Lista e plotë| Zbardhen emrat e ish-zyrtarëve të arrestuar së bashku me Dakon

Prokuroria e Posaçme ka arrestuar ditën e djeshme ish-kryebashkiakun e Durrësit Vangjush Dako dhe 9 –sh-zyrtarë të tjerë lokal të cilët akuzohen për “Shpërdorim detyre”, “Korrupsion” dhe Falsifikim dokumentesh.

Me vendim të GJKKO janë caktuar 7 masa arresti me burg dhe 3 arrest në shtëpi. Euronews Albania ka mundur të sigurojë emrat e plotë të 10 personave ndaj të cilëve janë ngritur akuzat e SPAK.

Në “Arrest shtëpie” janë lënë shtetasit:

Roza Kovaçi
Edlira Kërtusha

Meri Semini

Personat e arrestuar:

Vangjush Dako, ish-kreu i Bashkisë Durrës

Adlei Likmeta

Ermal Lama

Fatmir Ejupi

Adrian Bulku

Nandi Tocilla

Fiqiri Faruku

Hetimet mbi zyrtarët dhe ish-zyrtarët e Bashkisë së Durrësit nisën pas kallëzimit të bërë 2 vite më parë nga banorët e një pallati të dëmtuar nga tërmeti. Me nisjen e hetimeve për pallatin e dëmtuar u zbuluan parregullsitë në procedura, shtesa pa leje dhe mosrespektimi i standardeve të ndërtimit.

Dako akuzohet gjithashtu edhe për një tender të vitit 2014 – 2015 që i ka shkaktuar buxhetit të shtetit një dëm prej 18 milionë lekësh. Hetimi për shkeljet ka nisur rreth 1 vit më parë dhe Vangjush Dako është thirrur në SPAK në mars 2023 lidhur me këtë dosje.