Një sferë misterioze është gjetur në një plazh të Japonis

Një sferë e madhe metalike që ka dalë në një breg në Japoni ka hutuar vendasit dhe ka shkaktuar një stuhi spekulimesh.

Autoritetet nuk mund të thonë ende se çfarë është – madje as policia apo skuadra e bombave të dërguara për të hetuar.

Por ajo që dihet është se është e zbrazët – dhe jo një kërcënim. Shumë dyshojnë se është një lloj vozë. Autoritetet rrethuan zonën dhe kryen ekzaminime me rreze X.

Gjetja në qytetin bregdetar Hamamatsu është quajtur ndryshe “veza e Godzilla”, “buzë ankorimi” dhe “nga hapësira e jashtme” nga vendasit e magjepsur.

Transmetuesi japonez NHK tregoi pamjet e dy zyrtarëve në plazhin Enshuhama duke parë sferën e ndryshkur, metalike që dukej rreth 1.5 metra e gjerë.

Ajo ishte gjetur nga një vendas i cili lajmëroi policinë pasi vuri re objektin e pazakontë në breg.

Një vrapues në plazh tha për mediat lokale se ishte i befasuar nga rrëmuja, pasi topi kishte disa kohë aty. “Unë u përpoqa ta shtyja atë, por nuk lëvizte,” raportoi NHK duke thënë ai.