Kinë/ Shkaktoi tre viktima dhe plagosi gjashtë të tjerë në një kopsht fëmijësh, arrestohet autori i sulmit tragjik

Autoritetet kineze kanë arrestuar një person të dyshuar për vrasjen e tre personave dhe plagosjen e gjashtë të tjerëve në një sulm me thikë në një kopsht fëmijësh në provincën jugore Jiangxi. Policia tha se autori është 48-vjeçari Liu Xiaohui, i cili u largua në një zonë malore pas sulmit tragjik. CNN shkruan se në…

Autoritetet kineze kanë arrestuar një person të dyshuar për vrasjen e tre personave dhe plagosjen e gjashtë të tjerëve në një sulm me thikë në një kopsht fëmijësh në provincën jugore Jiangxi.

Policia tha se autori është 48-vjeçari Liu Xiaohui, i cili u largua në një zonë malore pas sulmit tragjik.

CNN shkruan se në kërkim të tij u vunë më shumë se 1,000 oficerë policie dhe arratia mori fund pas 12 orësh.
Nuk është ende e qartë nëse në mesin e të vrarëve dhe të plagosurve ka fëmijë, pasi identitetet e viktimave nuk janë bërë publike.

“Të gjitha shkollat ​​në të gjitha rajonet duhet të punojnë me sigurinë publike (dhe) me departamente të tjera për të kryer menjëherë dhe në mënyrë gjithëpërfshirëse një hetim dhe korrigjim të madh të çështjeve të mundshme të sigurisë në kampuset, duke përfshirë kopshtet”, tha ministria.

Krimet e dhunshme në shkolla janë të rralla në Kinë , por jo të padëgjuara.

Dy vogëlushë u vranë në prill 2021 kur një burrë me thikë hyri në një kopsht fëmijësh në rajonin jugor Guangxi në kufi me Vietnamin.

Dy mësues dhe 14 fëmijë të tjerë u plagosën, ndërsa autori ishte një person me probleme mendore përkatësisht skizofreni.

Në vitin 2020, një person sulmoi me thikë duke plagosur 37 fëmijë dhe dy të rritur në një shkollë tjetër në Guangxi.