Kjo është lista zyrtare e skuadrës së re të Lulzim Bashës

Këshilli Kombëtar i Partisë Demokratike ka miratuar mbrëmjen e sotme propozimet e Lulzim Bashës për ekipin e ri me të cilin do të drejtojë opozitën shqiptare kundër qeverisë për 4 vitet e ardhshme. Partia Demokratike do të ketë 4 nënkryetarë.

E ndërsa Edmond Spaho largohet nga cdo drejtim brenda partisë duke qëndruar deputet i thjeshtë, Edi Paloka zë vendin e Bujar Nishanit në krye të Këshillit Kombëtar. Në listë ka shumë të larguar nga mandati i dytë i Lulzim Bashës në krye të PD-së 2017-21 duke u zëvendësuar me rinj në postet drejtuese të strukturave të partisë nga sekretariatet te komisionet parlamentare.

EKIPI I RI I LULZIM BASHES

Katër n/kryetar
Jorida Tabaku
Grida Duma
Alfred Rushaj
Enkelejd Alibeaj

Kryetari i grupit të PD-së  
Alfred Rushaj

Grupi do të ketë dy nënkryetarë
Ervin Salianji dhe Luçiano Boçi

Nënkryetar i Kuvendit
Enkelejd Alibeaj

Sekretari i Përgjithshëm i PD
Gazment Bardhi

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike
Edi Paloka

Kryetare e Komisionit të Apelimit, Integritetit dhe Etikës
Flutura Açka

Kryetari i Komisionit Zgjedhor
Jemin Gjana

Sekretare për Pronarët dhe çështjet e pronave
Ledina Mandia

Sekretare për të Përndjekurit Politikë
Jonila Godole

Sekretariati për Klimën e Biznesit
Flamur Hoxha

Sekretariati për votën e emigrantëve
Belind Kelliçi

Sekretare për Organizatat Partnere
Oriela Nebiaj

Sekretariati i Burimeve Njerëzore
Arta Sakja

Sekretariati i Marrëdhënieve me Publikun
Greta Bardeli

Sekretari Organizativ
Ervin Minarolli

Sekretari për Çështjet Ligjore dhe Zgjedhore
Ivi Kaso

Sekretariati i Koordinimit Elektoral
Taulant Zeneli

Sekretariati i Organizimit Dixhital
Endri Hasa

Kryetare e Fondacionit për Liri dhe Demokraci
Enriketa Papa

Zëdhënësi i Grupit
Orjola Pampuri

Sekretari i Grupit Parlamentar
Arbi Agalliu

Deputetët janë ndarë në 8 komisone ku drejtimi nga ana e PD i është besuar:

Komisioni për Integrimin Europian
Jorida Tabaku

Komisioni për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik
Agron Gjekmarkaj

Komisioni për Punën, Cështjet Sociale dhe Shëndetësinë
Albana Vokshi

Komisioni për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut
Oerd Bylykbashi

Komisioni për Ekonominë dhe Financat
Sorina Koti

Komisioni për Veprimtaritë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisin
Helidon Bushati

Komisioni për Sigurinë Kombëtare
Flamur Noka

Komisioni për Politikën e Jashtme
Tomorr Alizoti