Kroacia mposht lehtësisht Nigerinë

Kroacia e nis mbarë, ndaj Argjentinës shkon si kryesuese

Kroacia ka fituar 2-0 ndaj Nigerisë duke marrë kryesimin në Grupin C të Kupës së Botës 2018.

Kur u mbush gjysmë ore lojë erdhi goli i parë kur kroatët, të cilët përfituan nga fakti që Oghenekaro Etebo devijoi topin në portën e tij, duke ndalur vrullin e afrikanëve, që ishin të barabartë deri në atë moment të ndeshjes.

Episodi që “vrau” shanset e Nigerisë ndodhi 18 minuta pata fundit, kur gjatë një goditje nga këndi William Troost-Ekong mendoi të kthehej në mundës gjatë një dueli me Mario Mandzukic duke e “detyruar” gjyqtarin të akordojë penallti.

Në pjesën e dytë, ishte sërish Mandzukiç që fitoi një 11-metërsh, të cilin e shndërroi në rrjetë mesfushori dhe kapiteni Luca Modriç. Ky ishte një start ideal për Kroacinë, që ndeshjen e radhës do ta luajë me Argjentinën në 21 Qershor dhe shkon në atë sfidë si kryesuese grupi.