Përgjimet e ushtrisë, Moska: Gjermania po përgatitet për luftë me Rusinë

Zëvendëskryetari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, Dmitry Medvedev, vlerësoi sot se biseda e përgjuar e oficerëve të Bundesëehr-it për një sulm të mundshëm në urën në Krime, tregon se Gjermania po përgatitet për luftë me Rusinë.

“Përpjekja për të portretizuar bisedën e oficerëve të Bundesëehr-it si lojë me raketa dhe tanke është një gënjeshtër keqdashëse. Gjermania po përgatitet për luftë me Rusinë”, tha ai në kanalin e tij Telegram.

Sipas tij, askush nuk e di nëse lidershipi politik i Gjermanisë dhe vetë kancelari Olaf Scholz e dinin për bisedën mes oficerëve gjermanë lidhur me sulmin në urën në Krime.

“Megjithatë, edhe nëse nuk e dinin, ka pasur shumë raste në histori kur ushtria vendosi të fillonte luftërat vetë ose stimuloi nisma të tilla”, shtoi politikani rus.

Kanali shtetëror rus RT publikoi të premten një regjistrim audio të një bisede afërsisht 30-minutëshe në të cilën, sipas mediave, mund të dëgjoheshin katër oficerë të Bundesëehr-it duke diskutuar mbi aftësitë teknike të raketës së lundrimit Taurus dhe nëse këto raketa gjermane janë teknikisht të afta për të shkatërruar. ura e Krimesë.

Ministria gjermane e mbrojtjes konfirmoi vërtetësinë e regjistrimit të bisedës së brendshme të katër oficerëve të Bundesëehr-it dhe Zyra Federale për Kundërzbulimin Ushtarak nisi të gjitha masat e nevojshme.