Kush janë qytetet me transportin publik më të mirë në botë?

Në shumicën e qyteteve të botës, transporti publik luan një rol të rëndësishëm në jetën e banorëve dhe vizitorëve. Autobusët, metrotë, tramvajet, trenat dhe tragetet janë krijuar për ta bërë jetën më të lehtë për të gjithë.

Transporti publik pakëson trafikun dhe është i mirë për planetin. Për vendasit, mund të jetë një vend ku mendja të çlirohet nga bota e jashtme, dhe për turistët ofron një pasqyrë shumë të veçantë në një kulturë.

Megjithatë, transporti publik mund të bëhet ferr kur nuk funksionon siç duhet. Nëse është i ndotur, i mbipopulluar vonë, etj. Për të identifikuar qytetet me transportin publik më të madh në botë, revista TimeOut anketoi më shumë se 20,000 banorë të qyteteve në mbarë botën, në më shumë se 50 qytete.

19 qytete me transportin publik më të mirë sipas vendasve

Revista e udhëtimit dhe kulturës pyeti vendasit se sa e lehtë është të lëvizësh nëpër qytetin e tyre me transport publik dhe paraqiti 19 qytete në të cilat të paktën katër nga pesë vendasit kishin gjëra pozitive për të thënë për të. Kjo është ajo që gjeti TimeOut:

Berlin: gjithmonë në kohë

“Rehat, i sigurt dhe gjithmonë në kohë”, është ajo që 97% e berlinezëve të anketuar kanë thënë për sistemin e tyre të transportit publik. Me 175 stacione masive në nëntë linja, U-Bahn është çuditërisht i thjeshtë për të lëvizur.

Pragë: pamje të mrekullueshme të qytetit

Në sondazhin e TimeOut, 96% e vendasve të Pragës thanë se qyteti i tyre ishte i lehtë për t’u qarkulluar me transport publik. Përveçse është i përshtatshëm, tramvaji ka pamje të mrekullueshme të qytetit.

Tokio: sistemi më i ngarkuar i metrosë në botë

Ju mund të keni parë video virale të trenave të mbushur me metro në kryeqytetin japonez, duke pasur parasysh se është sistemi më i ngarkuar i metrosë në botë, sipas Railway Technology. Sidoqoftë, 94% e vendasve të Tokios kishin gjëra të mira për të thënë në lidhje me të në sondazhin e TimeOut.

Miqësore për turistët

Sipas vendasve të Tokios, edhe pse madhësia e rrjetit e bën atë diçka si një labirint, transporti publik i Tokios është “i mirëmbajtur shkëlqyeshëm” dhe i lehtë për t’u përdorur për folësit jo japonezë dhe vendasit.

Kopenhagë: të gjitha në një

Kryeqyteti elegant danez ka një sistem të besueshëm të trenave, autobusëve dhe autobusëve ujorë që mund të paguhen të gjitha me një kartë. Nuk është çudi që 93% e vendasve kishin gjëra të mira për të thënë për të.

Stokholm: galeria më e madhe e artit në botë

Jo vetëm që kryeqyteti suedez ka transport publik të besueshëm dhe të rehatshëm sipas vendasve, por metroja ose ‘tunelbana’ quhet ‘galeria më e madhe e artit në botë’, pasi shumica e stacioneve të tij janë vetë vepra arti.

Përveç metrosë artistike, ka edhe tramvaje, autobusë dhe madje edhe tragete që mbulojnë 14 ishujt që përbëjnë Stokholmin. Në sondazhin e TimeOut, 93% e vendasve kishin gjëra pozitive për të thënë për sistemin e tyre të transportit publik.

Singapor: moderne dhe e arritshme

Në një qytet ku inovacioni është kyç, nuk është çudi që 92% e vendasve kanë gjëra të mira për të thënë për transportin e tij publik. Autobusët dhe sistemi hekurudhor i qytetit i quajtur tranzit i shpejtë masiv (MRT) janë modernë, të lehtë për t’u përdorur dhe plotësisht të arritshëm për përdoruesit e karrigeve me rrota, thotë TimeOut.

Hong Kong: një stacion metroje në çdo cep

Në Hong Kong, 75% e popullsisë jeton brenda një kilometri nga një stacion metroje (më pak se 15 minuta në këmbë), sipas autoriteteve lokale. Përveç madhësisë së tij të gjerë, 92% e vendasve thanë se është efikas, i pastër dhe i rehatshëm në sondazhin e TimeOut.

Taipei: jashtëzakonisht efikas

Metroja e Taipeit në kryeqytetin e Tajvanit është një nga më të ngarkuarit në botë, sipas Railway Technology. Megjithatë, sipas 92% të vendasve është jashtëzakonisht efikas, duke e bërë atë një nga qytetet më të lehta të Azisë për të lundruar.

Shanghai: rreptësisht në kohë

Shanghai nuk është vetëm një nga stacionet më të ngarkuara të metrosë në botë, por edhe i dyti më i madh pas Nju Jorkut. Megjithatë, ndryshe nga homologu i tij amerikan, qyteti më i populluar i Kinës e mban sistemin e tij të funksionojë rreptësisht në kohë, thanë shumica e vendasve.

Trenat, autobusët, maglevët, taksitë dhe tragetet mund të paguhen për përdorimin e Kartës së Transportit Publik të Shangait dhe 91% e vendasve të anketuar nga TimeOut janë të kënaqur me sistemin e tij.

Amsterdam: më shumë se biçikleta

Me sasinë e biçikletave që mund të hasni në Amsterdam, nuk do të mendonit shumë për transportin e tij publik. Megjithatë, rrjeti i trenave, tramvajeve, trageteve dhe autobusëve të qytetit u vlerësua nga 91% e vendasve të anketuar.

Londër: tuba ikonë dhe dykatëshe

Metroja e Londrës ose ‘tubi’, si dhe autobusët e kuq dykatësh kanë qenë yjet e filmave dhe shfaqjeve të panumërta televizive, kështu që turistët tërhiqen natyrshëm prej tyre. Por çfarë mendojnë vendasit? Sipas sondazhit të TimeOut, 91% e londinezëve kishin gjëra pozitive për të thënë për transportin publik të qytetit.

Madrid: një stacion metroje është gjithmonë afër

Në kryeqytetin spanjoll, 89% e popullsisë së qytetit jeton brenda një kilometri nga një stacion, sipas autoriteteve lokale. Ndoshta kjo është arsyeja pse 88% e madrilenëve të anketuar janë të kënaqur me rrjetin e transportit publik të qytetit.

Edinburgh: transport miqësor për përdoruesit

Kryeqyteti simpatik skocez është shumë i lëvizshëm, por kjo nuk do të thotë që transporti i tij publik nuk është i mirë. Në fakt, 88% e vendasve të Endinburgut të anketuar nga TimeOut vlerësuan autobusët dhe tramvajet e tyre miqësore për përdoruesit.

Paris: Metro historike dhe ikonë

Një nga sistemet më të ngarkuara të metrosë në Evropë, metroja e Parisit, është ikonë. Dhe ndërsa metroja merr pjesën më të madhe të vëmendjes, ka edhe autobusë dhe trena që 84% e parisienëve të anketuar i vlerësuan pozitivisht.

Nju Jork: sistemi më i madh i metrosë në botë

Metroja e qytetit të Nju Jorkut është më e madhja në botë nëse llogaritet nga numri i stacioneve (472), dhe shumica funksionojnë 24/7. Nuk është shumë i pastër dhe jo gjithmonë në kohë, por 83% e njujorkezëve të anketuar kishin gjëra pozitive për të thënë për të.

Montreal: i lehtë për t’u përdorur

Qyteti i dytë më i madh i Kanadasë mund të eksplorohet lehtësisht me sistemin e transportit publik të Montrealit. Në fakt, 83% e vendasve të anketuar thanë se është e lehtë të lëvizësh në qytet me autobus dhe metro.

Çikago: një tren që funksionon në tre nivele

Sistemi i trenave të Çikagos funksionon në nivel rruge, nëntokë dhe në një binar të ngritur. Vendasit e quajnë atë “L” sepse është shkurtim i “i ngritur”. Edhe pse vitet e fundit ka pasur disa çështje krimi, sipas CBS News, 82% e vendasve të anketuar nga TimeOut kanë një opinion pozitiv për të.

Pekin: cilësi dhe efikasitet i mirë

Me sa duket, qyteti më i populluar i Kinës ka një transport publik efikas. Sipas sondazhit të TimeOut, 81% e vendasve u shprehën të kënaqur me cilësinë dhe efikasitetin e metrosë, autobusëve, trolejbusëve dhe trenave të tyre.

Mumbai: një pionier për transportin publik indian

Më në fund, është Mumbai. Me miliona njerëz që përdorin autobusët, rickshaws, metro dhe taksitë e qytetit në baza ditore, 81% e vendasve thanë se është e lehtë të kalosh qytetin me transport publik. Një pionier për transportin publik indian, Mumbai prezantoi një aplikacion që e bën edhe më të lehtë, tha TimeOut.

SCAN