Pesë fëmijë humbën jetën pasi shoferi 16-vjeçar u përplas me pemën

Pesë fëmijë nga mosha 8 deri në 17 vjeç u vranë në një aksident me makinë të dielën kur një shofer adoleshent doli nga rruga në Nju Jork. Viktimat ishin të gjithë vëllezër e motra dhe kushërinj nga një familje që jetonte në Derby, Connecticut dhe Brooklyn, Nju Jork. Pesë fëmijët hipën në një automjet…

Pesë fëmijë nga mosha 8 deri në 17 vjeç u vranë në një aksident me makinë të dielën kur një shofer adoleshent doli nga rruga në Nju Jork.

Viktimat ishin të gjithë vëllezër e motra dhe kushërinj nga një familje që jetonte në Derby, Connecticut dhe Brooklyn, Nju Jork.

Pesë fëmijët hipën në një automjet SUV në Hutchinson River Parkëay në periferi në veri të qytetit të Nju Jorkut rreth orës 12:20 të mëngjesit të së dielës. Automjeti doli nga parku, goditi një gur dhe më pas u përplas me një pemë. Më pas automjeti mori flakë.

Viktimat u identifikuan si Anthony Billips Jr, 17 vjeç, Malik Smith, 16, Zahnyiah Cross, 12, Shaënell Cross, 11 dhe Andrew Billips, 8 vjeç.

Një fëmijë i gjashtë, Abraham Billips, 9 vjeç, i mbijetoi përplasjes. Autoritetet thanë se ai kishte hipur në bagazhin e SUV-së dhe arriti të dilte nga mbrapa pasi makina mori flakë. Autoritetet konfirmuan gjithashtu se shoferi, Malik Smith, nuk kishte patentë.

Babai i Malik Smith, i quajtur gjithashtu Malik Smith, i tha CBS New York se ai e kishte porositur më parë djalin e tij që të mos ngiste më makinën pa lejen e tij.

“Unë i thashë, i tha nëna, i thanë vëllezërit e tij më të mëdhenj, mos vozit pa patentë, pa lejen tonë”, tha babai i pikëlluar.

Hetuesit aktualisht nuk besojnë se shpejtësia ishte një faktor në aksident dhe duket se Smith ishte duke vozitur brenda kufirit të shpejtësisë prej 55 milje në orë kur u përplas. Rruga e Hutchinson Parkway ku Smith po ngiste makinën kishte disa kthesa dhe adoleshenti mund të ketë qenë i shpërqendruar dhe ka humbur kontrollin e makinës.

Policia nuk është e sigurt nëse shoferi kishte konsumuar ndonjë drogë apo alkool përpara se të hipte në timon dhe është urdhëruar një raport toksikologjik. Hetuesit gjithashtu nuk kanë qenë në gjendje të përcaktojnë nëse fëmijët mbanin rripa sigurie për shkak të dëmeve të konsiderueshme nga zjarri.

Anëtarët e familjes që atëherë kanë hapur një faqe GoFundMe për të mbledhur para për shërbimet e funeralit.