidhje me sulmin barbar në qytetin e Mariupoli. Përmes një video-mesazhi të postuar në orët e para të së dielës, presidenti ukrainas tha sulmet në këtë qytet do të mbahen mend në histori si shembull i krimeve të luftës. “T’ia bësh këtë një qyteti paqësor, atë që pushtuesit e bënë,…

Presidenti Zelensky ka reaguar në lidhje me sulmin barbar në qytetin e Mariupoli. Përmes një video-mesazhi të postuar në orët e para të së dielës, presidenti ukrainas tha sulmet në këtë qytet do të mbahen mend në histori si shembull i krimeve të luftës. “T’ia bësh këtë një qyteti paqësor, atë që pushtuesit e bënë, është terror që do të mbahet mend për shekuj me radhë”, tha ai.

Ai u tha ukrainasve se negociatat me rusët nuk janë “as të thjeshta as të këndshme, por janë të nevojshme”. Në adresimin e tij drejtuar kombit, presidenti ukrainas tha se të shtunën ka biseduar me presidentin e Francës, Emmanuel Macron, lidhur me kursin e bisedimeve me Rusinë.

“Ukraina gjithmonë ka kërkuar zgjidhje paqësore. Për më tepër, ne jemi të interesuar për paqe tani”, tha ai. Qyteti-port i Mariupolit është rrethuar nga trupat ruse dhe banorët e mbetur të bllokuar kanë mungesa të mëdha të ujit dhe ushqimit, teksa janë përballur me bombardime të vazhdueshme. Të shtunën u raportua se trupat ruse kanë depërtuar brenda qytetit dhe se pati luftime edhe në qendër të këtij qyteti.

Autoritetet lokale në Mariupol kanë thënë se disa mijëra banorë të këtij qyteti janë dëbuar në territorin rusë.