OKB: Përdhosja e objekteve fetare nuk duhet toleruar

Deklaratat e tij erdhën pasi ministri i Sigurisë Kombëtare i ekstremit të djathtë i Izraelit, Itamar Ben-Gvir, ndau një video të ushtarëve që kryenin rituale hebraike brenda një xhamie në Jenin

Pasi pamjet në mediat sociale treguan ushtarë izraelitë duke kryer rituale hebreje brenda një xhamie në qytetin Jenin të Bregut Perëndimor të pushtuar, kanë reaguar Kombet e Bashkuara (OKB) duke theksuar se objektet fetare duhet të respektohen, transmeton Anadolu.

“Përdhosja e vendeve fetare nuk duhet të tolerohet. Kështu kjo është kundër mirësjelljes së zakonshme, të them të paktën. Vendet fetare duhet të respektohen dhe nuk mund të shtrembërohen në një mënyrë apo në një tjetër”, tha Stephane Dujarric, zëdhënës i OKB-së.

Deklaratat e tij erdhën pasi ministri i Sigurisë Kombëtare i ekstremit të djathtë i Izraelit, Itamar Ben-Gvir, ndau një video të ushtarëve që kryenin rituale hebraike brenda një xhamie në Jenin.

Videoja tregon një ushtar izraelit duke recituar lutjen ‘Shema Yisrael’ në altoparlantin e xhamisë. Një tjetër ushtar dëgjohet duke thënë se ushtarët janë brenda një xhamie në Jenin.

Tensionet janë rritur në të gjithë Bregun Perëndimor mes një ofensive ushtarake izraelite në Rripin e Gazës pas sulmit ndërkufitar nga Hamasi më 7 tetor.

Sipas shifrave të autoriteteve palestineze, të paktën 288 palestinezë janë vrarë dhe më shumë se 4 mijë të tjerë janë arrestuar që atëherë.