I dënuar për trafik drogë në Turqi, sekuestrohet pasuria prej 150 mijë euro e 63-vjeçarit

Një pasuri me vlerë 150 mijë euro, e një 63-vjeçari të dënuar për trafik drogë në Turqi, është sekuestruar nga policia. Dyshohet se pasuria e krijuar e të dënuarit me iniciale A. Metaj, banues në Elbasan, është krijuar nga fitimet e veprimtarisë kriminale që ai ushtronte. Policia ka sekuestruar tre pasuri me vlerë rreth 150…

Një pasuri me vlerë 150 mijë euro, e një 63-vjeçari të dënuar për trafik drogë në Turqi, është sekuestruar nga policia.

Dyshohet se pasuria e krijuar e të dënuarit me iniciale A. Metaj, banues në Elbasan, është krijuar nga fitimet e veprimtarisë kriminale që ai ushtronte.

Policia ka sekuestruar tre pasuri me vlerë rreth 150 000 euro, konkretisht:

-një objekt banimi me sipërfaqe 102.6 m2 dhe oborr me sipërfaqe 250 m2, në lagjen “28 nëntori”;

-një objekt shërbimi (lokal) me sipërfaqe 28.4 m2, në lagjen “Haxhias”;

-një automjet tip “Mercedes-Benz S-Class”.

Vijon puna për gjurmimin, lokalizimin dhe sekuestrimin e pasurive të tjera që kanë burim veprimtarinë kriminale të këtij shtetasi.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme.

Njoftimi i plotë:

DVP Elbasan/Finalizohet operacioni policor i koduar “Fasada 5”.

Sekuestrohen 3 pasuri me vlerë rreth 150 000 euro, me burim aktivitetin kriminal të një 63-vjeçari të dënuar në Turqi, për trafik droge.

Specialistët e Sektorit për Hetimin e Krimeve Ekonomiko-Financiare të DVP Elbasan, në kuadër të një procedimi pasuror, të iniciuar në bashkëpunim me Departamentin e Policisë Kriminale në DPPSH, me qëllim gjurmimin, lokalizimin dhe sekuestrimin e pasurive që rrjedhin nga veprimtaritë kriminale të shtetasve të akuzuar apo të dënuar nga autoritetet e drejtësisë, brenda dhe jashtë vendit, kanë ekzekutuar vendimin e Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Elbasan, e cila ka vendosur sekuestrimin e pasurive të shtetasit:

-A. M., 63 vjeç, banues në Elbasan, të dënuar më parë nga Gjykata e Krimeve të Rënda Ankara, për veprën penale “Trafikimi i lëndëve narkotike”.

Në kuadër të këtij procedimi pasuror, është vendosur sekuestrimi i 3 pasurive me vlerë rreth 150 000 euro, konkretisht:

-një objekt banimi me sipërfaqe 102.6 m2 dhe oborr me sipërfaqe 250 m2, në lagjen “28 nëntori”;
-një objekt shërbimi (lokal) me sipërfaqe 28.4 m2, në lagjen “Haxhias”;
-një automjet tip “Mercedes-Benz S-Class”.

Vijon puna për gjurmimin, lokalizimin dhe sekuestrimin e pasurive të tjera që kanë burim veprimtarinë kriminale të këtij shtetasi.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme.