Ndeshja Liverpool Milan plot emocione

Liverpuli dhe Milani kanë dhuruara një tjetër ndeshje epike mes tyre në Ligën e Kampioneve, ku sot ndesheshin për herë të parë në fazën në grupe të turneut. Në fund kanë dalë triumfues anglezët, me një sfidë ku ka patur gjithçka. Liverpuli e nisi takimin me furi, duke shënuar një gol të shpejtë falë devijimit…

Liverpuli dhe Milani kanë dhuruara një tjetër ndeshje epike mes tyre në Ligën e Kampioneve, ku sot ndesheshin për herë të parë në fazën në grupe të turneut. Në fund kanë dalë triumfues anglezët, me një sfidë ku ka patur gjithçka.

Liverpuli e nisi takimin me furi, duke shënuar një gol të shpejtë falë devijimit të Tomori pas gjuajtjes së Aleksander-Arnold. Në minutën e 14, Salah kishte mundësinë të mbyllte sfidën me një penallti por u ndal nga Menja, i cili mbajti në lojë skuadrën e tij. Me kalimin e minutave kuqezinjtë u zgjuan dhe goditën dy herë brenda 2 minutash, me Rebiç dhe Diaz të cilët përmbysën rezultatin pa u mbyllur pjesa e parë.

Për fatin e Liverpulit, Salah nuk iu deshën shumë minuta për të barazuar shifrat në fillimin e pjesës së dytë dhe të kuqtë diktuan ritmin e tyre duke kërkuar me ngulm golin e avantazhit derisa e gjetën me një gjuajtje të Henderson. Dueli vijoi me shumë emocione deri në vërshëllimën përfundimtare, por asnjë nga skuadrat nuk arriti të tundte përsëri rrjetën, duke bërë që Liverpuli t’u gëzohej 3 pikëve të para në grup.

Ndërkohë, sfida tjetër mes Atletiko Madrid dhe Portos është mbyllur në një barazim pa gola, pas një sfidë ku gjuajtjet në portë ishin me piktore e rezultati dukej më i përshtatshmi.

GRUPI B 

LIVERPUL-MILAN 3-2
9′ (ag) Tomori, 49′ Salah, 69′ Henderson / 42′ Rebiç, 44′ B. Diaz

*14′ Salah humb penalti