Kolera rikthehet pas 50 vitesh në Itali, identifikohet një person i infektuar

Është identifikuar pas 50 vitesh rasti i parë i infektimit me kolerë në Itali. Nuk dihet akoma se sa shqetësues është ky fakt por në të gjitha mediat italiane po qarkullon si lajm dhe qytetarët janë shqetësuar. Mediat raportojnë se një i moshuar në Arbus është shtruar në spitalin Santissima Trinita në Cagliari i infektuar me kolera. Pacienti vuan edhe nga sëmundje të zemrës.

Ai po merr trajtim në spital prej 5 ditësh ndërsa mësohet se gjendja e tij aktualisht është e qëndrueshme. Vendi dhe dita e infektimit nuk dihen, ndërsa mësohet se nuk kishte bërë asnjë udhëtim jashtë vendit.

Sipas raportimeve të L’Unione Sarda, i moshuari i ka patur simptomat rreth një muaj më parë dhe ky element vështirëson përcaktimin e saktë të momentit të infektimit. Mjekët po kryejnë kontrolle epidemiologjike te familjarët e pacientit që jetojnë në zonën e Medio Campidano dhe që aktualisht nuk shfaqin asnjë simptomë, megjithatë priten rezultatet e analizave.

Edhe vitin e kaluar New York Times ka ngritur alarmin për përhapjen e sëmundjes së kolerës. Sipas raportimeve, një numër rekord i shpërthimeve të kolerës në mbarë globin, i nxitur nga thatësirat, përmbytjet dhe konfliktet e armatosura, ka sëmurur qindra-mijëra njerëz dhe ka sjellë tensione me furnizimin e vaksinave të kolerës.

Shpërthime janë raportuar në Karaibe, Afrikë, Lindjen e Mesme dhe Azinë Jugore, duke vënë në rrezik shëndetin e miliona njerëzve dhe sistemet e brishta shëndetësore dërrmuese. E patrajtuar, sëmundja, e cila zakonisht përhapet përmes ujit të kontaminuar, mund të shkaktojë vdekjen nga dehidratimi në vetëm një ditë, pasi trupi përpiqet të dëbojë një bakter virulent përmes të vjellave dhe diarresë.

Kolera është zakonisht fatale në rreth 3 për qind të rasteve, por Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se ajo po vret me një shkallë të përshpejtuar në shpërthimet e fundit, edhe pse është relativisht e lehtë për t’u trajtuar. Më shpesh është fatale tek fëmijët, të cilët përparojnë me shpejtësi në sëmundje të rënda dhe dështim të organeve.