NATO do të nisë stërvitjen e saj më të madhe ushtarake në dekada

NATO do të nisë stërvitjen e saj më të madhe ushtarake në dekada javën e ardhshme me rreth 90,000 personel të vendosur për të marrë pjesë në muaj të tërë stërvitjesh.
Ai synon të tregojë se aleanca mund të mbrojë të gjithë territorin e saj deri në kufirin e NATO-s me Rusinë, thanë zyrtarët e lartë të enjten.

Stërvitjet vijnë në mes të një ngërçi në luftën në Ukrainë, me kushtet e motit dimëror që ngrijnë fushat e betejës dhe frikën se Rusia kërcënon krahun lindor të NATO-s.

Vetë NATO nuk është e përfshirë drejtpërdrejt në konflikt, përveç furnizimit të Kievit me mbështetje jo vdekjeprurëse. Megjithatë, shumë shtete anëtare dërgojnë armë dhe municione individualisht ose në grup në Kiev, plus ofrojnë trajnime ushtarake për trupat e tij.

Planet sekrete të zbuluara së fundmi sugjerojnë se qeveria gjermane parashikon një grumbullim të ardhshëm të trupave ruse në Bjellorusi dhe në enklavën e Kaliningradit, territori më perëndimor i Rusisë, duke ushtruar presion mbi kufirin e Polonisë.

Ekspertët i thanë më parë Euronews se forcat ruse potencialisht mund të shkëputnin Baltikun nga Polonia përmes Hendekut Suwałki, i cili prej kohësh shihet si një dobësi e NATO-s.

Në muajt para se Rusia të pushtonte Ukrainën në shkurt 2022, NATO filloi të forcojë sigurinë në krahun e saj lindor me Rusinë dhe Ukrainën. Është krijimi më i madh i aleancës që nga Lufta e Ftohtë.