Rama: Nëse unë do isha në vendin e Bashës dhe Berisha në zyrën time, do më kishte çuar në botën tjetër

Kryeministri i vendit, Edi Rama, në konferencë për mediat për të komunikuar në lidhje me zhvillimet e fundit në vend. Ky takim vjen vetëm pak kohë pas protestës së organizuar nga opozita joparlamentare mbërmjen e djeshme, ku shpërtheu dhuna, me bomba molotov e mjete të tjera piroteknike.

Kryeministri i vendit, Edi Rama, në konferencë për mediat për të komunikuar në lidhje me zhvillimet e fundit në vend. Ky takim vjen vetëm pak kohë pas protestës  së organizuar nga opozita joparlamentare mbërmjen e djeshme, ku shpërtheu dhuna, me bomba molotov e mjete të tjera piroteknike.

Kërcënimeve të opozitës jokuvendore se do të bllokojë procesin zgjedhor, kryeministri Edi Rama i është përgjigjur i vendosur duke i kujtuar Kodin Zgjedhor dhe ndëshkimet nëse preken zgjedhjet.

Rama ju drejtua me një thirrje edhe personave që ndjekin ende opozitën në këtë rrugë të nisur, duke thënë se nuk ja vlen që të heqin dorë nga liria e tyre duke u futur në burg, për pushtetin e Lulzim Bashës, Sali Berishës dhe Monika Kryemadhit, shkruan Shqiptarja.

“Ata që dje ishin mbledhur këtu dhe që ushtruan dhunë dhe që u sollën vërdallë 7 orë nëpër Tiranë si huliganë futbolli të dehur tapë dhe të dëshpëruar nga humbja, nuk janë as Shqipëria as demokratët shqiptarë. Të tillë mund të gjesh, mund dhe të paguash, mund edhe t’i mbledhësh aq sa ishin dje. Në Shqipëri 5500 qendra votimi, dhe mbi të gjitha edhe shumë nga ata në ditën e zgjedhjeve do të jenë informuar plotësisht se çfarë të ndodh nëse prek procesin zgjedhor, e ka kodi Penal, është shumë i qartë, është shkruar bashkë me PD kur ishte në qeveri dhe është një nga produktet më solide të konsensusit politike se çfarë do ndodh kush prek zgjedhjet.

O fatkeq që merrni në sy edhe ndalimin nga policia, edhe ndëshkimin me heqje lirie për të hedhur molotov për llogari të Saliut, të Lulit, të Fallxhores, të të tjerëve me radhë, a e kuptoni se çfarë bëni? Qoftë edhe duke i parë njëherë pa i dëgjuar, mendoni se ato fytyra janë fytyrat e njerëzve që mendojnë një sekondë për ju? Vërtetë e mendoni këtë? O fatkeq, vërtetë e mendoni? Ata ishin në pushtet, por kur pushteti ishte i juaji?! Nëse i doni ata në pushtet të ndërtoni pa leje, të mos paguani ujë e drita, është tjetër gjë”, tha kreu i qeverisë.

Rama tha përmendi një shprehje të popullit, për të treguar se nuk mund të tregohet i ulur përballë një situate që sipas tij dëshmon frikën më të madhe të opozitës: humbjen në zgjedhje.

“Shprehja hapi rrugë budallait bën sens në jetën e përditshme, por kur flasim për mandat e vini dot veten në pozitën e atyre që më kanë besuar mua, që ishin dhe janë shumica? Kjo është qorrsokak, nuk ka nxjedrrë asgjëkundi asnjë parti politike. Problemi është se nuk më mundin dot me zgjedhje dhe kërkojnë t’i bëjnë njerëzit sa më të dëshpëruar”, tha kryeministri Edi Rama.

“Natën është kërcënuar ambasadori i OSBE pas deklaratë që foli për organizatorë për dhunë kriminale. OSBE që kur flet duket se i ka të gjitha të peshuara në kandar farmacie. Një pyetje duhet t’ja bëjmë të gjithë vetes. A jemi vërtetë të vetëdijshëm se çfarë është kjo? Dhunë kriminale e pashembullt. Dikush në hije, dikush që ndihet i përjashtuar nga rrjedha e zhvillimeve ekonomike dhe shoqërore, vesh jelekun e  verdhë del në Elysse, ose tenton të shkojë deri në derën e Kuvendit të Francës dhe e bën këtë që është e papranueshme, e patolerueshme, por vjen nga dikush që ndihet se s’ka zë, s’ka asgjë për të humbur. Një grupim parlamentar që ka detyrimin kushtetues të përfaqësojë të tjerët që i ka dhënë votën, që del nga parlamenti dhe pastaj vjen natën para parlamentit me jelekun e verdhë, është fundi. Nuk ka ndërkombëtar që të ulen për të bërë paketë për të bërë negociata me këta. Nuk negociohet me jelekun e verdhë jo më me politikanë që kanë veshur jelekun e verdhë. Në sytë e ndërkombëtarëve. Se për mua, jam gati për dialog”