Kremlini: NATO po tregon armiqësi ndaj Rusisë duke u përfshirë në luftën në Ukrainë

Kremlini tha të martën se aleanca ushtarake e NATO-s e udhëhequr nga SHBA-ja demonstron armiqësinë e saj ndaj Rusisë çdo ditë dhe po përfshihet gjithnjë e më shumë në konfliktin në Ukrainë.

“NATO është një organizatë armiqësore ndaj nesh dhe që e dëshmon këtë armiqësi çdo ditë”, u tha gazetarëve zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

“Ai po përpiqet të bëjë më të mirën për ta bërë sa më të qartë përfshirjen e saj në konfliktin rreth Ukrainës”, shtoi Peskov, shkruan Reuters.

Moska ka thënë se furnizimet me armë në Ukrainë nga vendet e NATO-s po e zvarritin konfliktin dhe po rrisin mundësinë e një përshkallëzimi të mëtejshëm.

Kievi dhe Perëndimi thonë se dërgesat e pajisjeve të avancuara ushtarake janë thelbësore për të ndihmuar Ukrainën të mbrohet kundër ofensivës së Rusisë.